Pomno odabrane preporuke za sigurnije sunčanje
SAZNAJTE VIŠE

Izložba koja se ne propušta: Novi projekt Kristiana Kožula je fantastičan sudar fikcije i činjenica

21.05.2025. | AUTOR: Tena Razumović Žmara

Život iza 5 | Kultura
#izložba | #Trotoar

Zagrebačka galerija Trotoar 22. svibnja 2025. u 19 sati postaje poprište nečeg uistinu posebnog. Zaboravite na uštogljene izložbe i dosadne kustoske tekstove – Kristian Kožul vas zove u iskrivljenu pastoralu, mjesto gdje se groteska susreće sa satirom, a povijest postaje igralište moralne relativnosti. Pripremite se za “Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)”

Kristian Kožul: Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)

Jedan od najsjajnijih umova hrvatske suvremene umjetnosti, Kristian Kožul (rođen u Münchenu ’75., školovan u Zagrebu i Düsseldorfu), umjetnik je koji ne bježi od prljavih tema. Njegov rad je seksi spoj fetišizacije, fantazije i britke društvene kritike. Zaboravite na plitke poglede, Kožul zaranja duboko u kolektivnu memoriju, ideološku ikonografiju i povijesne konstrukte, koristeći pritom hibridne instalacije koje će vas ostaviti bez daha. Njegove skulpture i instalacije, često prožete estetikom forenzike i barokne teatralnosti, pretvaraju motive sigurnosti i luksuza u simbole kolektivne tjeskobe – ovime bi se moglo definirati raspoloženje današnjeg vremena, zar ne? Nije ni čudo što je osvojio hrpu nagrada i izlagao od New Yorka do Koreje u svojoj dosadašnjoj karijeri.

“Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)” nije samo izložba, već je izjava. Kristian Kožul nas vraća u 1573., doba nakon Seljačke bune, ali s twistom. Nema heroja, samo negativci – barun, biskup i bezimene vodorige. Izrađeni od keramike, stakla i tkanine, oni stvaraju ambijentalnu instalaciju koja je poput izopačene pastorale. Zaboravite mitove o herojstvu i porazu, Kožul ih ironizira, razotkrivajući povijest kao igralište moralne relativnosti.

Kristian Kožul, izložba, Čudovišta, izrodi i izdajnici, Trotoar

Izložba propituje ulogu fantazije u oblikovanju kolektivne svijesti i identiteta, brišući granice između fikcije i činjenice, poraza i spektakla. Tekst Luja Šimunović i Klare Petrović (KUĆĆA) briljantno to sažima: “Tko definira što je ispravno? Tko prokazuje nitkove? Tko drži olovku? Žuta, zelena, bijela i crvena dolaze na scenu – jednostavne boje za jednostavne priče.” Povijest je prepuna pobjednika i gubitnika, tlačitelja i potlačenih – mitologija koja oblikuje nacije, a Kožul je tu da nas podsjeti kako se lako prepustiti “zločinačkim izdajama” i “romantizirati gubitak”.

Izložba je estetski raskošna, ali materijalno krhka. Suočava nas s tragovima nasilja u umjetnoj idili, podsjećajući da povijest često pišu oni koji drže olovku, a jezik lukavca je oštar, varljiv i pun zamki. Pripremite se za “groteskne duhove traumatičnih poraza” i preispitivanje poznate priče. Jer, kako kažu Šimunović i Petrović: “Može li zvijer biti ista kao mi? Ukrašena vučjom kožom, lišena privilegije ponizne janjadi.”. Vrijeme je da otpustimo kočnice.

Kristian Kožul, izložba, Čudovišta, izrodi i izdajnici, Trotoar

Otvorenje je u četvrtak, 22. svibnja 2025. u 19 sati, u Trotoaru u Zagrebu. Označite si u svojim kalendarima navedeno vrijeme, jer ovo se ne propušta.

Izložba traje sve do 6. rujna 2025., ali budite oprezni – galerija ide na ljetnu pauzu od 15. srpnja do 20. kolovoza 2025.. Radno vrijeme je od srijede do petka od 11 do 19 sati, a subotom od 10 do 14 sati, uz mogućnost dogovora.

FOTOGRAFIJE: Damir Žižić

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5