Knjige koje su antidot toksičnoj hustle kulturi

06.09.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče
#knjiga

U 21. stoljeću svjedočimo usponu girlboss fenomena, piše Marie Claire, u kojem žene biraju karijeru kao prioritet. Magazin tu figuru opisuje kao “superženu koja ima sve”: uspješnu karijeru i obitelj, dok pritom i izgleda dobro te nosi moderan poslovni outfit. Na prvi pogled, ovakav koncept može izgledati privlačno, posebno nakon što su se feministkinje desetljećima borile za pristup radnim mjestima, a zatim za pristup najvišim pozicijama u korporativnoj hijerarhiji. Međutim, girlboss kultura ima i svoje negativne strane.

Marie Claire ističe da je većina žena koje su u 2000-im i 2010-im prikazivane kao ultimativne girlboss bile pretežno mlade cisrodne bjelkinje, čime se sugeriralo da postoji samo jedan put do uspjeha. Ova kultura dodatno je toksična jer glorificira utrku za vrhom korporativne ljestvice, često se oslanjajući na uredsku politiku koja gotovo uništava ravnotežu između posla i privatnog života. Brojna istraživanja pokazala su da takav pristup može ostaviti ozbiljne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje.

girlboss, hustle, knjige, preporuke za čitanje

Knjige koje “raskrinkavaju” girlboss fenomen i hustle kulturu

U svjetlu tih izazova, sve se više razvija novi pristup ravnoteži između poslovnog i privatnog života, s naglaskom na prioritiziranje slobodnog vremena i odbacivanje hustle kulture, u korist zdravih mentalnih i fizičkih navika. Marie Claire sastavlja, a mi prenosimo, 11 knjiga koje kritiziraju hustle kulturu, napisanih od strane žena s ciljem raskrinkavanja fasade girlboss ideologije.

‘Ambition Monster’, Jennifer Romolini

Do kasnih 2010-ih, Romolini je ostvarila ideal girlboss uspjeha: nakon što je napredovala kroz niz poslova koje opisuje kao “bezvezne” i “besmislene”, zaradila je prestižnu poziciju u vrhu korporacije, objavila dobro prihvaćenu knjigu i redovito bila pozivana da govori o svom inspirativnom ostvarenju “američkog sna.” No, istovremeno, kako opisuje kroz uvodne stranice svoje knjige, počela je osjećati niz fizičkih simptoma, koji su je na kraju natjerali da se suoči s posljedicama kako neprekidan poslovni raspored utječe na ostatak njezinog života, prije svega privatni aspekt.

‘Can’t Even: How Millennials Became the Burnout Generation’, Anne Helen Petersen

Milenijalci su odrastali i sazrijevali uz girlboss ideale, kulturu konstantnog rada i osobnog brendiranja. Stoga, ne iznenađuje što su, prema riječima Anne Helen Petersen, postali i “burnout generacija”. Spisateljica i voditeljica podcasta istražuje kako je kapitalizam od burnouta napravio prepoznatljivu karakteristiku cijele generacije te kako to utječe na sve: od radnih navika i pristupa roditeljstvu do društvenih ponašanja.

‘Do Nothing: How to Break Away from Overworking, Overdoing, and Underliving’, Celeste Headlee

Knjiga Celeste Headlee iz 2021. zapravo je poziv na nerad. Točnije: do nothing. Dugogodišnja voditeljica na radiju koristi činjenice iz znanosti i povijesti kako bi objasnila zašto fenomen neprekidne produktivnosti i konstantnog rada na sebi kako bismo postali bolji, nerijetko dovodi do emocionalne patnje, čak i do fizičkih bolesti.

‘Do What You Love: And Other Lies About Success and Happiness’, Miya Tokumitsu

Iako se koncept rada na nečemu što volimo u teoriji može činiti kao izvediv put do osjećaja ispunjenosti, autorica Miya Tokumitsu tvrdi da to nije nužno točno. Prema njezinom argumentu iz knjige “Do What You Love”, takav koncept zapravo “ispire mozak” i prisiljava nas da rad stavljamo iznad svega ostalog, izvodeći vlastitu vrijednost na temelju poslovnih rezultata. To se događa dok mnogi istovremeno slijepo prihvaćaju ne tako idealne uvjete plaće i rada.

