Out of office: Venecijanska laguna krije pravi dragulj

05.03.2023. | AUTOR: Hana Bartolović

Život iza 5 | Gastronomija | Putovanja
#After5 Gurman | #Out of office | #putovanja

Naša rubrika “Out of office” vodi vas na putovanje od jednog dojmljivog mjesta do drugog, a svima im je zajednička karakteristika da omogućuju prepuštanje trenutku. Ovo su mjesta na koja i sami priželjkujemo stići i ondje jednostavno ugasiti mobitele ili barem staviti automatski “out of office” odgovor na mail i ne postojati za bilo kakve poslovne obaveze. Put nas je ovog puta doveo do Venecije i do jednog istinskog dragulja venecijanske lagune. Venissa je potencijalno njena najbolje čuvana tajna.

Venissa, Venecija

Venissa Wine Resort

Ovaj wine resort svojim posjetiteljima pruža nezaboravno iskustvo u venecijanskoj laguni, a podrazumijeva vinograd, restoran ovjenčan Michelinovom zvjezdicom, suvremenu osteriju i chic smještaj. Venissa je ukratko ona druga strana Venecije za koju mnogi nisu ni znali da postoji, svjetlosnim godinama udaljena od rijeka turista koje se slijevaju niz venecijanski Canal Grande. Resort je uspio ostati sakriven od pogleda zahvaljujući svom položaju na malenom otoku Mazzorbo, koji je dom za svega 350 ljudi i prolazi uglavnom ispod radara, za razliku od svog mnogo popularnijeg susjeda, živopisnog otoka Burano.

Vinograd usred lagune

Venissa je projekt koji je zanimljiv na toliko razina, da bi o njemu mogli pisati danima, no ono što je za početak mnogima najintrigantnije jest to da je jedan vinograd uspio preživjeti u laguni, na destinaciji koja je izgrađena na vodi. Povijest Venecije ipak pokazuje da to i nije bilo tako nemoguće. Trg svetog Marka, najpoznatiji u Veneciji, sve do 1100. godine sadržavao je vinograde, a prvi tragovi vinogradarstva ondje sežu u prošlost dugu više od 2500 godina.

Autohtona sorta

Venissa je osnovana 2002. godine, kada je Gianluca Bisol (iz jedne od najpoznatijih obitelji u proizvodnji prosecca) ugledao mali vinograd u vrtu ispred bazilike Santa Maria Assunta, najstarije crkve u cijeloj Veneciji, koja se nalazi na otoku Torcello. U njemu se probudila znatiželja, a nakon što je upoznao Nicolettu, koja je njegovala vrt, počeo je provoditi povijesna i agronomska istraživanja vinove loze. Otkrio je da venecijanski otoci imaju važnu vinogradarsku tradiciju i da su oduvijek sadržavali mnogo vinograda, sve do 1966., godine velike poplave koja je uništila vinograde, čime se izgubio svaki trag ove tisućljetne tradicije. Istraživanje koje je započeo dovelo je do ponovnog otkrića autohtone sorte, Dorona di Venezia, koja se kroz stoljeća prilagodila slanim uvjetima lagune.

Jedinstveno imanje

Zahvaljujući timu agronoma i stručnjaka za povijest lagune, pronađeno je posljednjih 88 loza koje su preživjele poplavu. Tijekom istraživanja stručnjaci su se susreli s Gastoneom, poljoprivrednikom koji je proizvodio male količine vina za svoju obitelj i koristio tradicionalne metode proizvodnje vina iz lagune, uključujući dugu maceraciju koja Doroni produljuje trajnost. Nakon toga, Roberto Cipresso i Desiderio Bisol, Venissini enolozi, bili su inspirirani da proizvedu bijelo vino s tijelom i strukturom crvenog.

Nekoliko godina kasnije, san Gianluce Bisola postao je stvarnost kada je pronašao imanje na otoku Mazzorbo koje se nalazi samo nekoliko koraka od otoka Burano. Malo imanje okruženo srednjovjekovnim zidinama i zvonikom iz 14. stoljeća nalazi se u vinogradu, okruženom vodom sa svih strana i presječenom kanalom s vlastitim ribnjakom. Zemljište je ono što se može nazvati samo ekstremnim, a agronomi nisu savjetovali sadnju vinove loze zbog visokog sadržaja soli.

