Kako sam doma u kupaonici napravila vlastiti retreat?

16.11.2023. | AUTOR: Hana Bartolović

Modne i beauty priče | Beauty priče
#njega kose | #njega kože

Jedna moja bivša kolegica prije nekoliko je godina nakon tretmana u poznatom zagrebačkom beauty salonu dobila popis na par A4 stranica, s proizvodima koje bi trebala koristiti u svojoj svakodnevnoj skincare rutini. Sjećam se, kao da je bilo jučer, da sam samo ispalila: tko ima vremena za to? U situaciji u kojoj se svakodnevno borimo s nedostatkom vremena, naročito onog slobodnog, a u kojoj svejedno želimo osjećati se lijepo i biti njegovane, napravit ćemo neke kompromise i nastojati ostvariti “održivu” beauty rutinu, koja nam donosi benefite, ali ne troši vrijeme.

Pogađate, entuzijazam moje kolegice za proces njege koji svakog dana traje 60 minuta i uključuje 35 različitih proizvoda nije potrajao dugo, a ja sam ovih dana počela razmišljati o tome koliko mi minutaže ode na jutarnju i večernju rutinu i uspijem li u svojem poduzetničkom životu ostaviti vremena za sebe i za mali kućni retreat.

Još prije par godina, i sama sam imala složenu beauty rutinu, koja doduše nije uključivala 35 proizvoda kao u slučaju moje kolegice, ali bilo ih je jedno sedam. Tada sam muku mučila s hormonalnim aknama, a proizvod koji mi je “spasio” kožu izvana bio je Clarion od Skintegre. Iako ga više ne koristim, ili bolje rečeno čuvam samo za izvanredne situacije, i danas ga rado preporučam, a okosnicu svakodnevne rutine svela sam na dobar čistač, dobru kremu i dobar SPF.

U protekloj sam godini nebrojeno mnogo sati provela za kompjuterom ili na terenu, što znači jako rana buđenja, a navečer brzi odlazak na spavanje. Jedino održivo rješenje za mene je u tom kontekstu bila upravo minimalna skincare rutina, jer za drugo nisam imala vremena. Onda sam jednog dana pomislila: ok, vrijeme je da nađeš vrijeme za sebe, barem jednom tjedno, i danas to zovem svojim malim kućnim retreatom. Zatvorit ću se u kupaonicu na 45 minuta i uživati u svim svojim tried and tested proizvodima, od onih koje koristim redovito, do onih koje koristim ponekad.

Osim što ova rutina donosi to malo zadovoljstvo odrazom u ogledalu, iskreno rečeno pokazala se odličnom i za psihu. Odvojiti vrijeme za sebe doista je važno, a reći će to svaka osoba koja u danu hendla sto obaveza odjednom. A što sve stane u 45 minuta i koji su mi proizvodi tada u rotaciji, donosim u nastavku.

Tuširanje i pranje kose

Tuširanje, naravno, prakticiram svaki dan :), ali dojam retreata u vlastitoj kupaonici stvaram uz Skinlick Root Cause Hair Retreat Shampoo. Ne znam jeste li ga isprobali, no mene je već s prvim korištenjem vratio u djetinjstvo. Danas kada pričam frendicama o ovom proizvodu, najčešće ću reći “šampon kakav je nekoć bio”, što zbog mirisa, a što zbog svilenkastog efekta. Imam osjećaj da se ovakvi šamponi već dugo ne rade.

Vrlo je blag i namijenjen je čišćenju osjetljivog vlasišta, a uz to pomaže zagladiti vlas kose. Vrijedi spomenuti da je bez sulfata, pa se i manje pjeni, a sadrži ceramide za obnovu i jačanje vlasišta, probiotičke fermente koji uravnotežuju mikrobiom vlasišta te biljne ekstrakte riže, zobi i pamuka koji njeguju i smanjuju iritaciju vlasišta. Također, primijetila sam da lijepo skida build-up proizvoda za kosu. Mene je kupio, i za masnu kosu s osjetljivim vlasištem pokazao se punim pogotkom.

Piling od glave do pete

Još smo malo u domeni hrvatske kozmetike, i jedva sam čekala podijeliti s vama svoje iduće otkriće koje mi je u rotaciji u posljednja dva mjeseca: Secret Bean 2in1 Peeling & Mask domaćeg brenda Gesha.

Ovo je 2u1 piling i maska za lice, koju najčešće stavljam kada “sutra imam nešto važno”. Vjerujte mi na riječ, transformacija lica i više je no očita, a nakon toga koža ima onaj glow za koji sam dugo vremena mislila da je, barem u mom slučaju, urbana legenda. Piling-maska je formulirana s posebno obrađenim zrncima gesha kave čiji prirodni sastojci, kofein i polifenoli, djeluju kao „hvatači“ slobodnih radikala u koži. Malo me na početku prepala strategija trljanja zrnaca kave po osjetljivoj koži, no strah je bio neopravdan. Zrnca nježno uklanjaju odumrle stanice s kože, dajući joj blistav sjaj, dok ulje marule čuva sjaj kože dugo nakon primjene.

Malu dozu pod tušem uvijek iskoristim i za piling tijela, koža je poslije mekana i predivna – na pogled i na dodir.

Ulje za tijelo

Tap-tap-tap ručnikom i kreće dodir luksuza: Geranium Leaf Hydrating Body Treatment od Aesopa. Po mojim saznanjima, nema ga za kupiti kod nas (Top parfumerije drže dobar dio Aesop asortimana), no ja ga nabavim kada god mi se pruži prilika otputovati u Beč, gdje postoji njihova trgovina. Ovo ulje za tijelo je sama definicija spa tretmana, prvenstveno zbog mirisa. Note lista geranija, mandarine i bergamota lagano opuštaju i nakratko odvode um na obale Mediterana. Ulje se može koristiti s nekoliko kapljica u kupki ili onako kako ga ja preferiram, umasirano direktno na kožu nakon tuširanja, za trenutnu hidrataciju i osjećaj ugode.

Krema za lice

Kad je bal… Nakon piling-maske ide još i krema. Dobila sam prije godinu dana ovu kremu na poklon: Ultra Facial Advanced Repair Barrier Cream iz Kiehl’sa. Nešto mi je na prvu govorilo da nije za mene, a to je bilo da je namijenjena za suhu i vrlo suhu kožu. Ipak, odlučila sam ju isprobati i moja ju je mješovita, a osjetljiva koža brzo zavoljela. Nanosim ju čak i na masne dijelove, no u vrlo tankom sloju, a u debljem tamo gdje mi je koža prirodno suha, dakle na obrazima. Lijepo održava hidrataciju zaštitne barijere i primjećujem da mi drži crvenilo na obrazima pod kontrolom. Obožavam ju i baš sam ju neki dan iscijedila do kraja (uz rezanje tube škarama :).

Šećer na kraju: Njega ruku i stopala

Idealna prilika za propisno iznjegovati sve na sebi je upravo tjedni hair & skin retreat koji prigodno završavam s njegom ruku i stopala. Krema za ruke obično je prva koja mi dođe – pod ruku, a za stopala tu je Heel balm brenda Bio Sculpture. Za njega sam dobila preporuku u salonu za manikuru i pedikuru u koji redovito odlazim. Preporuča se nanositi ju nakon što je odrađena pedikura, svaku večer prije spavanja, no moram priznati da ovaj korak najčešće preskočim, pa je tjedna njega rezervirana za “balzamiranje” stopala.

FOTOGRAFIJE: Skinlick, Gesha, Aesop, Kiehl’s, Bio Sculpture, Kaboom Pics

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5