Možemo li o roditeljstvu pričati realno i bez uljepšavanja? Ove mame uspjele su u tome

23.02.2023. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Novosti
#BabyRoom podcast

BabyRoom podcast prvi je hrvatski podcast na temu roditeljstva, čiji je slogan #morethanbabytalk. Vode ga Anamarija, Andrea, Maja, Marija i Željka, koje nam odmah kažu kako BabyRoom podcast nije namijenjen isključivo razgovoru o djeci već, dijele sve što ih kao roditelje – i usrećuje i muči. Svjesne nedostatka vremena, u sklopu podcasta pokrenule su i BookClub u kojem čitaju bestsellere s područja roditeljstva, a zatim ih sažmu za slušatelje.

S ciljem da pomognu roditeljima koji se u prvim danima roditeljstva osjećaju potpuno izgubljeno te sa željom da bespuću interneta daju relevantne i kvalitetne informacije, nastao je BabyRoom podcast. Krenule su kao četvorka, a danas ih je pet: Anamarija Hrvoić Đurić, Andrea Husain Orlić, Maja Osrečak, Marija Herceg i Željka Franić, koja je trenutno na porodiljnom, no i dalje sudjeluje u svemu. Za roditeljstvo kažu kako je njihova glavna misija, before 5, after 5 i u svako doba dana, dok je BabyRoom Podcast njihov omiljeni ispušni ventil kroz koji nemaju problema govoriti o slabostima i rupama u znanju koje kao roditelji imaju.

BabyRoom podcast – prvi hrvatski podcast
na temu roditeljstva

– BabyRoom podcast predstavlja neko naše vrijeme kroz koje pričamo o djeci, a zapravo pričamo o sebi i dijelimo sve što nam leži na duši, sve one emocionalne rollercoastere kroz koje prolazimo na dnevnoj bazi. Odmak je to od naših svakodnevnih vrlo zahtjevnih poslova, a opet u ulozi koja nam je bliska i oduvijek poznata; za mikrofonom, jer prijateljice smo postale radeći kao radijske novinarke. Veseli nas što je u tri godine BabyRoom podcast okupio čvrstu zajednicu u kojoj, zajedno s klincima, rastemo i mi, a naša prva zajednička ljubav, radio, živi u malo drugačijem i neformalnijem formatu – govore nam začetnice prvog hrvatskog podcasta na temu roditeljstva.

Upoznale su se na netipičnim mjestima: na presicama zagrebačke policije, Županijskog suda ili sjednicama Vlade RH. Budući da su puno vremena provodile na novinarskim terenima, poznanstvo se pretvorilo u prijateljstvo. Danas niti jedna više ne radi na radiju, već uglavnom u komunikacijama i digitalu, no njihova su se druženja nastavila.

– Radio nam je svima omiljen format pa smo se odlučile na podcast kao proširenje druženja. Radio, unatoč svim promjenama medija, i dalje dopire toplinom i neposrednošću do slušatelja. Podcast je upravo ‘radio na zahtjev’. Slušaš sadržaj koji želiš, kada i gdje želiš, s temama koje te zanimaju – govore za After5 osnivačice BabyRoom Podcasta.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Babyroom_podcast (@babyroom_podcast)

Ideja za BabyRoom podcast nastala je nakon poruka i poruka koje su izmjenjivale u WhatsApp grupi kroz godinu dana, na temu temperature, osipa, prehrane, alergena, procjena o tome kasni li nečija beba s razvojem, kao i o tome koliko su im se brakovi i životi promijenili… Kroz razgovore su shvatile kako ima puno novih roditelja koji se suočavaju sa sličnim pitanjima kao i one same, a pritom se najčešće konzultiraju na Googleu koji, kako i same kažu, nije doktor za sve i ponekad samo širi paniku:

– Želja nam je da X, Y, Z i druge generacije konzultiraju provjerene izvore, najčešće u obliku izravnih razgovora sa stručnjacima i proživljenih iskustava pet roditeljskih parova. Za nas nema podcasta bez temeljite pripreme i scenarija po kojem radimo, a razgovor i tema, naravno, nekad spontano odvedu i do drugih pitanja i saznanja. Cilj nam je od početka bio strukturiran sadržaj, zaokružena priča s glavom i repom. Misija nam je isporučiti vrijedan sadržaj u kojem roditelj dobije odgovore na teme koje ga muče ili zanimaju jer, ako ste mislili da djeca imaju puno pitanja, vjerujte da roditelji imaju još više. 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Babyroom_podcast (@babyroom_podcast)

BabyRoom podcast dostupan je
na čak 10 platformi

BabyRoom podcast trenutno je u svojoj trećoj sezoni, u kojoj se pokušavaju ograničiti na format do 30 minuta, što je dovoljno da slušatelj dobije konkretno znanje o nekoj temi, kao i upute kako i kome se obratiti za dodatne informacije. BabyRoom podcast se može slušati u ležernoj, prijateljskoj atmosferi njihovog virtualnog dnevnog boravka, BabyRooma, ne odvajajući previše vremena kako bi se čulo nešto korisno, uz brigu o djeci, poslu, domu, ljubimcima…

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Babyroom_podcast (@babyroom_podcast)

BabyRoom podcast dostupan je na desetak različitih platformi, a trenutačno je najslušanija emisija snimljena netom nakon rađaonice, o iskustvima poroda tijekom korone te epizoda ‘Prvi tjedni s bebom – od zlatnog sata do posjeta pedijatru’. Slijede teme s logopedom, zatim četiri faze trudnoće te nekoliko tema o mentalnoj higijeni i zdravlju.

Kako rastu naša djeca, tako ‘odrastaju’ i teme za BabyRoom podcast pa se nakon beba i predškolaraca sve više bavimo i školarcima. No, ne zaboravljamo i roditelje jer često je potrebno krenuti prvo od sebe da bi se nešto promijenilo nabolje.

Od prvog su dana, kažu nam pokretačice podcasta, imale dogovor da se neće ‘praviti pametne’ o temama o kojima nemaju dovoljno saznanja, već će za BabyRoom podcast pronaći stručnjake koji o tim temama mogu adekvatno govoriti. Sve oko čega i same traže odgovore, u podcastu ispituju stručnjake, među kojima su odgojitelji, psiholozi, edukatori za odgoj, logopedi, liječnici ili, jednostavno – roditelje koji u nekim područjima imaju više iskustva od njih.

BabyRoom podcast – realan pogled
na roditeljstvo

BabyRoom Podcast donosi stvaran pogled na roditeljstvo, i dobre i loše stvari koje se događaju na putu. Sve je više prisutan, govore, trend dijeljenja realnih iskustava jer roditeljstvo nije bajka. Kako ima prekrasnih trenutaka koji podsjete koliko život može biti čaroban, tako je ponekad i jako teško. Tu je i životni tempo, koji je sve stresniji i brži, što se odražava i na djecu:

– Važno je isticati s kakvim se izazovima roditelji bore, kako bismo shvatili da se na njima mora raditi da bismo bili bolji prema djeci i prema sebi. Nije sve idealno, ali neke stvari možemo poboljšati. Kroz BabyRoom podcast smo i same od različitih stručnjaka naučile tehnike kako biti smireniji roditelj, smanjiti očekivanja, osvijestiti kako svojim primjerom stvaramo ljude koji će naša djeca postati.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Babyroom_podcast (@babyroom_podcast)

WhatsApp grupa, od koje je sve krenulo, i dalje je aktualna. U njoj dijele svoja iskustva, jedna drugoj se žale, traže i daju savjete… Znaju se, kažu nam, ne dopisivati danima, a ponekad se u inboxu nađe više od 40 nepročitanih poruka u samo pola sata. Nekada se dopisuju u ponoć, nekada u četiri ujutro, neka od mama uvijek je budna. Teme su, ističu naše sugovornice, razne: od toga kako su im se prijatelji izmijenili i prorijedili otkad su mame, do toga s čim je najbolje započeti dohranu, kako se riješiti mrlje, zašto ih živcira suprug ili drugi roditelji…

A spomenuta grupa, inače imena ‘Mamas – Žuži se potuži’, vrti se oko 11 babyroomera, u rasponu od šest mjeseci do sedam godina. Tu su pet dječaka i šest djevojčica pa nam uz smijeh kažu kako predano rade na hrvatskoj demografiji. Uvijek su barem dvije, a nekada i tri mame istovremeno bile na porodiljnom pa su za njih razmjene odjeće, koje bi se pretvorile u divno druženje, kao i noćni razgovori o svim boljkama – pravi spas.

