recept za vafle F recept za vafle M

Svjetski je dan vafla, a mi imamo sve što vam treba: recept i pekače za vafle

25.03.2023. | AUTOR: Iva Kordić

Život iza 5 | Gastronomija
#recepti

25. ožujka obilježava se Svjetski dan vafla, a kako ga drugačije obilježiti nego uz dobar recept za vafle. Subotnje jutro idealno je da se posvetimo njihovoj pripremi, a zatim (ako ne nestanu u roku keks), u njima uživamo cijeli dan. Savršene vafle hrskave su izvana, a pahuljasto mekane i prozračne iznutra. Najpoznatije su, dakako, one belgijske, za koje donosimo i recept!

Naravno, uz dobar recept za vafle, potreban je i pekač. Ponuda na tržištu je raznovrsna pa smo izdvojili nekoliko modela u različitim cjenovnim rangovima.

recept za vafle

Kad razmišljamo o savršenom jutru vikendom kod kuće, scenarij je sljedeći: dobar glazbeni background, ukusan doručak na stolu i mantra laganini. A pri spomenu ukusnog doručka, na slobodne dane dolaze na red oni kojima treba posvetiti mrvicu više pripreme, za što u radnim jutrima često nedostaje vremena. Ova je subota rezervirana za vafle, s obzirom na to da je danas i njihov dan.

recept-za-vafle

A najbolja stvar kod vafla? Ujutro su najhrskavije, no u njima uživamo cijeli dan – za desert, slatki međuobrok ili možda večeru. Posebno su nam drage one belgijske – nešto tanje, mekane iznutra, a hrskave izvana. Po čemu se razlikuju od drugih vafla, primjerice američkih? Osim po smjesi koja uključuje tijesto s kvascem, belgijske vafle su deblje i imaju dublje ‘utore’, idealne za velike količine džema, čokolada, sirupa… Zahvaljujući bjelanjcima od kojih se radi snijeg, vafle imaju prepoznatljivu hrskavu teksturu, dok iznutra ostaju pahuljasto mekane i prozračne.

S druge strane, obične vafle imaju gušću strukturu i pomalo podsjećaju na kolač. One se često rade s mlaćenicom, zbog čega su bogatije, dok je recept za vafle koji potječe iz Belgije znatno prozračniji. Ipak, postoji toliko varijacija vafla da ih je teško podijeliti samo na ‘standardne’ i belgijske, no pokušali smo ukratko pojasniti neke glavne karakteristike jednih i drugih vafla.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Gaufres & Waffles (@gaufresandwaffles)

Kratka povijest vafla

Inače, iako je jedan od najpoznatijih belgijski recept za vafle, preteča vafla dolazi iz antičke Grčke, kažu stručnjaci. Tada su se dvije metalne ploče pričvršćene na drvenu dršku koristile za pečenje ravnih kolača. Kroz stoljeća, vafli su se mijenjali, kao i način njihove izrade. U 15. stoljeću, nizozemski proizvođači vafla počeli su koristiti prepoznatljiv uzorak rešetke svojstven vaflima. Neki kažu kako je to bio način da kuhari koriste manje tijesta, a pritom pokriju veću površinu. Iako ta informacija nije potvrđena, to je bio početak vafla kakve danas poznajemo i u kojima danas rado uživamo.

Prema legendi, kuhar princa od Liegea poklonio je princu debele vafle obložene karameliziranim šećerom, a desert je momentalno postao pravi hit. To je bio prvi Liege vafel, jedna od najpopularnijih inačica vafla u Belgiji. Uz vafle iz Liegea, najpoznatija je varijanta iz Bruxellesa. Belgian Boys pišu kako su posjetitelji na Svjetskoj izložbi 1964. u New Yorku mogli za tadašnji 1 dolar kupiti lagani, slatki vafel – običan ili preliven jagodama i pahuljastim šlagom. Budući da su Amerikanci bili naviknuti na mnogo teže i gušće američke vafle, belgijske su delicije brzo postale hit.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Food photography & videography (@flatlaytoday)

Svjetski dan vafla prvi je put obilježen na početku 17. stoljeća. I, zanimljivo, ne u Belgiji kako bismo očekivali, nego u Švedskoj. Recept za vafle tada je stigao u Švedsku i brzo se proširio u ostale skandinavske zemlje. Najčešće su ih jeli u kombinaciji s džemom i voćem, zbog čega su vafle postale omiljena poslastica za svako doba dana, piše National Today. Proslava u njihovu čast nazvana je Våffeldagen. Kako je vrijeme prolazilo, neprestano se pojavljivao neki novi recept za vafle, a postajale su i sve slađe zbog veće količine šećera i maslaca.

Recept za vafle – 15 porcija

A kako drugačije proslaviti Svjetski dan vafla nego uz dobar recept za vafle.

Recept za belgijske vafle pronašli smo na Taste Atlasu, a preuzet je s web stranice Visit Flanders. Vafle, kad su gotove, po želji možete posuti šećerom u prahu ili ukrasiti šlagom.

SASTOJCI ZA RECEPT ZA VAFLE

  • 500 grama brašna
  • 25 grama kvasca
  • 200 grama otopljenog maslaca ili margarina
  • ½ litre mlijeka
  • ½ litre vode
  • 4 jaja
  • aroma vanilije
  • 5 grama / prstohvat soli

PRIPREMA

1. Za aktiviranje kvasca koristiti ¼ l mlake vode. Istucite bjelanjke dok ne stvore čvrsti snijeg.

2. Prosijte brašno u zdjelu i napravite malu rupu u sredini. U rupu ulijte aktivirani kvasac i pomiješajte s malo brašna. Dodajte mlako mlijeko i žumanjke.

3. Malo po malo dodajte otopljeni maslac, zatim tučene bjelanjke, aromu vanilije i malo soli. Tijesto ostavite da odstoji na toplom dok se ne udvostruči.

4. Ispecite vafle u pekaču za vafle, a po želji dodajte preljev.

Uz spomenuti preljev, šećer ili šlag,
dodali bismo da vafle možete upotpuniti i voćem ili čokoladom,
ovisno o preferencijama.

Recept za vafle

A uz recept za vafle,
trebate i dobar pekač

A da bi vafle bile za prste polizat’, trebate i dobar pekač za vafle. Brojni brendovi ovaj su aparat uključili u svoju ponudu pa je ona raznolika – od pristupačnih varijanti za dvadesetak eura do onih čija cijena prelazi i stotinu eura. Zavirili smo u ponudu nekoliko web shopova i izdvojili par aparata za vafle u različitim cjenovnim rangovima. U nekima se mogu pripremati isključivo vafle, dok su drugi višenamjenski pa služe za pripremu muffina, sendviča, krafni…

Nemamo kako drugačije završiti članak nego poželjeti – u slast!

PRIJEDLOZI ZA KUPNJU

FOTOGRAFIJE: Instagram, Pexels, Elipso, Mall.hr, ekupi.hr

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5