Dovoljan je jedan slobodan ponedjeljak ili petak koji ćemo spojiti s vikendom da se svakodnevni ritam uspori, da se maknemo iz grada, promijenimo perspektivu i napunimo baterije. Iza nas je jedan takav produženi vikend koji čini tu razliku, bilo da smo otišli na izlet negdje u blizini mjesta u kojem živimo ili na neku udaljeniju destinaciju. Kratka putovanja puno znače – i sve su traženija – jer svi svakodnevno žongliramo između hrpe privatnih i poslovnih obaveza. Zato se, kad nas kalendar “počasti” praznikom koji pada na radni dan pa se spoji s vikendom (ili s jednim “ukradenim” danom godišnjeg dobijemo njih nekoliko), prilika za bijeg od svakodnevice nameće sama od sebe.

Kamo za produženi vikend? Pitali smo Anu Grzunov
U potrazi za inspiracijom i idejama za izlete i putovanja, često završimo na Instagram profilu @travel.and.liv iza kojeg stoji Ana Grzunov, kreativka, poduzetnica i strastvena putoholičarka. S obzirom na to da je Ana mama kćerkice Liv, na profilu dijeli tips&tricks za putovanja i izlete s djecom, ali i preporuke koje ne uključuju prenapuhane destinacije, nego mjesta s dušom, ideje koje su izvedive i putovanja u kojima će uživati svi, od klinaca do roditelja. I baš zato Ani smo se obratili za preporuke za produženi vikend, ali i ideje i savjete kako iskoristiti svaki slobodan dan za mikroavanture.
“Meni je svaki slobodan dan prilika za neki bijeg, promjenu perspektive i punjenje baterija. Putovanje mi je ušlo pod kožu, pa čak i kad se ne ide daleko, bitno mi je da nismo doma. I priznajem, prenijela sam taj “nemiran duh” i na Liv. I created a monster, hehe. Ona sad već sama bira lokacije, doslovno traži kampove kao da ima vlastiti booking portal”, kaže nam Ana.

