Nimalo pohvalno, ali osoba sam koja može izdržati cijeli dan bez vode – ako je pri ruci, popit ću je, ako je uz kavu, također. No, teško da ću sama, “iz čistog mira” posegnuti za njom ili imati bočicu vode uvijek u torbi. Tako se zna dogoditi da potpuno zaboravim na hidraciju pa vidim da je već gotovo podne, a kofein je jedino što sam od tekućine unijela u organizam. Ponavljam, znam da nije pohvalno, no trudim se mijenjati navike. Zato sam prvi “kandidat” za čitanje članaka čiji su naslovi u stilu “Kako piti više vode…”. Jedan takav objavio je i Time, a savjeti su vrlo praktični pa sam ih i sama krenula primjenjivati.
Kako piti više vode?
No, prije nego se bacimo na savjete kako piti više vode, treba odgovoriti na još jedno pitanje – koliko vode piti dnevno? Ta brojka ovisi o raznim faktorima, uključujući dob, razinu aktivnosti, znojenje, zdravstveno stanje, potencijalno uzimanje lijekova (neki mogu izazvati dehidraciju), lokaciju. Vanessa King, dijetetičarka i nutricionistica u razgovoru za Time dala je okvirnu brojku: na primjer, osoba koja ima 63 kilograma, trebala bi biti 2 litre vode ili najmanje osam čaša od 2,5 decilitara dnevno. Međutim, i sama se ogradila od konkretne brojke jer ona ovisi od pojedinca do pojedinca i nema striktne formule kojom se možemo voditi. Umjesto toga, rekla je da se najbolje posavjetovati s liječnikom ili drugom stručnom osobom.
Tko ne unosi dovoljno vode u organizam, to će i primijetiti: usta mogu postati suha, a mokraća tamnija nego inače. Moguće su glavobolja ili vrtoglavica, kao i osjećaj žeđi. Osobe koje su stvarno dehidrirane, što je uobičajeno među starijom populacijom, mogu doživjeti hipotenziju, zatajenje bubrega, promjene u mentalnom stanju i druge komplikacije. S druge strane, dobra hidracija povezana je s boljim raspoloženjem, boljim mentalnim procesima, kao i boljim fizičkim stanjem. Može pomoći u gubitku težine, ublažiti zatvor, čak i učiniti kožu zdravijom. Dovoljan unos tekućine vodi prema isključivo pozitivnim učincima na organizam.
No, znamo da je to nekad lakše reći nego napraviti pa zato evo i konkretnih savjeta kako piti više vode.
Dodajte jednu čašu tjedno
Time piše kako mnogi izbjegavaju piti vodu jer ne žele često trčati u WC tijekom radnog dana. No, postepeno povećanje unosa vode može naučiti tijelo da podnese novu razinu tekućine. Stručnjaci su u razgovoru rekli kako potiču ljude da prvu čašu popiju odmah nakon buđenja jer, ako će ići na toalet, to će se dogoditi kod kuće, a ne tijekom putovanja na posao ili kad stignu u ured.
Nakon tjedan dana, savjetuju dodati još jednu čašu po povratku s posla, što će tijelu omogućiti da se prilagodi na dvije dodatne čaše vode dnevno. Zatim, u trećem tjednu savjetuju dodavanje još jedne čaše vode u bilo kojem trenutku tijekom dana te nastavljanje u istom tempu dok osoba ne dođe do željene količine, pritom dajući tijelu svaki put po tjedan dana kako bi se prilagodilo.
Rasporedite podsjetnike tijekom dana
Ako redovito zaboravljate piti dovoljno vode, razmislite o podsjetnicima. Oni na mobiteli su vrlo korisni jer mnoge aplikacije nude mogućnost zakazivanja podsjetnika za hidraciju tijekom dana. Naravno, poslužit će i običan alarm. Za one koji žele nešto otmjenije i visokotehnološko, tu su “pametne” boce za vode koje prate koliko osoba pije te počinju svijetliti onda kada ta količina nije zadovoljavajuća.
Vodite dnevnik unosa vode
Stručnjaci kažu da svaki put kada pokušavamo napraviti promjenu u određenom životnom polju, pomaže imati specifičan cilj. Ponekad može biti teško pratiti unos tijekom dana pa nije loša ideja voditi bilješke – koliko smo popili i u koje vrijeme. Takva evidencija pomaže otkriti obrasce i daje uvid gdje je moguće napraviti promjene. Osoba će, primjerice, primijetiti da ne pije dovoljno vode ujutro. I, važno je zapamtiti: potrebno je vremena za razvijanje nove navike pa je važno biti blag prema sebi.
Dodajte začinsko bilje ili kockice leda
Ako vam je voda dosadna (ta sam!), eksperimentirajte sa zabavnim načinima da je učinite zanimljivijom. Možete dodati kriške limuna ili limete, možda komadiće ananasa ili krastavac, mentu, đumbir… Odmah djeluje privlačnije, a odličan je način rashlađivanja u ljetnim danima. Stručnjaci imaju još par ideja pa preporučuju kombinaciju lubenice i bosiljka ili kupine i ružmarina.
Kupite prozirnu bocu za vodu
Savjet stručnjaka je – prozirna boca, staklena ili plastična. Naime, ona omogućuje da vidite koliko ste popili jer ako vam je pred očima cijeli dan potpuno puna boca, vjerojatno će vam to biti znak da je ipak vrijeme za gutljaj. Još jedan način za povećanje “vidljivosti” je staviti čašu vode na noćni ormarić. Tako pijenje vode može postati prva stvar ujutro. Uz to, korisno je držati vrč vode na kuhinjskom pultu i na drugim područjima u domu gdje se često krećete.
Igrajte se s temperaturom
Ostavite vodu na sobnoj temperaturi, dodajte malo leda, možete je čak i prokuhati kao što biste učinili s čajem – stručnjaci za Times kažu da, eksperimentirajući s različitim temperaturama, osoba može otkriti da joj je možda malo lakše piti hladniju ili nešto topliju vodu.
Pretvarajte se da ste biljka
Savjet zvuči šašavo, no čini se da funkcionira. Aplikacija Plant Nanny čini pijenje vode zabavnim. Nakon što je preuzmete, postajete odgovorni za virtualne biljke; svaki put kad unesete da ste popili čašu vode, i biljke će biti zalivene. To vas može natjerati da ispunite svoje dnevne ciljeve za hidraciju, a stručnjaci kažu kako je izvrsna i za roditelje koji pomažu svojoj djeci osvijestiti važnost hidracije.
Proširite svoju definiciju vode
Pijenje vode nije jedini način da ostanete hidrirani. Time piše kako ne treba zanemariti ulogu koju voće, povrće, juhe i variva mogu igrati u dnevnim ciljevima hidracije. Neki od najvodenastijih izbora uključuju dinje i lubenice, bobičasto voće poput jagoda i lisnato zeleno povrće poput špinata, krastavaca i tikvica. Tu su još i banane, kruške, naranče, ananas, mrkva, brokula i avokado.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+, Pexels