Možemo iskreno reći da bi nam bilo puno teže proživljavati roditeljstvo jedna bez druge jer se nikad ne osuđujemo i uvijek se međusobno podsjećamo koliko smo dobre mame, čak i onda kada mislimo da nismo. Saveznice smo.

Roditelj, kažu, najbolje razumije drugog roditelja jer, ili je u istoj situaciji ili je nešto netom prošao, pa ima dobar savjet i svježe pamćenje kad tražiš odgovore na brojna pitanja. Upravo je i tome prednost podcasta – on je trajno zapisan trag koji se može iznova preslušati ako ste nešto zaboravili ili se informirati bolje o nečemu što niste znali, i to u trenutku kada za to imate vremena i volje.

BabyRoom podcast donosi
bezvremenske i sveprisutne teme

Zbog činjenice da je BabyRoom podcast prvi podcast na temu roditeljstva u Hrvatskoj iznimno im je drago, ali istovremeno znaju da je na njima velika odgovornost:

– Treba probijati led, skupljati iskustva i tražiti najbolju formulu za slušatelje, ne samo u Hrvatskoj, nego i u regiji. Prema našim statistikama slušanost raste, što znači da ljudi sve više traže kvalitetan sadržaj koji im je dostupan onda kada oni to požele. Naše teme su bezvremenske i sveprisutne pa nema straha da neće biti prihvaćene. Vjerujemo da zlatno vrijeme podcasta u Hrvatskoj tek dolazi i planiramo biti tu kada ga svi prihvate.

Kad su u pitanju najdraže epizode, favoriti se razlikuju. Uglavnom su im omiljene one uz koje su osobno vezane:

– Anamarija voli informativne epizode pa izdvaja onu o autosjedalicama, gdje smo analizirali ne samo zašto ih je važno koristiti, već i kakva odgovara određenom djetetu. Marija i Andrea su dovele muževe u studio da pričaju o tatama na porodu i roditeljskom dopustu na kojem su obojica bili pa je bilo zanimljivo čuti kako je to kad tata ostane sam s bebom. Željki je draga ona o babywearingu, pravilnom nošenju beba i toddlera, jer joj je nosiljka bila spas s bebom koja nije htjela čuti ni vidjeti dječja kolica, a svima nam je nekako mindfulness vs. monkey mind draga jer govori kako treba naučiti biti u trenutku, a ne tijelom tu, a mislima negdje drugdje, što je dobra poruka novopečenim roditeljima – ‘ajmo jednostavno dan po dan.

BabyRoom Pocast

Vođene statistikama da knjige čita tek svaka druga osoba u Hrvatskoj, uz BabyRoom podcast pokrenule su i BookClub. Kažu nam kako se roditelji, pa tako i one same, često prilikom trudnoće i u prvim mjesecima života oboružaju literaturom o tome kako (ili kako ne) odgajati djecu. Ipak, knjige često ostanu samo ukras na polici.

Kako u moru obveza nemaju vremena pročitati sve što bi htjele, odlučile su odabrati bestsellere s područja roditeljstva, pročitati ih i u kratkom podcast formatu sažeti za slušatelje. BookClub forma je takva da u jednoj vožnji do posla ili šetnji po kvartu roditelji mogu preslušati ključne savjete i odmah ih primijeniti.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Babyroom_podcast (@babyroom_podcast)

U razgovoru smo se dotaknuli i roditeljstva – kako bi ga realno opisale iz svojih ‘cipela’, day to day. Svaki je dan drugačiji, kažu, a da bi bio dobar, najbolje je ili ne imati očekivanja ili očekivati najgore. Mijenjaju se i doživljaji nekih stvari o kojima je do tada postojala vrlo jasna percepcija, poput godišnjih odmora:

