U (beskonačnoj) potrazi za velikom torbom u koju stane laptop, koja ujedno izgleda fashion, a cijena joj nije paprena, naišla sam i na Dragon Diffusion torbe. Zapravo, prvi sam ih put vidjela na novinarkama redakcije londonske medijske platforme SheerLuxe te odmah pomislila: “Je li to THE torba?”. Još nisam donijela konačnu odluku, no Dragon Diffusion torbe svakako su na listi užih favorita. Super je stvar što su nam neki od modela praktički nadohvat ruke jer su dostupni na Zalandu, dok smo nešto širi izbor pronašli na Farfetchu.
Dragon Diffusion torbe
Filozofija koja stoji iza Dragon Diffusion torbi temelji se na ručno izrađenim tkanim kožnim torbama. Brend je 1985. pokrenuo belgijski dizajner Craig Wright s ciljem stvaranja kvalitetnih torbi od kojih svaka priča svoju priču. Tehnike pletenja kombinirali su s vlastitom vještinom tkanja kože. Brend se osvrće i na prve zapise vezane za tkanje kože koji, kažu, potječu s područja Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije i Crne Gore. Spominju i ilirsku kulturu te dodaju kako postoje dokazi o trgovini pletenim kožnim sandalama iz Pharosa (današnji Stari Grad) na otoku Hvaru s grčkim trgovcima. U novijoj povijesti, ručno tkane kožne cipele proizvodile su se u Španjolskoj, Francuskoj i Italiji od šezdesetih do osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Iz brenda naglašavaju kako Dragon Diffusion torbe nastaju posebnom tehnikom bojanja neobrađenih kožnih traka u prirodne biljne boje. Nakon što pripreme vezice za tkanje, majstori za izradu torbi koriste isključivo svoje ruke. S vremenom modeli razvijaju posebnu patinu koja poboljšava izgled i dojam ručno izrađene Dragon Diffusion torbe. Modeli prolaze kroz dugotrajan proces izrade koji može potrajati nekoliko dana. Takva posvećenost zanatu osigurava da je svaka torba umjetničko djelo, s time da nijedna torba nije potpuno ista. Brend je također posvećen održivosti i korištenju prirodnih materijala, a u procesu dizajna odbacuju prolazne trendove u korist klasičnih, svestranih modela koji se mogu uklopiti u svaki stil i prigodu.
Dragon Diffusion je, inače, nastao u Italiji, gdje je Wrighta dovelo njegovo dizajnersko putovanje. Firenca, poznata po svojoj izradi kožnih proizvoda, bila je idealno okruženje za razvoj brenda. S posvećenošću očuvanju drevnih tehnika koje je otkrio tijekom svojih putovanja, Wright je krenuo stvarati Dragon Diffusion torbe: želio je ne samo da budu lijepe, već i da slave umjetnost tradicionalnog tkanja, piše Italist. Danas su Dragon Diffusion torbe sinonim za bezvremensku eleganciju i preciznu izradu pa je brend stekao ogromnu popularnost i među najzahtjevnijim ljubiteljima mode.
Što o torbi kažu oni koji je imaju?
British Vogue piše kako je, prema objavi The Lysta, Dragon Diffusion bio jedan od brendova koji su doživjeli najveći porast u drugom tromjesečju 2024. Među moćnim brendovima s bogatom tradicijom, poput Prade, Bottege Venete i Saint Laurenta, koji obično dominiraju listom, našle su se i Dragon Diffusion torbe, s porastom pretraga od čak 197% u usporedbi s prethodnim tromjesečjem!
Kako cijene luksuznih proizvoda i dalje rastu, ne iznenađuje činjenica da vlada velika potražnja za vrhunski izrađenim torbama koje ne koštaju, recimo, koliko i mali automobil. Među najpopularnije Dragon Diffusion torbe svrstao se i model Santa Croce, koji je zauzeo peto mjesto na Lystovoj listi najpopularnijih proizvoda. Novinarka britanskog Voguea dala je i kratku recenziju na model Japan kojeg si je priuštila prošle godine:
“Prošle godine uložila sam u pletenu torbu u bogatoj, tamnozelenoj nijansi s kožnim ručkama boje mahagonija kako bih prestala nositi laptop u ofucanoj platnenoj torbi. 18 mjeseci kasnije, torba izgleda jednako elegantno kao i prvog dana, bez oštećenja na ručkama koja su uobičajena kod torbi koje se često koriste za nošenje laptopa. Vjerujte mi, nisam je štedjela, jer torbe doživljavam kao mjesto za “sve i svašta” pa moja Dragon Diffusion torba često izgleda poput kaotične ladice.”
Svojim osvrtom novinarka me definitivno potaknula da ozbiljno razmislim o kupnji Dragon Diffusion torbe, pogotovo jer mi i samoj treba za istu svrhu: da laptop iz platnene torbe prebacim u neku konkretnu. Za razliku od uobičajenih pletenih modela, britanski Vogue piše kako Dragon Diffusion torbe nude mnogo više pa su nosive kroz cijelu godinu, a ne samo na godišnji odmor i plažu, što je obično prva asocijacija kada su u pitanju pletene torbe. Preporuka za model nosiv i u ostalim sezonama ide prema pletenoj Japan torbi, dok je spomenuti Santa Croce model apsolutni ljetni hit (ali ga definitivno možemo zamisliti i u jesenskim kombinacijama!).
Gdje kupiti Dragon Diffusion torbe?
Nekoliko modela torbi pronašli smo na Zalandu i na Net-a-Porteru, a širi izbor dostupan je na Farfetchu. Također, torbu je moguće kupiti na službenom Dragon Diffusion web shopu. Cijena dostave računa se prilikom check outa, ovisno o državi, a ona varira između 12, 19, 25, 29 i 40 eura. Dobra je ideja potražiti i torbu na second hand platformama poput Vinteda i Vestiaire Collectivea.
FOTOGRAFIJE: Instagram, Dragon Diffusion
NASLOVNE FOTOGRAFIJE: Instagram @laetitiapelch, @lucywilliams02, @jessmottbrown_