Prije nego što je postala dermatologinja, dr. Nika Franceschi bila je dijete koje ljeta provodi na Zlatnom ratu, noseći kremu sa zaštitnim faktorom kao neizostavni dio rutine. “Torbe za plažu bile su prepune stvari, uključujući i kreme. Roditelji su pazili da smo svi zaštićeni; krema se nanosila prije izlaska iz kuće i redovito obnavljala”, prisjeća se. Tada to nije promišljala, bilo je to jednostavno nešto što se podrazumijevalo. Danas, godinama kasnije i s desetljećem medicinske prakse iza sebe, zna koliko je svaka od tih aplikacija bila važna – jer naša koža pamti.
U intervjuu za After5, razgovarali smo o svemu onome što bi svatko od nas trebao znati o SPF-u. Ne samo ljeti, ne samo na plaži, već svaki dan, čak i kad je oblačno. Čak i kad ne planiramo “na sunce”.
Primijetili smo i sami koliko je tema SPF-a, unatoč sve većoj prisutnosti u medijima i na društvenim mrežama, i dalje obavijena mitovima, pogrešnim pretpostavkama i ukorijenjenim navikama koje teško blijede. Upravo zato se iz godine u godinu vraćamo na osnove, pokušavajući demistificirati ono što bi trebalo biti jednostavno: svakodnevna zaštita kože od sunca.
A tko to može bolje objasniti od stručnjakinje koja se svakodnevno susreće s posljedicama izostanka te zaštite? Dermatologinja dr. Nika Franceschi glas je stručnosti kojem vjerujemo i osoba koja svakodnevno prati kako koža reagira, stari, pamti i (ne) oprašta.

Kako navike odraslih oblikuju zdravlje kože budućih generacija?
“Djeca uče promatrajući”, kaže dr. Franceschi. “Ako od malena vide da je nanošenje SPF-a dio svakodnevne njege, velika je šansa da će i sami to usvojiti. S druge strane, rečenice koje smo svi čuli, ‘malo sunca ne škodi’ ili ‘pocrnjet ćeš pa će proći’, mogu dovesti do opuštenog, rizičnog odnosa prema UV zračenju.” A posljedice toga dermatolozi vide svakodnevno: ubrzano starenje kože, bore, hiperpigmentacije pa i zloćudni tumori kože, uključujući melanom.
Zračenje koje ne vidimo, a ostavlja tragove
Znanost je danas jasna: UV zračenje oštećuje stanice kože, a u krajnjim slučajevima dovodi i do melanoma. No najopasnije je to što oštećenja ne nastaju samo nakon opeklina.
“Zanimljivo je da osobe koje ne odlaze na more često smatraju da im SPF nije potreban, jer nisu „na suncu“ u klasičnom smislu. No pritom zaboravljaju da UV zrake djeluju i tijekom svakodnevnih aktivnosti – na terasi, u automobilu, tijekom šetnje ili čak kroz prozorsko staklo”, pojašnjava nam Nika.
Tko najčešće zaboravlja na zaštitu?
Muškarci, kaže bez zadrške: “Većina nema razvijenu rutinu njege kože i jednostavno izbjegava nanošenje bilo kakvih proizvoda na lice i tijelo. Također, mladi često podcjenjuju dugoročne posljedice UV zračenja jer koža ne pokazuje znakove oštećenja odmah, a preplanuli ten i dalje se smatra privlačnim.”
Zato dermatolozi ponavljaju istu poruku: dosljedna zaštita nije pitanje generacije, spola ili sezone, već svakodnevna navika. I ima smisla, u svakoj dobi.

Mitovi koji više ne bi smjeli postojati
Postoji nekoliko mitova koji je, kako kaže dr. Nika Franceschi, kao dermatologinju zaista frustriraju jer su štetni, a i dalje iznimno prisutni.
„Prvi je ‘ako imam tamniju put, ne trebam SPF’. To jednostavno nije točno, svi tipovi kože mogu razviti rak kože, uključujući melanom. Tamnija koža ima nešto veću prirodnu zaštitu, ali to nije dovoljna obrana od UV oštećenja.“
“Drugi mit je ‘ako sam pocrnila, više ne trebam koristiti zaštitu od sunca’. Potamniti znači da je koža već oštećena, a tamnija boja ne štiti od daljnjih štetnih učinaka UV zračenja.“
„Treći mit koji bih rado jednom zauvijek srušila je ‘solarij je sigurna priprema za ljeto’. Ne postoji ‘siguran’ solarij. Umjetno UV zračenje dokazano povećava rizik od melanoma, pogotovo ako se koristi prije 30. godine života.“

