Mnogi će reći da su davno prošla vremena kada je Trst za Hrvate (i za cijelu Jugoslaviju) bio ultimativna shopping meka i iako ćemo se složiti da je po tom pitanju definitivno izgubio svoju nekoć tradicionalnu publiku, ovaj šarmer sjevera Jadrana i dalje je grad vrijedan posjeta, bilo da se uklapate u nostalgičare i “pamtite samo sretne dane” ili se identificirate kao jedna sasvim drugačija, mlađa travel publika u potrazi za novim iskustvima.
U Trstu se upravo održava izložba posvećena najpoznatijem uličnom umjetniku Banksyju, pa nam se to učinilo kao dobar motiv za vaš jednodnevni izlet ili city break, a usput smo iz džepa odlučili izvaditi i poneku (vlastitu) tršćansku preporuku!

Premda sam bila prilično malena kada sam s roditeljima putovala u Trst, iz tog doba ipak su mi ostala neka dragocjena sjećanja, a jedno od njih je kultni Ponte Rosso, tadašnja žila kucavica grada na kojoj je sve bilo podređeno shoppingu i slatkim malim talijanskim užicima koji bi uslijedili nakon što je shopping uspješno obavljen. U ljetnim danima osvježenje se tražilo na štandovima Ponte Rossa na kojima se prodavalo ohlađeno voće, pa se žeđ gasila lubenicom ili kokosovim sokom koji se ispijao direktno iz oraha. U kafićima koji su se načičkali s jedne i s druge strane ove slavne tržnice i trga moglo se uživati u šalici prave talijanske kave, a nama klincima najnapetije su bile ledene limunade u ludim, neonskim bojama.

Noseći sa sobom neke jako daleke, ali i drage uspomene na ovaj grad, nastavila sam mu se vraćati i u odrasloj dobi, naročito u posljednjem desetljeću, u kojem je svako ljeto postalo rezervirano za barem jedan posjet Trstu.
Za potrebe ovog teksta, danas sam zvrcnula mamu da mi ispriča svoju uspomenu Trsta, iz vremena kada je bivša Jugoslavija masovno jurila u pohod na jeftiniju i/ili kvalitetniju robu do koje u svojoj zemlji/zemljama nismo imali priliku doći. Ondje se doista kupovalo kao ludo, tamošnji trgovci u zlatnoj su eri zadovoljno trljali ruke, a lokalci baš i nisu bili oduševljeni hordama šopingholičara. Priča o trapericama, riflama koje su se kupovale već je jako dobro poznata i dokumentirana, a mama mi priča kako je postojalo još mnogo motiva za otići u shopping do Trsta.

Kvalitetni kožni komadi, cipele i čizme, tenisice, torbe i kaputi, zlato, posuđe za kuhanje i tanjuri za posluživanje, samo su neki od “ulova” po koje se išlo, a grad je vrvio dućanima s odjećom i obućom, robnim kućama, zlatarnama i finim parfumerijama. Na Ponte Rossu roba se kupovala po popularnim cijenama, a bilo je u Trstu i pregršt adresa s ekskluzivnijom ponudom, za one koji su željeli investirati u kvalitetne, vječne komade koji samim svojim izgledom pričaju priču. Povratak kući bio bi izazov za sebe – kako od očiju carinika sakriti utržak? Mnogi su kupljenu robu odijevali na sebe prije prelaska granice i putovali “u slojevima”.

Vikend izlet u Trst
Trst iz vremena naših baka i djedova, a zatim i mama i tata, danas je svakako drugačiji, moderniji grad usmjeren studentima i mladima, s velikom dozom šarma koja uspješno nadilazi minulu ideju shoppinga. Naročito se to može osjetiti kada se u predvečerje u toplijim mjesecima Tršćani krenu slijevati u centar grada, gdje uz prigodan aperitivo i dobro društvo stvaraju živahnu promenadu, podsjećajući nas na nepobitnu činjenicu da dobar modni stil imaju u malom prstu.
Iako u Trst više ne idemo u modni shopping (mora se napomenuti da je ondje i dalje moguće pronaći nekolicinu dobrih modnih butika), on nam svejedno nudi raznolike doživljaje, naročito one kulturne i gastronomske. U nastavku vam donosim nekoliko vlastitih preporuka, odlučite li se ovog proljeća, ove godine ili u skorijoj budućnosti za izlet u Trst.