“Želim ljudima pokazati da ne moraš otići u drugu državu da bi ti vikend bio čaroban.“
Kad su u pitanju kraća putovanja, Ana i njezina obitelj najradije putuju bez strogog plana. Umjesto točno isplanirane rute, oslanjaju se na osjećaj i trenutak, bez pritiska da “moraju vidjeti baš sve”.
“Kod nas to ide po sistemu: ‘Imamo ideju, ali ćemo je vjerojatno putem promijeniti.’ Volim znati neki okvir, tipa, idemo prema jugu, ali u 80% slučajeva skrenemo negdje jer vidimo simpatičan putokaz, šumu, restoran… I eto nas negdje sasvim drugdje. I to je meni baš čar tih kraćih putovanja. Dalja putovanja su druga priča, tamo volim imati plan, ali i tamo ubacim dozu lutanja.”
Anine preporuke za putovanja često uključuju lokacije po Istri, Sloveniji i Slavoniji. Upravo njih navodi kao svoje omiljene destinacije za produženi vikend, ističući kako je svaka posebna na svoj način:
“Istru volim jer mi je kao drugi dom. Hrpa sadržaja za djecu, gastro scena koja nikad ne razočara i taj neki šarm koji nikad ne dosadi. Tamo nam se i trbuh i duša osjećaju kao doma.
Slovenija, e to je prirodni Disneyland za obitelji. Njihove uređene staze, tematski parkovi, interpretacijski centri… Sve je nekako smisleno i user-friendly. I još imaju savršenu infrastrukturu za kamperiste – svaka čast!
Slavonija me uvijek iznova iznenadi. Mislim da je još uvijek dosta ispod radara, a to joj daje dodatni šarm. Ljudi su gostoljubivi, hrana je konkretna (i masna, ali ajde), a priroda ima neku posebnu tišinu i mirnoću koju ne nađeš lako. I to što svaki put otkrijemo nešto novo, to mi je najdraže.”
Go-to lokacije za izlet ili produženi vikend
U našim tekstovima o putovanjima, uvijek naglašavamo kako ne trebamo otputovati na neku udaljenu destinaciju da bismo se osjećali kao da smo negdje daleko. S time se slaže i Ana, ističući da često ni ne treba izaći iz županije za taj osjećaj. Obožava okolna mjesta, šume i poučne staze.
“Nema gužvi, sve je pristupačno i ne treba ni puno logistike, samo dobra volja i termosica s kavom. Klinci ne traže spektakl, njima je dovoljno da su vani, da imaju prostora za igru i da si ti s njima prisutan”, dodaje. Često bira destinacije kao što su Medvednica, Žumberak i Samoborsko gorje – gdje možeš biti u prirodi, a doma si za ručak – ili kasni grah u planinarskom domu.
Pronaći mjesto za odmor koje će usrećiti i djecu i roditelje često se čini kao nemoguća misija: klinci žele prostor za igru i avanturu, a roditelji barem nekoliko trenutaka tišine i opuštanja. No, kako pomiriti te dvije potrebe u jednom vikendu? Ana vjeruje da ključ nije nužno u lokaciji, nego u – osjećaju mjesta.
“Mislim da tu nije presudna lokacija nego tip smještaja. I da, naravno da postoji mir i djeca u istoj rečenici, ali uz dobar izbor! Netko voli hotele s igraonicama i animacijom – dijete uživa, a roditelji odu na masažu ili u spa zonu. I to apsolutno podržavam (i koristim, pogotovo zimi). Ali meni osobno je mir više povezan s OPG-ovima ili prirodom, kad dijete trči po dvorištu, hrani koze, kopa po zemlji i zaspi u 20h od količine zraka i dojmova. E tad nastupi taj famozni ‘roditeljski mir’. A uz čašu vina i pogled na livadu, k’o da si u raju.”
“Ne tražim destinaciju, nego energiju i atmosferu mjesta. Gdje je jednostavno i autentično, tamo se i mozak odmori. “
Kad je riječ o smještaju za kratke bijegove i produženi vikend, Ana ne traži zvjezdice ni luksuz u klasičnom smislu. Umjesto toga, bira mjesta koja imaju dušu, autentičnost i toplinu. Hoteli imaju svoje mjesto, kaže, ali više zimi, kada je vrijeme idealno za malo drugačiji tip odmora.
“Volim direktan kontakt s domaćinima, osobnu preporuku, OPG-ove… Tamo gdje možeš piti domaći sok i gledati kako kokoši šeću po dvorištu, to je moj luksuz. I naravno, kamper. Kad putujemo s kamperom, smještaj je tamo gdje staneš i to je luksuz koji ne bih mijenjala. Volim i hotele, ali to mi je više za zimske dane, wellness faze i kad želim da netko drugi pere ručnike.”
Pravi odmor nije stvar kilometara, već doživljaja
Iako voli znati osnovne smjernice i poneku zanimljivost o mjestu koje posjećuje, Ana ne putuje s preciznim planom u rukama. Više cijeni spontanost jer, kako kaže, najbolje stvari ionako ne pišu na Googleu. Umjesto recenzija i top listi, više vjeruje preporuci “s terena” ili vlastitoj intuiciji, čak i ako ponekad pogriješi. Upravo u toj spontanosti vidi pravi šarm putovanja.
“Volim znati glavne točke i kontekst, kao npr. legenda koja se veže uz neko mjesto ili neki lokalni lik iz povijesti. To volim ispričati Liv usput, da doživi mjesto na drugačiji način. Ali stvarno ne volim biti rob plana. Najbolje stvari ionako često ne pišu na Googleu. Restorane, na primjer, ne tražim online. Ili mi netko kaže ‘Idi tamo, imaju najbolje čvarke ikad’, ili sama naletim na nešto i isprobam. Da, nekad fulam, ali više volim vlastitu pogrešku, nego savršenu preporuku s Instagrama koja je upitna.”
Priroda, muzeji, gastronomija… Kad su prioriteti na novoj destinaciji u pitanju, sve ovisi o vremenu i raspoloženju, kaže. Ako pada kiša, bira muzeje, interpretacijske centre i lokalne zanimljivosti, a ako je sunce, prednost daje šumi, stazama i prirodi. U svemu tome, konstanta je hrana – traži lokalno, domaće i bez fancy natpisa. I često kombinira sve, jer jedno drugo ne isključuje:
“Ako mjesto ima priču i ako mogu u toj priči provesti dan s obitelji, ja sam zadovoljna. Bitno mi je da to bude stvarno iskustvo, a ne samo fotka za Instagram.“

Za Anu, pravi odmor – pa i onaj najkraći – nije stvar kilometara, nego doživljaja. Nije važno koliko toga stigneš obići, već kako se osjećaš dok to radiš. Najvrjedniji trenuci često se događaju kad nema plana, žurbe ni očekivanja. Zato na pitanje što joj je najvažnije da i kratki odmor bude uspješan, odgovara:
“Da se vratim kući s osjećajem da smo nešto doživjeli. Da nije prošlo sve u ‘ajmo, brzo, još ovo’. Kad prvi put idem negdje, često sve bilježim, jer mi je to i posao, ali i osobni interes. Gledam, ispitujem, pišem, snimam… I to zna biti iscrpljujuće. Zato mi je najdraži trik za pravi odmor – vratiti se na mjesto gdje sam već bila i gdje ‘ne moram’ ništa. Znam gdje je dobra kava, gdje je mir, gdje je hrana top, i tu dolazimo samo da budemo. Bez plana, bez stresa. Samo da postojimo i dišemo.”
FOTOGRAFIJE: Ana Grzunov, Unsplash+