U razgovoru s prijateljima primijetili smo kako se sve više njih odmiče od koncepta fast fashiona i okreće održivijem načinu kupnje i jedinstvenim komadima. To se ne odnosi samo na modu, nego i na, recimo, interijere, a ako ste se i sami pronašli u tom opisu, vjerojatno će vas zainteresirati platforma Catawiki.
Prvi put smo za nju čuli od prijatelja koji je na Catawikiju ulovio par dizajnerskih čizama po super cijeni pa smo i sami odlučili provjeriti kako platforma zaista funkcionira. Prije nego krenemo, važno je naglasiti kako nije riječ o klasičnoj web trgovini, nego o platformi koja funkcionira na sistemu aukcije.
Osnovana je 2006. godine u Nizozemskoj, nakon čega se brzo proširila po Europi. Danas mjesečno broji više od 10 milijuna jedinstvenih korisnika i smatra se najposjećenijom platformom za aukcije u Europi. Catawiki nudi pomno kurirane, rijetke i jedinstvene predmete, a svakog je tjedna na raspolaganju više od 65 tisuća artikala.
Istražili smo Catawiki
Prije nego se artikli pojave online, pažljivo ih provjeravaju stručnjaci, a Catawiki surađuje s njih više od 240 koji odlučuju je li artikl ‘prikladan’ za prodaju na platformi.
Stranica je podijeljena na desetak kategorija – arheologija, umjetnost, azijska i tribal umjetnost, knjige i stripovi, automobili, kovanice i markice, igre, moda, interijer i dekoracije, nakit i dragocjeno kamenje, vojni i povijesni dokumenti, glazba, sport, satovi, vino i viskiji te razne figure i modeli vlakova i automobila.
Kako sami kažu, misija je preko platforme pružiti uzbudljivo, no prije svega jednostavno iskustvo – i kupovine i prodaje. Naglasak su stavili na jedinstvene, teže dostupne predmete, one koji se ne mogu pronaći na svakom koraku, u svakoj trgovini ili na svakom web shopu. Cilj je upravo takve artikle učiniti dostupnijima širokoj publici, diljem svijeta. Kad napišemo diljem svijeta, mislimo na više od 60 zemalja u kojima je Catawiki platforma dostupna.
Svakog dana zaprimaju tisuće i tisuće predmeta koje prodavači žele prodati, no ne dospiju svi online. Prije nego su dostupni za aukciju, prolaze ocjenjivanje stručnjaka. Pregledavaju ih detaljno, prate stroga pravila i virtualno procjenjuju predmet prije nego li je odobren za aukciju. Kako bi održali najviše standarde, Catawiki platforma svake godine odbije više od milijun predmeta.
Stručnjaci su tu i kako bi pružili informacije o vrijednosti predmeta, a prodavač se toga može i ne mora držati. Uz svaki artikl ide i pripadajući opis, što kupcima pomaže u lakšem donošenju odluke.
Kako Catawiki funkcionira?
Predmeti se na Catawiki platformi prodaju na tjednim aukcijama koje obično traju 7-10 dana.
Što kupci trebaju znati?
Imaju mogućnost pregledavati i ‘bidati’ za jedinstvene predmete iz cijelog svijeta, kroz različite kategorije.
1. korak – kreiranje besplatnog accounta
2. korak – pronalazak željenog predmeta
3. korak – ‘bidanje’, odnosno davanje ponude
4. korak – plaćanje
Kupci mogu pratiti razne aukcije, vidjeti koje su predmete odabrali stručnjaci, postavljati automatske ponude, a sve je potpuno transparentno – i broj ponuda i zadnja cijena. Sve aukcije, pišu iz Catawikija, nadgleda bilježnik, a plaćanje je ‘na čekanju’ dok kupac ne dobije kupljeni artikl.
Što trebaju znati prodavači?
Platforma omogućuje prodavačima da svoje proizvode ponude više od 10 milijuna jedinstvenih korisnika iz više od 60 zemalja diljem svijeta. Rezultat stručnog kuriranja artikala je brza prodaja, a iz Catawikija kažu kako se više od dvije trećine jedinstvenih predmeta na aukciji proda za samo 10 dana.
1. korak – kreiranje besplatnog accounta
2. korak – upload predmeta koji je za prodaju
3. korak – provjera predmeta od strane stručnjaka
4. korak – praćenje ponuda, odnosno ‘bidova’
5. korak – slanje pošiljke
Što se tiče plaćanja, ono je on hold dok kupac ne potvrdi da je artikl primljen, kao i dok prodavač ne potvrdi da nije bilo pritužbi. Za prodavače, nakon što Catawiki potvrdi primitak uplate od kupca, slijedi slanje. Sustav potvrđuje da je kupac zaprimio paket, prodavaču se novac uplaćuje na račun.
I prodavači i kupci moraju platiti naknadu – za prodavače ona iznosi 12,5% od konačnog iznosa, a za kupce 9%. Kupac je dužan pokriti troškove dostave, kao i eventualne takse i carinu. Što se tiče dostave, prodavač je taj koji određuje cijenu. Kupci trebaju imati na umu da prodavač može staviti i dodatnu naknadu kako bi pokrio troškove pakiranja predmeta.
Platforma nudi i tzv. ‘automatsko bidanje’, za koje s Catawikija kažu da je super način da se držite zadanog budžeta, a pritom je platforma ta koja ‘odrađuje’ posao. Naime, sve što kao kupac trebate napraviti je zadati maksimalan iznos koji ste spremni ponuditi za pojedini predmet, a onda posao preuzima Catawiki. Za razliku od redovnog ‘bidanja’, nije potrebno stalno provjeravati stanje i nuditi novu cijenu. Ako drugi kupac ponudi iznos veći od postavljenog budžeta, platforma obavještava korisnika koji zatim odlučuje hoće li dati novu ponudu ili odustati od kupnje.
Iz Catawikija ističu kako su odlična platforma za prodaju jer je kupac taj koji plaća troškove slanja, dok prodavač plaća tek naknadu za prodaju u iznosu od, kako smo ranije spomenuli, 12,5%. Prije toga, nema plaćanja nikakvog feeja, odnosno on se plaća tek prilikom prodaje, tj. kupnje.
Ističu i kako stručnjaci biraju samo najbolje predmete za aukcije, a zatim ih postavljaju tako da bi ih zainteresirani kupci što jednostavnije pronašli. Prodavači kupcima trebaju što točnije i kvalitetnije opisati predmet stavljen na prodaju – kroz atraktivne fotografije i detaljan opis. Ako zadovoljava standarde Catawikija, predmet ide na aukciju, gdje postaje dostupan kupcima.
FOTOGRAFIJE: Catawiki