Banksy
Izložba “The great Communicator. Banksy” otvorena je do 10. travnja u Salone degli Incanti. Riječ je o najopsežnijoj izložbi ikad održanoj u Italiji na temu britanskog uličnog grafiti artista Banksyja, jednog od najvećih umjetničkih misterija 21. stoljeća.
Uz Banksyjevo ime danas se vežu epiteti najpopularnijeg, najkontroverznijeg i najtajnovitijeg, a velika izložba u Trstu otkriva temeljnu, ali nedovoljno analiziranu dimenziju koja drži ključ za točnije razumijevanje ovog uličnog umjetnika. “The great Communicator. Banksy” ističe upravo njegov dar komunikacije kao jedan od glavnih faktora u nezaustavljivom rastu popularnosti na suvremenoj sceni.

Izložba prikazuje djela iz talijanskih i međunarodnih zbirki (uključujući neke izvanredno velike slike), koja su grupirana prema žanrovima i temama. Svako od njih pomaže posjetiteljima složiti slagalicu i pronaći smisao i značaj u Banksyjevom umjetničkom djelovanju.
Cijena ulaznice iznosi €15,50 po osobi i možete ju unaprijed kupiti putem interneta.
Gdje odsjesti? Seven Historical Suites.

Objekt Seven Historical Suites smješten je u zgradi iz 18. stoljeća u povijesnom središtu Trsta, a nudi luksuzne sobe i smještaj s opremom za kuhanje te besplatni WiFi. Ova stara rezidencija pretvorena je u luksuzni boutique hotel, pun kolekcionarskih čuda inspiriranih temom putovanja. U njoj je nekoć obitavao Barun Goffredo de Banfield, slavni austrougarski avijatičar zvan “Orao Trsta”, a u tijeku uređenja zgrade i njene prenamjene u hotel pronađena su njegova stara pisma i kovčezi, koji su sada izloženi u dnevnoj sobi na prvom katu hotela.
Rentati se može ukupno sedam apartmana – svaki je individualno uređen, u suradnji s arhitektom Andreom Perrom, koji je veliki ljubitelj antikviteta, pa ovaj interijer njima i obiluje.


Cijena noćenja za dvoje ovisi o apartmanu koji odaberete, no kreće od 133 eura, koliko je potrebno izdvojiti za jedan od apartmana čija površina iznosi 47 m2. Na Googleu i Bookingu ovaj smještaj uživa vrlo visoke ocjene i pozitivne recenzije, a osim samog uređenja i ljubaznog osoblja, gosti su najviše oduševljeni blizinom svih glavnih atrakcija u centru Trsta.
Marenda na tršćanski način
Prošlog ljeta pretraživala sam mjesta za sjesti i pojesti u Trstu koja dosad još nisam otkrila i naišla na pravi mali dragulj – Buffet L’Approdo. Ovo mjesto česta je preporuka lokalaca i upravo njih ondje ćete i susresti, na marendi oko podneva ili u predvečernjim i večernjim satima kada se ovdje okupljaju vesela društva.

S tradicijom dugom više od sto godina, ova kvartovska pivnica odiše autentičnošću i stanovitim šarmom radničke klase. L’Approdo se prevodi kao pristanište ili luka, što je prikladno ne samo zato što je ovaj buffet dugo služio kao ranojutarnja stanica za lučke radnike na putu do obližnje natkrivene tržnice, već i zato što se danas može smatrati lukom dobrodošlice za lokalno stanovništvo u potrazi za obilnim tradicionalnim obrokom, hladnom pintom pjenastog bavarskog piva ili čašom vina nakon posla. L’Approdo donosi tršćanski švedski stol s ukusnim tradicionalnim kuhanim jelima, vrlo bogate sendviče i vrhunske nareske.
Adresa: Via Giosuè Carducci, 34
Dom Illy kave

