Počevši od ovog tjedna, jednodnevni izletnici u Veneciju plaćat će ulaz u grad pet eura. Kako piše The New York Times, mjeru za nametanje naknade usvojilo je Gradsko vijeće Venecije kao dio svoje strategije za bolje upravljanje – a možda čak i ograničavanje – hordi turista koji svake godine hrle u ovaj krhki grad u laguni.
“Moramo pokazati svijetu da se prvi put nešto radi za Veneciju”, rekao je gradonačelnik Luigi Brugnaro nakon glasovanja. “Uvijek postoji netko tko će reći da to nije dovoljno, ali onda se ništa konkretno ne učini”, dodao je, a prenosi novinska agencija ANSA.
Uzdižući se iz voda venecijanske lagune, ovaj grad presijecan kanalima jednako je lijep koliko i delikatan, a posljednjih se desetljeća bori da zaštiti svoju jedinstvenost. Ugrožen klimatskim promjenama i podizanjem mora, postavio je divovska vrata na četiri ulaza u lagunu kako bi spriječio prodor morske vode, te je zabranio brodovima za krstarenje pristup svojim unutarnjim kanalima.
No do sada venecijanski dužnosnici nisu uspjeli kada je u pitanju kontrola turista, posebno dnevnih izletnika koji s hranom u ruksacima jure prema najpoznatijim atrakcijama – mostu Rialto i Trgu sv. Marka – zakrčujući sićušne gradske ulice, a pridonoseći jako malo lokalnoj ekonomiji.
Očekivalo se da će Agencija Ujedinjenih naroda za kulturu, UNESCO, odlučiti treba li Veneciju staviti na svoj popis ugrožene svjetske baštine. U dokumentu objavljenom u srpnju navodi se da grad nije dovoljno napredovao u sprječavanju štete od masovnog turizma, klimatskih promjena i razvojnih projekata.
Gradska vijećnica najavila je planove za uvođenje naknade 2022. godine, ali je to odgođeno kako bi se pomoglo lokalnim tvrtkama koje ovise o turizmu da se oporave od pandemije, čije su se posljedice osjećale sve do 2023., rekao je Michele Zuin, gradski vijećnik zadužen za proračun.
Naplata ulaza u Veneciju
“Naknada od 5 eura je “doprinos”, a ne ulaznica”, rekao je gospodin Zuin u telefonskom intervjuu u kojem je objasnio da je program još uvijek u “eksperimentalnoj fazi”. Rekao je da će se naknada primjenjivati na 30 dana, kada su obično najveće gužve u Veneciji.
Svi posjetitelji Venecije trebali bi putem interneta pristupiti platformi na kojoj će primiti QR kod za ispis ili spremanje na svoj telefon. Svatko tko ostane samo jedan dan tada plaća pristojbu.
Posjetitelji koji prenoće dobivat će drugačiji QR kod koji označava njihov status i neće morati plaćati pristojbu, kao ni ljudi koji u grad dolaze zbog posla. Ostala izuzeća uključuju stanovnike Venecije i regije Veneto, djecu mlađu od 14 godina, osobe koje studiraju u Veneciji, osobe koje tamo posjeduju imovinu i njihove uže obitelji te one koji spadaju u nekoliko drugih kategorija.
Kao dio plana, općinska policija i ovlašteni inspektori provjeravali bi ljude nasumično, a svatko bez odgovarajućeg QR koda suočio bi se s kaznom između 50 i 300 eura. Stanovnici neće trebati QR kod, samo dokaz o prebivalištu.
FOTOGRAFIJE: Kaboom Pics