– Trebalo nam je vremena da shvatimo da to više nije odmor već jednostavno odlazak na drugu lokaciju s djecom gdje treba biti kreativan u iznalaženju različitih aktivnosti koje će ih zabaviti. Zatim, potrebno je biti organiziran i pomno isplanirati kada nekamo želiš otići s malom djecom, a istovremeno realan da će ti za sam odlazak trebati puno više vremena nego ranije kad bi se jednostavno spremio i otišao. Sada samo prelazak kućnog praga traje 20 minuta. S druge strane, nekad apsolutno ništa ne ide po planu i to je nešto na što se treba naviknuti. 

Kad postaneš roditelj rađa se jedan novi, fleksibilan ti, htio ti to ili ne.

S druge strane, ističu kako ih je roditeljstvo naučilo strpljenju, zatim jedinstvenoj vrsti radosti koju osjete kad gledaju svoje dijete kako u nečem uživa ili nešto savladava. Naučilo ih je cijeniti i male dnevne trenutke, kao i da jedan zagrljaj može spasiti dan. Naučilo ih je, kažu, i koliko briga i neprospavanih noći mogu preživjeti.

– Roditeljstvo te mijenja iz korijena – mijenja tvoje prioritete i tvoj identitet. Ti ne prestaješ biti ono što si bio, ali moraš napraviti puno puno puno mjesta za nešto novo što si postao zbog čega ono staro neminovno pada u drugi plan. Zato te roditeljstvo ujedno uči i nesebičnosti i žrtvovanju i uči te snazi – nevjerojatnoj snazi koju svaki dobar roditelj posjeduje – iskreno govore.

Dodaju i kako kroz BabyRoom podcast pokušavaju naglasiti da je rijetko koje roditeljsko iskustvo identično i da, ako nešto vrijedi za njih, ne mora značiti da će vrijediti i za druge. Svaki roditelj ima svoj modus operandi koji za njega funkcionira. Ipak, ističu kako je dijeljenje iskustva važno jer većina roditelja ima iste probleme i ista pitanja.

Ako se samo jedan novopečeni roditelj prepozna u našem podcastu, koji mu pruži smjer ili jednostavno da nadu i spoznaju da nije sam u svemu tome, mi smo naš cilj ostvarile. Teški dani i loše faze na kraju prođu i normalan su dio roditeljstva, ali treba ih preživjeti. Lijepo je kad u tome nisi sam.

A kad su u pitanju majčinstvo i karijera, izazov je utoliko što više ne mogu ili mogu tek rijetko ostajati ‘iza 5’ na poslu. Ipak, veći je izazov ako ne postoji konkretna podrška obitelji.

– Nekima roditelji ne žive u istom gradu ili su stariji pa ne mogu pričuvati i pokupiti djecu iz vrtića ili skuhati koji ručak. Čest je slučaj da ostalu djecu u vrtiću netko pokupi do 16 sati i onda to jedno jadno vaše dijete čeka mamu koja juri s posla i ne stiže prije 16:30, 17 sati (a većina nas radi do 17). O izvanškolskim aktivnostima ili bolovanjima nećemo niti započinjati. Sve je izvedivo, ali zahtjeva dobru organizaciju i fokus, jako dobre živce i neizostavnu podršku partnera, ali i poslodavca – kažu osnivačice BabyRoom podcasta i dotiču se još jednog čestog problema.

– Ono što je u toj priči problematično i s čime se, budimo realni, najviše suočavaju žene je ta vječita borba da zadovoljite potrebu da budete i dobar roditelj i dobra radnica, a često ne osjećamo razumijevanje druge strane. Nerijetko se zbog toga osjećamo vrlo usamljeno i ranjivo, nesvjesne s koliko toga se istovremeno vrlo uspješno borimo. Upravo zato si puno češće trebamo odavati priznanje za sve te stvari koje odrađujemo iz dana u dan. I ne, ne treba nam medalja, samo malo više empatije – zaključile su.

FOTOGRAFIJE: Instagram, privatni album, Pexels

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5