Obožavatelji Illy kave u Trstu komotno mogu doći na svoje, jer ovaj grad je ujedno i njen dom. Talijanska tvrtka specijalizirana za espresso sjedište ima upravo ovdje, zahvaljujući Mađaru Francescu Illyju, koji je davne 1933. godine pokrenuo biznis s kavom. Danas je Illy megauspješan međunarodni brend kave, no vratimo li se na početke, najbolje je skrenuti se u illycaffè na Ponte Rossu, gdje je 2021. godine otvoren ovaj kafić. Prostire se na 305 četvornih metara podijeljenih između prizemlja povijesne građevine Palazzo Berlam i vanjskog prostora s pogledom na Canal Grande.
Kultni elementi illy identiteta, stapaju se s povijesnim elementima palače Berlam, koja je stručno obnovljena kako bi brend gradu vratio važan trenutak njegove prošlosti. Prostor je divan i omogućuje jedinstveno iskustvo ispijanja jedne od najboljih kava na svijetu.
Adresa: Via Gioacchino Rossini, 2
Trattoria sa svježom ribom i plodovima mora

U bočnoj uličici i neposrednoj blizini Buffeta L’Approdo, smjestila se Trattoria Alla Sorgente. Riječ je o malom i intimnom restoranu, u kojem je svoje mjesto za stolom najbolje rezervirati unaprijed. Ono što ovu obiteljsku trattoriju ističe iz mase drugih restorana je prvenstveno kvalitetna svježa riba. Na sjajnom su glasu riblja predjela i tjestenine s plodovima mora, a specijalitet koji vrijedi isprobati je riba u kori od pistacija. Gosti hvale i kućno vino, ljubazno i stručno osoblje koje je uvijek spremno s dobrom preporukom, ugodnu atmosferu, kao i fer cijene.
Adresa: Via della Sorgente, 2
Wine bar s prirodnim vinima
Krajem 2021. godine, Trst je dobio novi wine bar La Bottiglia Volante. Osnovali su ga Luca Formenti i Emanuela Tortora, veliki zaljubljenici u prirodna, organska i biodinamička vina. Luca je u Trst preselio iz Varesea i pokušao smisliti što bi novoga mogao ponuditi u gradu koji je već pun raznih barova i koji je k tome prilično naviknut na klasičnu ponudu i konvencionalne proizvode. Odluka je pala na koncept koji je Trstu definitivno nedostajao, čemu u prilog dovoljni govori velika posjećenost ovog vinskog bara od strane lokalaca.


U ponudi je širok izbor prirodnih, organskih i biodinamičkih vina, mogu se pronaći i lokalni vinari Skerk, Zidarich i Skerlja, a tu su i suhomesnati proizvodi (naresci iz Furlanije), sirevi talijanskih i francuskih mljekara te artisan taralli iz Napulja. Ponuda se stalno mijenja i nadopunjuje (Emanuela i Luca odmor provode u potrazi za novim proizvodima i proizvođačima), a ovdje se organiziraju i vinske večeri – za početnike ili ozbiljnije entuzijaste i profesionalce. La Bottiglia Volante ukratko je izvrsno sastajalište za one koji vole uživati u dobrom vinu i dobrim zalogajima, s velikom dozom originalnosti.
Adresa: Via Nicolò Paganini, 2/c
Povijesna slastičarna u centru Trsta

La Bomboniera je tipična austrougarska slastičarna iz 1836. godine, u secesijskom stilu, koja je ostala netaknuta više od stoljeća, pa jednom kada zakoračite u nju, čini vam se kao da je vrijeme stalo.
Kupci mogu uživati u tipičnim tršćanskim slasticama baziranim na austrougarskoj tradiciji, kao što su čokoladna torta Rigo Jancsi, torte Pischinger, Sacher, Linzer i Dobos, tradicionalni kolači putizza triestina i presnitz, domaća čokoladna jaja, židovski deserti od marcipana, “fave dei morti” keksi od badema… Svi pečeni u originalnoj peći na drva.


Lokacija je centralna, u neposrednoj blizini Canala Grande, a oduševit će vas ne samo prošlost i povijest kojom ovo mjesto odiše, već i ljubazno i profesionalno osoblje koje stoji na usluzi svakom gostu. Savjet: Popijte kavu ovdje, vrhunska je i uz nju ide mala čašica čokolade kao poklon dobrodošlice.
Adresa: Via Trenta Ottobre, 3
COINCASA
Iako shopping više nije primaran fokus putovanja u Trst, svejedno nas mogu razveseliti neke trgovine kojih nema u Hrvatskoj. Za mene je to definitivno robna kuća Coin Excelsior, koja i dalje održava svoj renome ponudom brendova zastupljenih na nekoliko katova. U prizemlju je vrhunska parfumerija, zatim idu ženska i muška roba, a zadnji kat rezerviran je za brend COINCASA i ondje ćete pronaći otprilike sve što vam srce poželi kada je u pitanju home decor. Malo je reći da se svaki put iznova raspametim ponudom proizvoda za dom, kojih nema kod nas i koji odražavaju fini talijanski ukus i stil.
Adresa: Corso Italia, 16

