black tie F

Pozvani ste na event, a dress code je black tie? Evo što to znači

18.03.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Modne i beauty priče | Modne priče
#odjevne ideje

Pozivnice za svečane događaje koje uključuju black tie dress code možda ne stižu često, no kada dođu, mogu postati pravi modni izazov. Ovaj formalni kodeks odijevanja, prvotno osmišljen kako bi se spriječilo da gosti dođu na događaj nedovoljno ili, pak, previše sređeni, sa sobom nosi vrlo specifične propise. Harper’s Bazaar napravio je mali “šalabahter”, odnosno modni vodič koji će pomoći u odijevanju kada stigne pozivnica za black tie događaj.

Emma Stone u Louis Vuittonu na dodjeli Oscara
FOTO: Instagram @louisvuitton

Što je black tie?

Iako nije najformalniji kodeks odijevanja (ta je titula rezervirana za white tie), black tie ipak sugerira razinu glamura i sofisticiranosti koja nadilazi standardnu večernju odjeću. Sako od odijela, hlače ili traperice i salonke mogle bi zadovoljiti mnoge večernje evente, no black tie ipak zahtijeva više elegancije. Savjet za žene je kratak i jasan: duga večernja haljina ili toaleta s dugim rukavima/bez rukava. Opcija su i dugačke rukavice koje se mogu nositi uz haljine bez rukava.

U definiranju black tiea, pomogla je stilistica Holly White koja je u razgovoru za Harper’s Bazaar objasnila kako izgledati chic, moderno i osjećati se ugodno kada stigne pozivnica s takvim dress codeom. Zadužena je za svečano odijevanje mnogih zvijezda u usponu i zna odgovore na najvažnija pitanja vezana za svečano, elegantno odijevanje.

Dress code naveden na pozivnici pomaže joj procijeniti atmosferu na događanju. Za klijente uvijek traži odjevne komade u kojima će se osjećati dobro i samouvjereno i smatra kako je taj smjer prioritet u odijevanju. Black tie, kaže, nije tradicionalan kao što je nekad bio, nego je postao znatno kreativniji. Gosti nerijetko traže odjevne kombinacije koje će ponovno odjenuti, što je vrlo važno sa stajališta modne održivosti. Razina formalnosti varira od poziva do poziva pa je uvijek dobra ideja, ako niste sigurni, provjeriti s domaćinom, odnosno organizatorom događanja jer se događa da svatko na svoj način interpretira što black tie zapravo znači.

Suvremeni black tie

White je dala odgovor i na pitanje kako se nositi s formalnim načinom odijevanja, ali na moderan način:

“Odaberite moderne izreze, off-the-shoulder krojeve, visoki ovratnik kakav dizajniraju Saint Laurent, Alaïa ili Alexander McQueen. Usredotočite se na detalje: dodajte prozirne rukavice ili moderni dodatak za kosu, poput rajfa ili ukosnice.”

Crna boja, nastavlja, nije jedina opcija. No, ako se osoba u njoj osjeća najsigurnije, onda je dobro izabrati upravo nju. White savjetuje da se outfit gradi na nekim osnovnim bojama, bez miješanja raznih tekstura i uzoraka, što omogućuje igranje sa siluetom i dodacima, uz poštivanje dress codea. Što se tiče duljine haljine, preferiraju se modeli do poda, no može biti prihvatljiva i midi varijanta. Kraći modeli imaju više koktel prizvuk i djeluju preopušteno za black tie, a najvažnije je da je haljina prilagođena proporcijama osobe koja je nosi – ni preuska ni preširoka.

Po pitanju obuće, ne postoje prestroga pravila glede izbora. Kitten ili nešto viša potpetica kombinaciju čine formalnijom, ali istovremeno je važno moći lako hodati u štiklama pa treba birati modele i visinu potpetice u kojoj se osjećamo udobno. White dodaje kako danas na raspolaganju imamo i širok spektar elegantnih ravnih modela, a predstavljaju odličan izbor za one koji nisu navikli biti u visokim potpeticama.

White je odgovorila i što izbjegavati kada je black tie u pitanju. Tkanine koje djeluju preležerno, poput pamuka ili vune, nisu dobar izbor. Fokus treba usmjeriti prema luksuznim materijalima poput svile ili šifona. I izbor torbe je važan: clutch modeli uvijek će podići look, smatraju se najklasičnijim izborom za posebne prigode. Dobra su opcija i torbice s malom ručkom ili decentnim lancem koje se mogu držati u ruci ili nonšalantno prebaciti preko ramena.

I beauty savjet za kraj…

Stilistica zna način i kako svojem modnom odabiru dati “red carpet privlačnost”, odnosno čime podići odjevnu kombinaciju:

“Modnim dodacima i samopouzdanjem. Posao stilista zapravo znači i stvaranje potrebnog samopouzdanja, kao i kuriranje lookova koji prolaze test vremena na crvenom tepihu. Frizura, šminka i manikura imaju veći utjecaj nego što biste pomislili na prvu – tko god si može priuštiti profesionalno šminkanje ili frizuru, svakako će se isplatiti. Već će i brzo feniranje napraviti razliku u tome kako se osjećate.”

FOTOGRAFIJE: Instagram, Net-a-Porter, Mytheresa, Arket, Prada

NASLOVNA FOTOGRAFIJA: Instagram @maisonvalentino

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5