U srcu Dinarida, na spoju Hercegovine i Bosne, smjestio se Park prirode Blidinje. Ovdje ćete naići na najveće prirodno planinsko jezero u BiH, jedinstvenu floru i faunu, kanjon dubok 1800 metara, predivne vidikovce i brojne mogućnosti za rekreaciju. Od šetnji uz jezero i planinarskih staza do istraživanja srednjovjekovnih stećaka, Park prirode Blidinje je destinacija vrijedna istraživanja.
Park prirode Blidinje
Park prirode Blidinje jedinstvena je oaza prirodnih ljepota i bogate kulturno-povijesne baštine. Smješten je u području središnjih Dinarida u BiH, u blizini Posušja, Tomislavgrada, Prozor-Rame, Jablanice i Mostara, a obuhvaća planinske masive Čvrsnice i Vrana. Prostrane visoravni, veličanstvene planine i najveće prirodno planinsko jezero u BiH čine ga pravim draguljem za ljubitelje prirode i avanturiste u svako doba godine.
Zimi su hladni i snijegom bogati dani idealni za skijanje i penjanje, proljeće obiluje potocima i cvjetanjem ljekovitog bilja, dok ljeto privlači posjetitelje planinarskim stazama i osvježenjem od vrućina. Tijekom jeseni možete uživati u jarkim bojama, ali i snijegu koji često zabijeli krajolik, čineći planinarenje posebnim. Ukratko, Blidinje je divna oaza za odmor, bilo da ste željni planinarenja, adrenalina ili duhovnog mira.
Zbog svojih geografskih, biljnih i životinjskih posebnosti, Blidinje je 1995. proglašeno parkom prirode. U jedinstvenom prirodnom području koje sadrži mnoge endemske vrste biljnog i životinjskog svijeta, do danas je evidentirano oko 1500 biljnih vrsta. U parku se nalazi i najveće stanište endemskog bjelokorog bora munike.
U brojkama Park prirode Blidinje izgleda ovako:
- više od 200 km planinarskih staza
- 19 vrhova iznad 2000 m nadmorske visine
- 6 km skijaških staza i razgranata mreža biciklističkih staza
- bogata raznolikost biljnog svijeta s preko 1500 vrsta od kojih su mnoge endemske
Od znamenitosti i atrakcija ističu se Blidinjsko jezero, Hajdučka vrata, kanjon Diva Grabovica, Masna Luka, Veliki Kuk i područja pod UNESCO-ovom zaštitom. U Parku prirode pronaći ćete i brojne restorane s ukusnom domaćom hranom u kojima se možete okrijepiti te udoban smještaj u planinskom ambijentu. Krenimo redom.
Blidinjsko jezero
Blidinjsko jezero je najveće planinsko jezero u BiH i geomorfološki je spomenik prirode po kojemu je Park i dobio ime. Površina jezera je od 3 do 6 km2 uz relativno malu dubinu od pola metra do maksimalnih četiri metra. Samo jezero je smješteno između planina Vrana i Čvrsnice, u dnu Dugog polja, na nadmorskoj visini od 1184 m. Svojom nestvarnom prirodnom ljepotom Blidinjsko jezero savršeno upotpunjuje krajobraz Parka prirode. Za vrijeme sunčanih ljetnih dana, u jezeru se uprizoruje prava bajka jer se u njemu savršeno reflektira cijeli krajolik, dok tijekom zimskog razdoblja nije neobično da se zbog niskih temperatura većina jezera zaledi.
Hajdučka vrata
Hajdučka vrata su najprepoznatljiviji simbol Parka prirode Blidinje koja svake godine posjeti tisuće turista. Smještena su na Čvrsnici i zaštićeni su geomorfološki spomenik prirode BiH. Ovaj jedinstveni geološki fenomen, smješten na visini od preko 2000 metara, nastao je erozijom vapnenca, stvarajući impresivan oblik koji podsjeća na vrata. Mjesto je omiljeno među planinarima i fotografima zbog spektakularnog pogleda na okolne planine i kanjon Dive Grabovice. Hajdučka vrata nose i simbolično značenje, vezano uz priče o hajducima koji su nekada u ovom kraju nalazili skrovište.
Do Hajdučkih vrata se najlakše dolazi iz smjera Vitlenice/Muharnice. Za taj uspon je potrebno cca 3,5-4 h i okarakteriziran je kao srednje težak uspon. U blizini staze je i Planinarski dom Vilinac te jedno sklonište u Zaglavlju koje može biti korisno ako se vrijeme pogorša. Hajdučka vrata su jako krhka i osjetljiva te se ne preporuča stajati izravno ispod njih, nego nekoliko metara ispred.
Kanjon Dive Grabovice
Jedan od najljepših dijelova Čvrsnice na njezinoj jugoistočnoj strani predstavlja Diva Grabovica – rijeka i grandiozni kanjon s dubinama i do 1800 m i dužinom preko 6 km. Planinarenje ovim dijelom Čvrsnice pružit će vam nezaboravan doživljaj i uživanje u istinskoj ljepoti bajkovitih planinskih pejzaža. Penjući se kroz kanjon, otkrit ćete neke posve nove ljepote planinskog masiva Čvrsnice i iskusiti svu divljinu prirode. Najbolji izbor rute za planinarenje ovim dijelom je polazak iz samog mjesta Grabovica, 35 km sjeverno od Mostara, uz kanjon Neretve. O vašim željama ovisi i vaša putanja, a planinarske markacije vas mogu odvesti na Žlijeb, Tise, Plasu, Strmenicom na Hajdučka vrata te od njih dalje na Veliki Vilinac, Pločno ili se pak možete odlučiti za prelazak cijele planine preko Velikog Vilinca i sići u Masnu Luku.
