Insider piše da su, otkako je počela pandemija, ljudima u tech industriji, ručni satovi u fokusu, i to većem nego ikada dosad. I stilisti ističu kako su za njih ručni satovi postali izraz stila, u toj mjeri da ne idu od doma bez sata na ruci. Za razliku od profesionalaca u svijetu financija, koji su odavno prepoznali važnost sata, Insider piše kako su IT-jevci češće bili fokusirani na potpunu praktičnost i jednostavnost pa je njihova ‘uniforma’ nerijetko uključivala traperice i sportsku majicu. No, moda se mijenja i u tech svijetu, a tako u fokus dolaze ručni satovi. A kakve bira ekipa u Silicijskoj dolini?
Tehnološki stručnjaci često biraju suptilniji dizajn koji odražava inovaciju i održivost. I dok su te vrijednosti možda sastavni dio estetike Silicijske doline, dio njih se okreće i luksuznim brendovima kao što su Rolex i Patek Philippe, zbog njihovog prestiža. Također se vraćaju i stari favoriti, poput Omege i Casija, koji su prvobitno stekli naklonost tech direktora poput Jeffa Bezosa i Billa Gatesa zbog svoje funkcionalnosti. Čini se da su ručni satovi postali još jedan alat osobnog brendiranja, dodaci koji govore o identitetu i aspiracijama pojedinca.
Kakvi se ručni satovi nose u Silicijskoj dolini?
ROLEX
Potražnja za Rolex satovima narasla je tijekom pandemije jer su mnogi uvidjeli njihov investicijski potencijal. Iako su cijene Rolexa pale na sekundarnom tržištu na najnižu razinu u posljednje dvije godine, ovi su luksuzni ručni satovi i dalje popularni zbog svojeg dizajna. U posljednje vrijeme, Rolex privlači sve više žena, a jedan od popularnijih modela je Rolex Lady Datejust.
PATEK PHILIPPE
Patek Philippe ručni satovi popularni su među tech društvom zbog svojeg suptilnog pristupa luksuzu. Entuzijasti za satovima sa švircarskim potpisom opisani su kao osobe koje zanimaju i najsitniji detalji njegove izrade. Fokusiraju se na zanatske vještine, kompleksne značajke i ekskluzivnost za koju je potrebno izdvojiti prilično visoku sumu novaca. Patek Philippe Nautilus Cronograph, inače omiljen među tehnološkim profesionalcima, može dosegnuti cijenu višu od 100 tisuća dolara.
PANERAI
Među favoritima je i luksuzni talijanski brend Panerai koji u svojoj kolekciji ima neke od vječnih klasika. Cijene se kreću od 10 do 85 tisuća dolara, a s obzirom na to da ima kolekcije znatno manje od, recimo, Rolexove, nemamo ih priliku ni tako često vidjeti. Dio njegove privlačnosti leži u tome što brend i dizajn prepoznaju samo dobro upućeni znalci, a za strastvene ljubitelje satova, tema je razgovora na društvenim okupljanjima i poslovnim sastancima.
CARTIER
Cartier proizvodi satove za kolekcionare i zaljubljenike u satove. Njihove cijene idu od tri tisuće pa do nevjerojatnih milijun dolara, za koliko se Cartier ručni satovi mogu pronaći u preprodaji. Početna cijena modela Panthère de Cartier Quartz u žutom zlatu na službenoj stranici Cartiera je 21.000 dolara. Jack Dorsey, poduzetnik, filantrop i programer te suosnivač i bivši izvršni direktor Twittera (danas X-a) viđen je kako nosi rijedak Cartier Crash u rose gold varijanti. U Silicijskoj dolini ipak se najčešće odlučuju za jednostavnije modele Cartier satova, dok je među ženama omiljen spomenuti Panthère de Cartier Quartz.
CASIO
Casio se smatra favoritom u Silicijskoj dolini. Japanska tvrtka osnovana je 1946. godine, a iako su njihovi satovi najjeftiniji na popisu, stučnjaci kažu kako Casio ručni satovi ipak šalju poruku o osobi koja ih nosi. To su iste osobe, komentiraju Insiderovi sugovornici, koji nose tzv. dad sneakers. Uz njih se veže i faktor nostalgije, a jedna od istaknutih osoba koja ih rado nosi je Bill Gates. Posjeduje model Casio Duro čija je vrijednost oko 70 dolara.
OMEGA
Omega ima dugačku povijest obožavatelja među znanstvenicima i inženjerima. Još od sredine 19. stoljeća proizvode luksuzne satove. Tijekom misije Apollo 13, Omega Speedmaster satovi bili su od ključnog značaja i pomoći posadi da se sigurno vrati na zemlju. 2021. godine, Jeff Bezos nosio je Omega Speedmaster tijekom vlastite ekspedicije u svemir. Nosi ga i Elon Musk, a njegov izbor je model Seamaster Aqua Terra čija je cijena oko šest tisuća dolara te je u sličnom cjenovnom rangu kao i Speedmaster.
RICHARD MILLE
Larry Ellison, CTO tvrtke Oracle, viđen je kako nosi sat Richard Mille RM 0029, a konkretan model prodaje se po cijeni višoj od 170 tisuća dolara. Švicarski luksuzni brend poznat je po dizajniranju satova čija se cijena penje i do dva milijuna dolara. Njihovi su ručni satovi omiljeni među sportašima i glazbenicima, ali i među tech ekipom, prije svega zbog svog suptilnog pristupa luksuzu.
APPLE
Na listi omiljenih našli su se i pametni ručni satovi. Apple Watch, kao produžetak iPhonea, pruža više funkcija od tipičnog analognog sata. Prvi je predstavljen 2015. i brzo je postao omiljen među onima koji su tražili tehnologiju nosivu na ruci. Cijene modela Apple satova kreću se od nekoliko stotina dolara, a na službenoj stranici brenda ima modela koji se prodaju i za više od 1000 dolara. I dok većina u Silicijskoj dolini bira decentne satove u crnoj ili sivoj varijanti, uključujući i Anne Wojcicki iz 23andMe, neki gravitiraju nešto efektnijem odabiru s detaljima u zlatnim i rose gold tonovima.
TIMEX
Timex ručni satovi poznati su po svojoj pristupačnosti i pouzdanosti, a cijena većine modela niža je od 500 dolara. Jednostavan su i popularan izbor u Silicijskoj dolini, a jedan od poznatijih modela je Metropolitan+ Activity Tracker čija je cijena na Amazonu 199 dolara. U povijesti brenda dugoj gotovo 170 godina, Timex satove nosile su slavne osobe i predsjednici SAD-a. Funkcionalni su i jednostavni, bez suvišnih detalja.
FOTOGRAFIJE: Screenshot Youtube (The Makers Conference), Mamić 1970, Rolex, Cartier, Casio, Timex, Omega, Apple, Richard Mille, Panerai, Patek Philippe