Što kad SPF ‘ne odgovara’ šminki ili lifestyleu?
Takvi su komentari razumljivi, smatra Nika, ali uz današnju ponudu proizvoda vrlo ih je lako izbjeći jer su formulacije SPF proizvoda posljednjih godina značajno napredovale: “Danas postoje ultralagani fluidi koji se brzo upijaju, ne ostavljaju bijeli trag, ne začepljuju pore i odlično se slažu s make-upom. Za osobe s masnijom kožom tu su matirajuće teksture koje čak pomažu u kontroli sebuma tijekom dana, dok oni sa suhom kožom mogu birati bogatije, hidratantne formule.”
Osim toga, sve su popularniji i SPF mistovi i stickovi koji omogućuju brzo i jednostavno obnavljanje zaštite tijekom dana, čak i preko šminke, a bez razmazivanja, što je idealno za užurban lifestyle.
Kako izgleda pravilna SPF rutina – i što svi krivo radimo?
Pravilna SPF rutina ne mora biti komplicirana, ali mora biti dosljedna. Krema za zaštitu od sunca nanosi se svakog jutra, kao posljednji korak njege kože, prije šminke. Za lice i vrat preporučuje se količina od otprilike pola čajne žličice ili 2 prsta proizvoda jer premale količine značajno smanjuju stvarnu razinu zaštite.

Kremu treba nanijeti na sve dijelove tijela izložene suncu, uključujući vrat, dekolte, uške i šake.
Ponovno nanošenje svaka 2 sata ključno je ako ste izloženi suncu, znojite se ili plivate. U tome mogu pomoći lagani mistovi ili stickovi koji su praktični za korištenje ‘u hodu’.
“Najčešće pogreške su nanošenje premale količine kreme, preskakanje ponovnog nanošenja, korištenje zaštitne kreme samo ljeti ili samo na plaži, oslanjanje isključivo na SPF u šminki (što nije dovoljno) i zanemarivanje zaštite tijekom oblačnih dana ili u hladnijim mjesecima”, poručuje nam Nika.
Koji brend za zaštitu od sunca bi preporučila?
“Kao dermatologinja, istaknula bih La Roche-Posay jer cijenim spoj znanstvene učinkovitosti i kliničke pouzdanosti. Njihovi SPF proizvodi razvijeni su u suradnji s dermatolozima, testirani na osjetljivoj koži i pružaju vrlo visoku zaštitu, uključujući i od najdužih UVA zraka.”
Nika ističe da joj se posebno sviđa što su formulacije ovog brenda prilagođene različitim tipovima i stanjima kože, od laganih fluida za masnu i aknama sklonu kožu, preko nježnih tekstura za dječju i osjetljivu kožu do bogatijih, hidratantnih formula za zrelu kožu.
“Kao netko s masnom kožom, osobno volim njihove matirajuće teksture koje učinkovito štite, ali ne opterećuju kožu niti ostavljaju mastan trag. Također, važna mi je i filozofija brenda koja stavlja naglasak na prevenciju i edukaciju. Dobra njega kože počinje svakodnevnim izborima, a La Roche-Posay svojim pristupom potiče odgovornost prema vlastitom zdravlju i razvijanje dugoročnih zaštitnih navika.”
Tek počinjete graditi naviku korištenja SPF-a? Evo s čime početi
Osobi koja tek počinje razvijati naviku svakodnevne zaštite, Nika preporučuje Anthelios UVMune 400 Invisible SPF 50+ fluid. Riječ je o laganom, nemasnom i izuzetno ugodnom proizvodu koji se brzo upija, ne ostavlja bijele tragove niti ljepljiv osjećaj na koži, što je ključno za redovito korištenje. Zahvaljujući naprednom filtru Mexoryl 400, pruža vrlo visoku zaštitu, uključujući i od najdužih UVA zraka koje uzrokuju fotostarenje i oštećenja DNK. Pogodan je za sve tipove kože, uključujući i osjetljivu te se odlično slaže s make-upom.

Kada je SPF ugodan, neprimjetan i jednostavan za upotrebu, veća je vjerojatnost da će postati dio svakodnevne rutine, a upravo to je temelj dugoročne zaštite kože.
Poruka mlađoj verziji sebe: Što bi joj rekla o koži i suncu?
“Poručila bih joj da koža pamti svaku izloženost i da ono što se tada činilo kao „lijep ten“ može već za nekoliko godina ostaviti tragove u obliku bora, hiperpigmentacija i ozbiljnijih oštećenja kože. Rekla bih joj da preplanulost nije znak zdravlja, već reakcija kože na oštećenje. Naglasila bih da je SPF najbolji saveznik lijepe, zdrave i mladolike kože i da nije važan samo na plaži, već svakog dana. Ključ je u dosljednosti i pravilnoj primjeni, a to nije ograničenje, već ulaganje u sebe”, zaključuje našu edukativnu priču stručnjakinja dr. Nika Franceschi.
Sadržaj nastao u suradnji s brendom La Roche-Posay
Lokacija snimanja: Stellar Boutique Modules