Venissa vina

Unatoč tom savjetu i riziku da bi poplavne vode mogle uništiti vinograd, kao što je bio slučaj 1966., Gianluca Bisol odlučio je ponovno zasaditi drevnu sortu, potaknut poviješću imanja, na kojem su vinogradi bili zasađeni od 1300. godine pa nadalje i koje je postojalo kao vinarija od 1800-ih pa do poplave 1966. godine. Augusto Scarpa, koji je bio vlasnik vinarije između kasnih 1800-ih i ranih 1900-ih, bio je jedan od prvih talijanskih enologa.

Prva berba Venissa predstavljena je 2010. godine; proizvedeno je 4480 boca, čime je Dorona di Venezia uvedena među najznačajnije vinske podrume na svijetu. U godinama koje su uslijedile, Venissa je postala kultno vino i visoko kotira u najvažnijim vodičima vinske industrije, dijelom zahvaljujući sve većem interesu za macerirana vina. Mineralnost i jake note slanog terroira rodne Venecije ono su što najviše privlači ljubitelje vina. Godine 2011. prvi put je predstavljen Rosso Venissa; proizvodi se od vinove loze Merlot i Cabernet Sauvignon uzgojene na obližnjem otoku Santa Cristina. Iz istog vinograda 2013. rođena je Rosso Venusa.

Projekt velike vrijednosti

Venissa je izgrađena s misijom oživljavanja venecijanske lagune i danas omogućuje putnicima da dožive autentičniju stranu ovog popularnog odredišta. Daleko od gužve Venecije, oni ovdje mogu pronaći utočište, u miru i zelenilu, okruženi vinogradima, vrtovima i voćnjacima. Na licu mjesta obnovljeno je pet soba za noćenje, a sve do jedne su ukusno minimalistički uređene detaljima i bojama inspiriranim okolnom lagunom. S restoranom ovjenčanim Michelinovom zvjezdicom i vlastitom osterijom, Venissa ima sve značajke ugodnog boravka uronjenog u tišinu lagune. Međutim, Venissa je više od jednostavnog luksuznog imanja. To je projekt duboko predan povijesti i baštini Venecije koja počinje s njezinim autohtonim grožđem.

Autentično gastronomsko iskustvo

Venissin restoran nagrađen je jednom Michelinovom zvjezdicom, a dobio je i zelenu Michelinku za održivost. Filozofija chefova Chiare Pavan i Francesca Brutta je održiva, ekološka i avangardna kuhinja, koja je u direktnoj ovisnosti o području na kojem se nalazi i ondje dostupnim, lokalno uzgojenim namirnicama. Chiara i Francesco na gotovo opsesivan način pristupaju pitanju okoliša i svakodnevno rade na smanjenju otpada, vlastitoj proizvodnji, blizini opskrbe i sezonalnosti. S obzirom na podneblje, na jelovniku su dominantno zastupljeni riba i povrće, s vrlo malo mesa. Gosti biraju svoj broj slijedova, a jela dolaze kao iznenađenje, popraćena organskim vinima. U susjednoj osteriji (Osteria Contemporanei) jela su jednostavnija, ali još uvijek puna okusa; od sezonskih cicchettija do ulova dana.

Chiara Pavan i Francesco Brutto

“Žute rajčice, patlidžani, luk i artičoke uzgajaju se tradicionalnim metodama u povrtnjacima koje njeguju otočani koji opskrbljuju ovaj restoran. Osim toga, ovisno o položaju i posoljenosti tla, razno bilje i cvijeće tipično za lagunu također se koristi za dodavanje okusa jelima Chiare i Francesca. Posljednje, ali ne i najmanje važno, laboratorij za fermentaciju omogućuje restoranu da dobro iskoristi sve: višak proizvoda i ribljeg otpada”, piše Michelin o motivima za dodjelu svoje zelene zvjezdice.

Tražite li mali break od svakodnevice, a više od svega cijenite jedinstvena putna i eno-gastro iskustva, Venissa je jedna od najboljih odluka koju ćete donijeti. Autentični doživljaji ovdje vas očekuju na svakom uglu, bilo da krećete upoznavati vinogradarsku baštinu venecijanske lagune ili istražujete umjetnost rukotvorstva otočića Mazzorbo, Burano i Torcello.

Venissin restoran s radom za ovu sezonu započinje 16. ožujka, što je dobar povod za bookirati mjesto za stolom ondje – ili kompletan doživljaj s noćenjem i odmorom u wine resortu.

Službena web stranica

FOTOGRAFIJE: Venissa

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5