Bole li vas leđa od još jednog dana sjedenja na poslu? Ovo su neki od zlatnih savjeta

16.10.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Očuvanje zdravlja | Modne i beauty priče
#ured

Sjedim i radim, i odjednom shvatim: postura mi je opet užasna. Brzo se ispravim, pokušam zauzeti ispravan položaj, ali priča se stalno ponavlja, a posljedice su tu – bolovi u vratu, ramenima, zapešćima… Srećom, ergonomija kao znanost i stručnjaci imaju nekoliko zlatnih savjeta koji djeluju kao “brzi tečaj” za uređenje radnog prostora, omogućujući da on bude učinkovit, udoban i – siguran!

Ergonomija 101

Što je, zapravo, ergonomija?

Prema Hrvatskoj enciklopediji, ergonomija je znanost o radu, odnosno postupci koji prilagođuju karakteristike rada tjelesnim i psihičkim osobinama čovjeka: radne površine, alate, dijelove strojeva, sjedalice, radne stolove, signalne uređaje prilagođene čovjekovim anatomskim, fiziološkim i psihološkim (npr. perceptivnim) karakteristikama. Naziv je prvi put upotrebljen nakon 2. svjetskog rata, a multidisciplinirano područje danas zahtijeva suradnju anatoma, fiziologa, dizajnera, inženjera…

No, sve se svodi na očuvanje zdravlja i prevenciju. Pogrbljeno sjedenje nad računalom ponekad je teško podnošljivo i nakon osmosatnog radnog dana, ali dugoročno nam također ne čini uslugu, pogotovo u starijim godinama.

“Loše držanje i neergonomski postavljen radni prostor mogu dovesti do mišićno-koštanih problema poput bolova u leđima, napetosti u vratu i sindroma karpalnog tunela. No, radno okruženje osmišljeno u skladu s ergonomskim principima može spriječiti ove tegobe, povećati razinu energije i unaprijediti produktivnost“, rekla je za Girlboss Justine Bergeron, direktorica marketinga u Ergonofisu, brendu specijaliziranom za prilagodbu uredskih prostora radi smanjenja fizičkog stresa.

Evo što stručnjakinja preporučuje:

  • Ergonomski stolac s lumbalnom potporom – Prilagodljiv stolac koji omogućuje pravilno držanje, uz stopala ravno na podu, jedan su od najvažnijih faktora za udobnost.
  • Podesivi stol za stajanje – Izmjenjujte sjedenje i stajanje tijekom dana kako bi smanjio bolove u leđima i umor.
  • Monitor u ravnini s očima – Korištenjem nosača za monitor ili police sprječava se naprezanje vrata i loše držanje.

Za one koji žele ići korak dalje…

Redovito kretanje i istezanje jednako su važni kao i pravilan raspored radnog prostora. Bergeron savjetuje vježbe poput kruženja ramenima, okretanja kralježnice i istezanja zapešća kako bi se oslobodila napetost. Također, preporučuje korištenje postolja za laptop kako bismo podigli ekran u ravninu s očima (i smanjilo naprezanje vrata), vanjsku tipkovnicu i miš (kako bismo izbjegli naprezanje zapešća) te vježbanje pravilnog položaja koji podrazumijeva ravna leđa i opuštena ramena.

Najvažniji savjet?

“Redovite pauze su ključne”, naglašava Bergeron i dodaje:

“Čak i uz najbolju ergonomsku postavu, predugo sjedenje ili stajanje mogu negativno utjecati na zdravlje. Zato se treba kretati i istezati svakih sat vremena.”

BRB, idemo protegnuti noge!

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash+

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5