‘Exit Interview: The Life and Death of My Ambitious Career’, Kristi Coulter

Autorica Kristi Coulter provela je više od desetljeća radeći poslove na voditeljskim pozicijama u Amazonu. U knjizi opisuje kako je gotovo potpuno žrtvovala sebe zbog takvih prestižnih angažmana. “Exit Interview” pruža uvid u svijet žene koja je izvana uspješno balansirala posao i privatni život, dok je iznutra osjećala kako se udaljava od svojih vrijednosti i prave sebe. Knjiga otkriva surovu realnost moderne korporativne kulture koja, piše PopSugar, tvrdi da podržava ambicije žena, no često se to ne radi na značajan način.

‘I Didn’t Do the Thing Today’, Madeleine Dore

Čak i brzinsko scrollanje po LinkedInu može izazvati osjećaj nedostatnosti zbog konstantnih objava o poslovnim postignućima i karijernim koracima kolega. No, knjiga Madeleine Dore potiče čitatelje da odbace krivnju vezanu za produktivnost, zajedno s idejama koje su se njegovale niz godina o tome koliko jedna osoba može postići u jednom danu, te da se usmjere na nepredvidivost i male radosti svakodnevnog života.

‘Leap: Why It’s Time to Let Go to Get Ahead in Your Career’, Jessica Galica

Knjiga “Leap” bavi se odlaskom žena iz korporativnog svijeta u velikoj mjeri, a taj je trend značajno pogoršan pandemijom Covida-19. Naime, autorica piše kako su novi uvjeti rada otkrili i lažna obećanja idealnog girlboss uspjeha. U knjizi iz 2023., autorica Jessica Galica dokumentira taj trend i razloge koji stoje iza njega. Pritom pruža i smjernice za one koji su shvatili da je vrijeme za napraviti promjene u karijeri.

‘The Myth of Making It’, Samhita Mukhopadhyay

Još jedna bivša (ali i recovering) girlboss napisala je knjigu “The Myth of Making It”. Samhita Mukhopadhyay, bivša izvršna urednica Teen Voguea, otvorila je oči pred štetnim učincima hustle kulture te joj se više nikada nije vratila. U knjizi iz 2024. godine, ne samo da prikazuje povijest feminizma na radnom mjestu, nego predlaže i viziju nove, “oslobođene” korporativne kulture koja cijeni radnike kao ljude, a ne da na njih gleda isključivo kao na strojeve.

‘Rest Is Resistance: A Manifesto’, Tricia Hersey

Ako tzv. girlboss feminizam služi samo za perpetuiranje ideala kapitalističkog društva ukorijenjenog u patrijarhiji i nadmoći bijelaca, piše PopSugar, onda je odbacivanje hustle kulture rada revolucionaran čin. To je ideja koja se nalazi u središtu manifesta Tricije Hersey iz 2022. u kojem “Nap Bishop” govori o odmoru kao otporu te redovitim pauzama kao putu prema oslobađanju od opasnog sustava u kojem se često miješaju produktivnost i prave vrijednosti pojedinca.

‘The Success Myth’, Emma Gannon

Još jednu knjigu o oslobađanju od hustle kulture potpisuje Emma Gannon. U njoj opisuje kako se na vrhuncu svoje karijere, u kojoj je bila na visokim pozicijama, osjećala usamljeno, nesretno i neispunjeno. To je dovelo do toga da se odrekla ideje o imanju svega, odbacila tradicionalne pojmove uspjeha i naučila postavljati realnije, ali i dalje ambiciozne ciljeve. Sve o svom putu, ali i još mnogo toga, dijeli u knjizi “The Success Myth” koja se može smatrati svojevrsnim vodičem i za druge recovering girlbosses.

‘Work Won’t Love You Back’, Sarah Jaffe

Slična Tokumitsinoj knjizi, knjiga koju je 2021. napisala Sarah Jaffe donosi priče ljudi koji rade u različitim industrijama. Želja joj je razotkriti kako poticanje na “radi ono što voliš” na kraju rezultira iskorištavanjem i iscrpljivanjem zaposlenika, a ne stvarnim osobnim ispunjenjem. Kada prihvatimo tu istinu, piše autorica, možemo početi odbacivati takav pristup: raditi manje, biti pravedno plaćeni i usmjeriti život na stvari koje donose istinsku radost.

FOTOGRAFIJE: Amazon, Pexels

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5