Kako se opuštam nakon posla i zašto mi je to postalo važno

26.10.2023. | AUTOR: Sven Jurić

Život iza 5 | Novosti
#Samsung

Većinu radnog dana pronaći ćete me fiksiranog za uredski stolac, a ako slučajno nisam ondje, jurim sa sastanka na sastanak i hodam gore-dolje po uredu obavljajući telefonske razgovore s bežičnim slušalicama u ušima. I sve je to super dok si još u 20-ima, pa ti tijelo – barem prividno – sasvim dobro podnosi sjedilački način života, ali dođeš u 30-e i na kralježnici osjetiš svako odgađanje tjelovježbe i zabušavanje glede fizičkog kretanja.

Nakon jednog namještanja kod kiropraktičara, odlučio sam učiniti nešto trajnije po tom pitanju i u zgusnutom rasporedu učiniti kretanje nakon posla svojim prioritetom. Kao i većina mojih prijatelja, odlučio sam trčati. Imam par dobrih razloga: prvo, ekipa za nogomet mi se raspala (što zbog ozljeda, što zbog djece), drugo, teniski partner je toliko superioran da nemam živaca igrati s njime, a šanse da nešto polomim na košarci su poprilično velike, s obzirom na to da su došle nove generacije pa i novo dodavanje može završiti fatalno.

Za trčanje, osim tenisica, hlača i majice, ne trebam gotovo ništa, pa čak ni dobre vremenske uvjete, a motivacija je dobra te je mogu pronaći na brojnim utrkama gdje mogu odmjeriti snage s drugim kolegama i prijateljima koji se malo profesionalnije bave trčanjem.

Kako je došlo vrijeme za nabaviti pametni sat?

Na samom početku moje trkaće karijere nisam znao puno i gledao sam samo vrijeme, dok su mi prijatelji koji su puno duže u trčanju od mene govorili o nekim kadencama, paceovima, otkucajima srca, što moj prastari Casio kojeg sam nosio još od srednje škole nije mogao. Kako je moj život poprilično vezan uz mobitel (ili mobitel uz moj život), odlučio sam se na kupovinu pametnog sata.

Buran menadžerski život koji vodim donio je sa sobom i neke tegobe koje moram držati pod kontrolom. Prije svega, liječnici su mi savjetovali da pripazim na tlak i na srce, što je jedan feature kojeg sam pokušao integrirati u život bez da kao svoj djed svugdje sa sobom nosim tlakomjer. Našao sam ga, vjerovali ili ne, u pametnom satu.

Zadnjih tjedana isprobavao sam novi Samsung Galaxy Watch6 Classic koji ima upravo tu funkciju, a i još mnoge korisne ako želite pratiti svoj dnevni ritam, od posla do rekreacije. Bio mi je potreban sat koji jednako može služiti i za posao (pametne obavijesti, mailovi, pozivi… ovaj sat ima i integrirani zvučnik pa se na njega možete javljati) i za slobodno vrijeme. Evo kako je performao u jednom mom tipičnom poslijepodnevu.

Popodneva su rezervirana za rekreaciju

– i praćenje učinaka trčanja

Barem triput tjedno, popodne ćete me naći na Sveticama na atletskoj stazi ili u maksimirskoj šumi. Najčešće istrčim svojih 10 kilometara, trudeći se da vremenski ne prelazim sat vremena, a kada trčim utrke, vremena obično prolaze ispod 50 minuta. Prije toga slijede bitni elementi zagrijavanja, a nakon trčanja je obavezno rastezanje.

Testirajući Samsung Galaxy Watch6 Classic, prvo me zanimalo vidjeti hoće li mi ovaj pametni sat postati pratnja koja me neće puno ometati za vrijeme trčanja. Sami sat nije toliko robustan kao neki od modela koje sam isprobao od prijatelja te njegova čelična konstrukcija odlično prijanja uz ruku, uz remen za koji na prvu nisam bio siguran je li kožan ili gumen, tako da na zapešću sve u svemu dobro izgleda od jutra do večeri.

Sam operativni sustav pokreće Wear OS, koji je brz, pretpostavljam zahvaljujući novoj tehnologiji, a skrolanje je prirodno na touch screenu, kao i upravljanje funkcijama na okviru sata kojeg možete okretati u smjeru kazaljke na satu i obrnuto. Naravno, dok trčim, sat je cijelo vrijeme upaljen pa tako mogu mijenjati i muziku na Spotifyju.

Prilikom rekreacije, ovaj sat ponudit će vam više informacija odjednom, a pri treninzima najčešće koristim informacije o otkucajima srca, kako bih pravilno istrčao bez prevelikog napora. Također na njemu pohranjujem svoja prijašnja trčanja na sličnim stazama, kako bih vidio u kojem sam stadiju.

Nije svaka noć uspješna što se tiče spavanja,

ali uspješno pratim san

U prošlosti sam često imao problema sa spavanjem, gdje sam se ponoći budio shvaćajući da više ne spavam, već razmišljam o nadolazećim projektima taj tjedan, a i primijetio sam da nisam siguran što je san, a što je java. Uz stvaranje kvalitetnih spavaćih navika, ovaj problem uspio sam staviti pod kontrolu sa sleep monitorom na Samsung Galaxy Watch6 Classic koji bi mi biometrijski rekao jesam li dobro spavao ili nisam. Iako je taj osjećaj često subjektivan, bio bih sretan kada bi mi sat potvrdio da sam s petka na subotu uspio nadoknaditi buran radni tjedan.

Tako da, osim treninga trčanja, počeo sam prakticirati i trening sna.

Još par detalja koji su mi bitni na ovom satu

Ovaj sat u potpunoj je kompatibilnosti sa Samsung pametnim telefonom, a i svi ostali Android uređaji s njime će funkcionirati dovoljno dobro.

Što se tiče baterije, uz korištenje gore navedenih aplikacija, potrajat će vam jedan dan. Sat najčešće punim kada i mobitel: s obzirom na to da su fast chargeri postali moja svakodnevica, sat uspijem napuniti za vrijeme tuširanja i jutarnje rutine doručkovanja, čitanja vijesti na tabletu i spremanja za posao.

Ono što me kod ovog sata veseli je da paše i na odijelo i na košulju, a mogu s njime doći i na teren, bez da mijenjam remen u neki sportski (iako je i to naravno moguće).

Gdje ga nabaviti i po kojoj cijeni?

Proguglao sam i istražio da ga trenutno u prodaji drži Samsung webshop, kao i kod ovlaštenih Samsung partnera. Moj model je Samsung Galaxy Watch6 Classic 47mm srebrni SM-R960NZSAEUE, koji je dostupan po cijeni od 449,00 EUR (3.382,99 kn).

**Samsung Electronics Austria GmbH ne kontrolira niti utječe na maloprodajne cijene svojih partnera. Partneri Tvrtke Samsung samostalno odlučuju o svojim maloprodajnim cijenama.

Fotografije: Samsung, privatno vlasništvo

Plaćeno partnerstvo s tvrtkom Samsung

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5