Eataly
Kada se 2017. godine otvorio u Trstu, Eataly Trieste počeo je privlačiti rijeke gurmana, koji su pohitali isprobati što se to sve može kupiti i doživjeti u Eataly svijetu. Ukratko, ovo je odlično mjesto za kupiti izvorne talijanske proizvode najviše kvalitete – sve prave talijanske namirnice i vino objedinjeni su na jednom mjestu. Izvrsna trgovina donosi velik izbor proizvoda, a čak i oni koji ne kupuju ovdje mogu pronaći sadržaj za sebe – kafić i restoran u koje se može sjesti i pojesti neki od talijanskih specijaliteta u jedinstveno ugodnom ambijentu s pogledom na more.


Prostor koji je nekoć služio kao skladište vina broji ukupno 3000 četvornih metara, raspoređenih na tri razine i koncipiranih da gostima ponude iskustvo i uvedu ih u pravu osjetilnu avanturu zvanu Eataly. Podrum je rezerviran za vina i ondje možete pronaći veliki izbor talijanskih etiketa. Ponuda uključuje više od 1.200 etiketa vina, zbog čega se Eataly smatra najvećom vinotekom u Furlaniji-Julijskoj krajini. Prizemlje i prvi kat koriste se kao supermarket, kafić i restoran. Trgovina je puna kvalitetnih proizvoda: od brašna i kruha, preko mesa i ribe, do voća i povrća.
Ovdje možete pojesti i odličnu pizzu, uživati u vrhunskoj kavi i špricevima i jednostavno se situirati uz velike prozore koji gledaju na jarbole jedrilica usidrenih u marini. Dostupan je podzemni parking, a prvi sat parkiranja je besplatan.
Adresa: Riva Tommaso Gulli, 1
Michelin večera

Na najljepšem tršćanskom trgu, Piazza Unità d’Italia, smjestio se boutique hotel sa 5 zvjezdica, Grand Hotel Duchi d’Aosta, a u sklopu njega prestižni restoran s dvije Michelinove zvjezdice Harry’s Piccolo. Da, Michelin je stigao i do Trsta i ovo je jedina adresa u gradu koja se može pohvaliti slavnim zvjezdicama. Harry’s Piccolo, intimno je mjesto gdje se možete počastiti nezaboravnim gastronomskim iskustvom i stalnim otkrivanjem novih okusa koji će ugoditi osjetilima i oduševiti um.

Ime Harry’s svakako nije slučajnost, jer Piccolo pripada Harry’s grupi koju je osnovao Arrigo Cipriani, vlasnik kultnog Harry’s bara u Veneciji. Grupa je u Trstu proširena na restoran, bistro, bar i slastičarnu, no dragulj u kruni svakako je Harry’s Piccolo. Interijer restorana je elegantan i skroman – s daškom noćne drame koju dodaju osvijetljeni stolovi, pomalo nalik na fantastične duhove koji svijetle u mraku – a tu je i elegantna terasa za objedovanje na otvorenom. Gosti mogu odabrati hoće li naručivati á la carte ili biraju između dva degustacijska jelovnika.

Svoju virtuzonost u kuhinji razigravaju Matteo Metullio i Davide De Pra. Unatoč svojoj mladosti, ova dva chefa pokazuju obilje sposobnosti i kreativnosti, poslužujući jela koja predstavljaju lokalno meso, ribu i morske plodove te sezonsko povrće, ali i naznake Orijenta.
Adresa: Piazza Unità d’Italia, 2
Mjesto za stolom rezervirati se može na web stranici.

FOTOGRAFIJE: Privatna arhiva, Unsplash, Grand Hotel Duchi d’Aosta, Salone degli Incanti, Seven Historical Suites, Illy, La Bottiglia Volante, La Bomboniera, Mads, Eataly, Harry’s Piccolo