Pandan

Pandan – cool second hand projekt hrvatske konzultantice s briselskom adresom

01.03.2023. | AUTOR: After5

Modne i beauty priče | Modne priče
#Pandan | #second hand

Pandan je instagramska adresa na koju rado svraćamo u potrazi za second hand i vintage komadima. Pokrenula ga je Andrea Hržić prije nešto više od godinu dana, a shop je naišao na fantastične reakcije domaće publike. Na tjednoj bazi dolaze novi dropovi, a kako sve funkcionira, ispričala nam je pokretačica projekta, inače konzultantica za komunikacije s briselskom adresom.

Pandan

Pandan – nezaobilazna adresa
za ljubitelje second hand šopinga

  • Za početak, predstavi nam se i ispričaj nam nešto više o sebi!

Dugogodišnja sam obožavateljica second hand i vintage odjeće, kao i samog procesa nabavljanja i traženja idealnog komada. Krajem 2021. svoju sam strast pretvorila u online projekt – shop Pandan – koji je upravo ušao u svoju drugu godinu postojanja. U svoje neslobodno vrijeme radim kao konzultant za komunikacije specijalizirana na temu održivosti i okoliša u Bruxellesu gdje imam više-manje stalnu adresu već 10 godina.

  • Što stoji iza imena ‘Pandan’, odakle ideja za njega?

Suprotno uobičajenom, moja potraga za imenom krenula od toga da mora zvučati zanimljivo i zvučno kada se izgovara i da ne asocira direktno na modu, odjeću ili moje osobno ime. Sviđao mi se zvuk slova “P” i lagana rima slogova. A sama riječ “pandan” za mene ima dva značenja. Pandan je egzotična biljka koja prevladava u azijskoj kuhinji te slovi kao takozvana azijska vanilija od čijeg kričavo zelenog ekstrakta se rade deserti. Drugo značenje je malo ozbiljnije, na hrvatskom jeziku pandan je pojava, oblik, osoba i sl. koji se može usporediti s nekom drugom, ona koja se dopunjuje ili podudara, a u ovom kontekstu bi se moglo reći da je Pandan mimika mog osobnog stila.

  • Kako je krenula priča s Pandanom?

Ideja za Pandan nastala je krajem 2021. godine, kada sam već skoro dvije godine po prvi put nakon svoje 18. godine, boravila puno više vremena u Hrvatskoj, točnije u Zagrebu, zahvaljujući mogućnosti rada od doma. Thriftanjem sam se bavila kao nevinim hobijem već dugo godina, ali uvijek u Italiji, gdje sam prvo studirala, te zatim u Belgiji. Činilo mi se da je neke komade odjeće koji se meni osobno sviđaju teško naći u Hrvatskoj, dok sam ih ja u Belgiji nalazila lakše i češće. Tako sam odlučila pokrenuti Instagram-profil s prvom rasprodajom male kolekcije sačinjene od mojih osobnih komada i nekoliko novih ulova pripremljenih za tu priliku. 

Pandan
  • Kakav je interes u Hrvatskoj za vintage robom i je li zanimanje poraslo kako se sve više govori o smart shoppingu, recikliranju odjeće, second hand kupovini, prestanku gomilanja odjeće…?

Mislim da je interes u Hrvatskoj za second hand odjećom iznimno porastao u posljednjih par godina te je i dalje u porastu, u svim područjima zemlje i svim generacijama. Veseli me vidjeti da sve više “šminkerica” i profinjenih žena zrelije dobi bira second hand odjeću, a ne samo “alternativne” mlade cure uz koje se najčešće veže taj pojam i ta kultura. Isto tako, s porastom kvalitetnih domaćih dizajnera koji koriste reciklirane materijale, kao, primjerice, meni jako draga Marija Kulušić, može se istovremeno osjetiti i veća zainteresiranost publike za skuplje i bolje komade odjeće u manjim količinama. Ako uz to nose domaći potpis, još i bolje. Buvljaka sa second hand odjećom u Zagreb ne manjka, kao ni mladih održivih modnih dizajnera u usponu.

Pandan
  • Kakve su reakcije na Pandan? Koji komadi najbolje prolaze i za čime je najveća potražnja?

Reakcije na Pandan su stvarno jako zadovoljavajuće. Budući da “dućan” postoji tek godinu i koji dan, mogu reći da ima odličnu publiku koja prati tjedne dropove i zadovoljna je svojim ulovima. Posebno zadovoljstvo mi je bilo u listopadu prošle godine organizirati prvi Pandan pop-up uživo i upoznati puno žena i mušterija te omogućiti svima da uživo probaju komade odjeće i vide da je njezino stanje stvarno vrhunsko, kao i kvaliteta. Najpopularniji su svakako bezvremenski modeli od kvalitetnih materijala, kao što su kašmir i svila, te razni komadi od finih mekanih pravih koža. Isto tako mrežasti topovi i haljine su svakako jedan signature Pandan komad koji se rasprodaje vrlo brzo.

Pandan
  • Možeš li nam objasniti kako Pandan funkcionira?

Pandan funkcionira uglavnom kao online Instagram shop s povremenim pop-upovima i prodajom uživo. Dropovi su manji (3-4 komada), ali nastojim svaki tjedan objaviti nove stvari. Dan ili dva prije izlazi najava za sljedeći drop i diskretni preview komada ili teme dropa.

  • Kako pronalaziš odjeću i modne dodatke i prema kojem kriteriju biraš robu?

Kao što sam napomenula u objašnjenju imena, Pandan isključivo biram po svojem ukusu. Jako volim kožu i nastojim je imati što vise u raznim bojama i modelima te, naravno, što mekšu moguću. Kada tražim odjeću i dodatke, prvotno gledam njihovo stanje, zanimljivost modela i, naravno, sastav, gdje biram isključivo prirodno porijeklo s rijetkim iznimkama. Ako se iznenadim i naiđem na dobar brend, to me jako razveseli, ali mi to nije primaran faktor. Nedavno sam kupila muški sako koji mi se činio jako dobre kvalitete kroja i materijala te tek kasnije doma, kada sam napravila research, saznala više o dizajneru koji se ispostavio glavni krojač odijela za poznate političare i glumce u cijelom svijetu te takozvani “zadnji par škara” – Francesco Smalto. Jako me razveselilo držati u ruci njegov sako te istovremenu gledati na internetu njegova odijela na meni dragom nedavno preminulom glumcu Jean Paul Belmondu.

  • Jesi li razmišljala o fizičkoj trgovini ili ostaješ pri principu online prodaje?

Fizička trgovina iziskuje puno više vremena i organizacije, a s tim, naravno, i troškova. Imala sam par ideja o nekakvim povremenim trgovinama ili showroomima gdje se može doći i razgledati stvari koje pripremim za shop, ali za sada planiram nastaviti isključivo online uz povremene pop-upove barem dvaput godišnje uživo u Zagrebu. Jedan takav će biti najavljen vrlo brzo! 😊

FOTOGRAFIJE: Pandan, privatni album

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5