Danas vam predstavljamo jedan zaista jedinstven stan u potkrovlju nekadašnje crkve u Amsterdamu. Ova privatna rezidencija nevjerojatan je spoj kompleksne arhitekture i suvremenog dizajna. Kosi stropovi, metalne pregrade, staklene prostorije, jedinstven okrugli prozor i izvrstan stilski namještaj samo su dio ovog prostora koji s pravom izaziva “wow efekt”.
Jedinstven stan u potkrovlju koji ostavlja bez daha
“Kad uđu unutra, ljudi prvo zastanu da upiju prostor jer nisu očekivali toliko volumena u njemu. A drugo, nisu očekivali da tako velik prostor može istovremeno biti toliko cozy i udoban”, kaže vlasnik ovog jedinstvenog stana Jan Arie Dekker, koji je na crkvu smještenu na Raphaelpleinu naišao 1996. godine. “U ovoj sam crkvi vidio fantastičan novi poslovni prostor za sebe koji sam u to doba tražio, a kao dodatni poklon, u njemu je izgrađen i stambeni prostor.” Stan u potkrovlju o kojem govorimo i koji ostavlja bez daha,
prostire se na izdašnih 586 četvornih metara, a smješten je u prostoru nekadašnje crkvene zgrade koju su 1930-ih osmislili arhitekti Beckman i Kooi. Crkva nije u funkciji od 1996., a kada je godinu dana kasnije stavljena na prodaju, Dekker i njegova supruga odmah su znali: ovo će biti njihov “njujorški loft” na jugu Amsterdama. S arhitektom Georgeom Witteveenom dizajnirali su potkrovlje donoseći konceptualne odluke kako bi uklopili prostor i funkcionalnost u velike volumene.
Dolje je napravljen ured, a na katu, s vlastitim ulazom, stambeni prostor. Stvorena je posebna ravnoteža između visine, povijesti, dizajna, funkcionalnosti i topline. Krovni nosači su vidljivi, a čelična konstrukcija nepogrešiv je dio cjelokupnog doživljaja. Vidljivo je to, između ostalog, po hodniku i spavaćoj sobi koji lebde u prostoru na visini od oko 6 metara.
“Plan je bio stvoriti novi stambeni prostor od 400 m2 na visini od 10 metara u zgradi iz 1930., s dva dodatna kata od po 100 m2 za glavnu spavaću sobu i tehničku sobu za kontrolu klime i lift. Pod inspirativnim kreativnim i konstruktivnim vodstvom amsterdamskog arhitekta Georgea Witteveena, naš se san ostvario 1999. godine”, pričaju vlasnici stana koji su ga nakon gotovo 25 godina življenja u njemu odlučili staviti u prodaju.
“Djeca su otišla iz kuće, a prekrasna farma u Frieslandu sad nas čeka s čamcima za napuhavanje, pješčanicima i ljuljačkama za novo razdoblje u našim životima: biti baka i djed. Za nas – po mogućnosti – u prirodi”, kažu za agenciju za nekretnine Broersma, koja stan prodaje za 6,950.000 eura.
Što buduće vlasnike čeka u ovom jedinstvenom prostoru?
Pregled prostorija u stanu
Za početak, posebnost i visina nekadašnje crkve dolaze do izraža u srcu stana – dnevnoj sobi. Ovaj prostor je prirodno podijeljen u nekoliko atmosferskih i funkcionalnih prostorija. Cijeli je prostor veličanstven i intiman u isto vrijeme, zahvaljujući središnjem položaju kamina, razlike u razinama i vanjskom prostoru koji je također dio ove prostorije. Stol za blagovanje postavljen je povišenu razinu, što stvara efekt razigranosti. Iz blagovaonice se može uživati u prekrasnom pogledu na Raphaelplein, ali i u pogledu prema dnevnoj sobi.
Tu je i ekskluzivna kuhinja, koja je djelo nizozemskog dizajnera Pieta Boona, a predstavlja prekrasan spoj čvrstih i prirodnih materijala i luksuzne opreme. Između ostalog, odabrana je profesionalna indukcijska ploča (Bora), ekstra velika pećnica, Quooker slavina za toplu i gaziranu vodu te hladnjak za vino.
Glavna spavaća soba je zatvorena staklenim stijenama pa se iz nje pruža pogled na dnevni boravak i unutarnju terasu. U susjednoj kupaonici stvorena je mirna atmosfera upotrebom različitih prirodnih materijala, shemom boja i svjetlošću koja dopire kroz vitraje. Tu je prostrana kada, dvostruki umivaonik od nehrđajućeg čelika, dvostruki walk-in tuš i WC. Stepenice u kupaonici vode u garderobu koja djeluje kao privatni butik. Odjeća je posložena baš kao u trgovini, a cijeli prostor je podijeljen na njegov i njezin.
Ostale dvije spavaće sobe su prostrane i nastavljaju se na dnevni boravak i glavnu kupaonicu. Naravno, u stanu postoji još jedna kupaonica s tušem, duplim umivaonikom i odvojenim (gostinjskim) WC-om. Na kraju, tu je i prostrani vanjski prostor od cca. 37 m², a povezuje se izravno s dnevnim boravkom. Postoji i unutarnja terasa koja se nalazi na zapadnoj strani. Kao točka na i – dio krova se može otvoriti preko električnih krovnih prozora, povezujući unutrašnjost s vanjskim prostorom.
“Ono što će nam nedostajati je naša nenizozemska, prekrasno prostrana kuća u potpunoj tišini. Kao što sam spomenuo: njujorški loft na privatnom zemljištu. Ništa se s njim ne može usporediti, jedinstven je. Tijekom ljetnih dana, staklene fronte visoke 7,5 metara klize prema gore, stvarajući idealno okruženje za sunčanje u potpunoj privatnosti ili za dugo objedovanje na terasi. Zimi bismo uživali u toplini i udobnosti kamina, s elementima za sjedenje s podnim grijanjem gurnutim prema kaminu. Krošnje drveća ispred velikog okruglog prozora u proljeće postaju zelene, a u jesen zlatnožute. Godišnja doba ulaze u kuću kroz krovne prozore, terasu i veliki okrugli prozor s prednje strane. Živjeti na ovom mjestu ne možeš ni sa čim usporediti“, zaključuju vlasnici, dodavši da su istovremeno neopisivo zahvalni što su 25 godina imali priliku živjeti u svom, potpuno samostvorenom, svijetu….
Za kraj, ostavljamo vam još nekoliko fotografija stana:
Galerija
FOTOGRAFIJE: Mart Goossens, Flare Department, Broersma