Iz kanjona se na visoke vrhove Čvrsnice može izaći i Via Ferratom kojom se penje ispod Velikog kuka od mjesta gdje se nalazi Bracin bivak. Cijeli kanjon je prepun strmih uspona pa je odlično mjesto za planinarske pripreme za velike ekspedicijske ture po cijelom svijetu. U prilog svemu ide i činjenica da je staza koja Strmenicom iz dna kanjona ide preko Velikog Vilinca u Masnu Luku, jedna od najtežih planinarskih staza na Balkanu.
Masna Luka
Još jedno mjesto vrijedno posjeta u Parku prirode Blidinje je Masna Luka, planinski biser smješten u podnožju Čvrsnice s crkvom svetog Ilije koja se idealno uklopila u prirodni ambijent. Odlikuje se velikim bogatstvom borove i jelove šume te je bogat izvorima pitke vode od kojih je najpoznatije vrelo Jasle. Upravljani prirodni rezervat Masna Luka, kao najveće europsko stanište endemskog bora munike, čini savršeno mjesto za odmor u potpunom prepuštanju prirodi. Postoji mogućnost posjeta franjevačkoj galeriji s bogatim umjetninama ovoga područja.
Stećci u Parku prirode Blidinje
Jedna od najvažnijih kulturnih znamenitosti u Parku prirode Blidinje u stećci, kameni spavači srednjovjekovlja, odnosno kršćanski nadgorbni spomenici iz razdoblja 12. – 14. stoljeća. Nalaze se na dvije velike nekropole i još nekoliko različitih lokacija. Nekropola Dugo polje uvrštena je na listu 30 srednjovjekovnih nekropola stećaka koje su 2016. proglašene Svjetskom baštinom UNESCO-a. Prostiru se na području općine Jablanica, na putu prema Kedžari. Nekropola se sastoji od 150 stećaka, od kojih su veći broj ploče i sanduci, a jedan dio stećaka je i ukrašen.
Veliki Kuk
Sve planinarske staze vode do nevjerojatnih mjesta i predivnih vidikovaca, a jedna takva vodi na najvišu stijenu Balkanskog Poluotoka. Veliki Kuk je, naime, najkrševitije područje Čvrsnice. Njegove litice se strmoglavo spuštaju 1300 m u dolinu Dive Grabovice stvarajući zadivljujuće prizore. Litice Velikog Kuka stoje rame uz rame onim najvišim svjetskim liticama i pravi su ponos Parka prirode Blidinje. Do samog ruba litica vodi označena planinarska staza, a do tog mjesta je najlakše doći stazom kojom se ide i do Doma na Vilincu. Od planinarskog doma do litica Velikog Kuka treba dodatnih sat vremena planinarenja. Pored tog uspona, na vrhove litica se može doći direktno iz Kanjona Dive Grabovice.
Planinarenje, skijanje i uživanje u domaćoj hrani
Kao što smo spomenuli na samom početku, Park prirode Blidinje obuhvaća planinske masive Čvrsnicu i Vran. Zbog njene visine, Čvrsnicu neki zovu “krov Hercegovine”. Sa svojim najvišim vrhom Pločno (2228 mnv) predstavlja najvišu planinu središnjih Dinarida. Vran je još jedna zadivljujuća planina Hercegovine, koja čini okosnicu Parka prirode Blidinje. Sa svojim najvišim vrhom od 2074 mnv (Veliki Vran) spada također u hercegovačke planinske divove, a svojom ljepotom i posebnošću inspirirat će vas da s poštovanjem prođete kroz njegove uzvisine i zaravni. Uz najviši vrh, još tri vrha premašuju granicu od 2000 mnv. Obje planine imaju jako dobre planinarske staze koje su razgranate do njihovih najljepših dijelova, od kojih smo neke naveli u gornjim odlomcima.
Osim planinarenja, u Parku prirode Blidinje možete uživati i u brojnim šetnjama pješačkim rutama. Tu su i četiri biciklističke staze, a kad dođe zima, onda Blidinje postaje glavna odredišna točka za ljubitelje zimskih radosti. Naime, na obroncima Čvrsnice smješten je skijaško-rekreativni centar Risovac koji na površini od 30.000 m2 ima nekoliko staza te dvije žičare. Za djecu tu je i mala žičara za skijaške početnike te staza za sanjkanje. U Ski centru Risovac postoji i škola skijanja za sve početnike, ali i za one koji se žele usavršiti.
Još jedna aktivnost koju vrijedi spomenuti je panoramska vožnja kanuima na Blidinjskom jezeru s profesionalnim vodičima. Na ovaj način moguće je doživjeti Blidinjsko jezero i Park prirode kroz jednu novu i posebnu dimenziju.
Za kraj spomenimo i gastronomski dio Parka koji je poznat po svojoj lokalnoj kuhinji. Brojni specijaliteti iznikli iz duge tradicije ovih prostora, njegovane recepture i posebni način pripravljanja svakog pojedinog jela dostupni su i danas u mnogobrojnim restoranima i konobama. Možete kušati tradicionalnu puru s lučnicom, uštipke, izbor domaćih sireva ili sušenog mesa, lešo janjetinu uzgajanu na blidinjskim pašnjacima…
Sve što smo naveli u ovom tekstu, samo je dio onoga što možete vidjeti i doživjeti u Parku prirode Blidinje. Za sve dodatne informacije o sadržaju, aktivnostima i događanjima u Parku upućujemo vas na web stranicu Visit Blidinje.
FOTOGRAFIJE: Visit Blidinje