Antistres božićni shopping vodič
ISTRAŽI

Kako ovog Božića ne ubiti božićnu zvijezdu? Imamo 7 savjeta

10.12.2022. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Novosti
#božićna zvijezda | #biljke

Božićna zvijezda jedna je od prvih asocijacija na Božić, kao i jedna je od onih biljki kojoj svake godine damo priliku (ili ona nama?). I premda svake godine znamo da je održavanje ove biljke izazov, tvrdoglavo joj pružamo novu priliku (ili možda ona nama?). Početkom prosinca kreće ista priča, gotovo kao mali blagdanski ritual:

„Ove godine sigurno neće uvenuti, brinut ću se o njoj svaki dan i za Božić će zablistati u punom sjaju.”

Redovito je zalijevamo, premještamo prema svjetlu, štitimo od propuha, sve s nadom da će ostati lijepa i kad božićne dekoracije nestanu. Briga se nastavlja i nakon blagdana, kao mala osobna misija, uz želju da će božićna zvijezda preživjeti do idućeg prosinca, još ljepša, kao podsjetnik na sve blagdanske trenutke.

Božićna zvijezda

Iako zvuči gotovo nemoguće, božićna zvijezda, uz pravilnu njegu, može živjeti i cvjetati mnogo dulje od jednog blagdanskog razdoblja.

Ova posebna sobna biljka najčešće se pojavljuje u trgovinama oko osam tjedana godišnje, tijekom studenog i prosinca, a prepoznatljiva je po svojim jarkocrvenim listovima koji simboliziraju toplinu i veselje blagdanskog doba. Iako mnogi misle da je riječ o cvjetovima, zapravo su u pitanju brakteje – specifično obojeni listovi koji privlače pažnju i krase mnoge domove tijekom blagdana. Božićna zvijezda svoju popularnost u srednjoj Europi duguje pedesetim godinama prošlog stoljeća, kada je postala nezaobilazni dio adventskih dekoracija.

Izvorno, božićna zvijezda dolazi iz tropskih krajeva Srednje i Južne amerike, gdje raste i do četiri metra visine, u obliku bujnog grma koji se potpuno razlikuje od njezine manje verzije koju uzgajamo u zatvorenim prostorima. Želite li ove sezone dodati božićnu zvijezdu u svoju adventsku dekoraciju, važno je znati kako joj pružiti njegu koja će joj omogućiti da traje duže od samo jedne zime. Architectural Digest i Stars Unite Europe donose savjete o održavanju – uz prave uvjete, odgovarajuću količinu svjetla i vode, možemo uživati u ljepoti biljke kroz cijelu godinu.

7 savjeta s kojima će božićna zvijezda dočekati i iduću zimu

1. Gdje držati božićnu zvijezdu?

Ne radi se o otpornoj biljci pa joj čak i kratko izlaganje niskim temperaturama može naštetiti. Idealna temperatura je između 18 i 20 stupnjeva. Stručnjaci iz Stars Unite Europe, marketinške inicijative europskih uzgajivača božićne zvijezde Dümmen Orange, Beekenkamp Plants, Florensis i Selecta One, dodaju kako se ne smiju izlagati propuhu ni temperaturama nižim od 12°C. 

“To znači da božićne zvijezde ne biste trebali kupovati ako su izložene izvan trgovine ili na ulazu gdje puše hladan zrak. Biljke se za transport moraju toplo zamotati i u najkraćem roku donijeti kući. Kad ih donesete doma, trebaju toplo mjesto daleko od otvorenih prozora i vrata. Ako je put doma bio hladan, ili je u domu puno toplije nego u trgovini, preporuka je staviti biljku nekoliko sati u manje ugrijanu prostoriju kako bi se aklimatizirala prije nego ju postavite na mjesto koje ste joj namijenili. Primijetite li da je površina na koju postavljate lončanicu hladna, svakako ispod postavite tanjurić kao toplinsku izolaciju. Idealna temperatura za život ove prekrasne egzotične biljke je 15 – 22°C”, pojasnili su iz Stars Unite Europe.

Što se tiče svjetla, ono je neophodno za ovu biljku. Stručnjaci savjetuju da se božićna zvijezda postavi na svijetlo mjesto pa mjesto na prozoru okrenutom prema jugu, s izravnim sunčevim svjetlom, zimi nije nikakav problem u srednjoeuropskim geografskim širinama. Iz Stars Unite Europe kažu kako je to zračenje preslabo da bi uzrokovalo bilo kakvu štetu. No, treba ih držati dalje od intenzivnih izvora topline, poput radijatora, kamina ili peći.

2. Kako zalijevati božićnu zvijezdu?

Kad je biljka u cvatu, treba je redovito zalijevati. Ipak, pripazite da se voda ne skuplja u posudi, nego da je protok u zemlju dobar. Prema savjetima biljne enciklopedije Vrtlarica.hr, potreba za vodom s vremenom se smanjuje. Ona je najveća na početku razvoja, a mijenja se i tijekom godine. Da biste odredili količinu vode koju božićna zvijezda treba, važno je redovito provjeravati vlažnost. Dakle, ako je zemlja jako vlažna, pričekajte minimalno tjedan dana do sljedećeg zalijevanja.

Voda se po potrebi dodaje ako je površinski sloj od 5 cm suh, a najbolje je koristiti odstajalu vodu. Vrtlarica.hr savjetuje i dva načina kako je zalijevati. Prvi je klasičan, s kantom po površini zemlje. Drugi je netipičan; uranjanjem cijele lončanice u vodu na 10 minuta. Iz Stars Unite Europe kažu da, ako se koristi ova metoda, nije potrebno ponovno zalijevanje tako brzo kao kod drugih metoda zalijevanja. Važno je i pustiti višak vode najmanje 15 minuta nakon navodnjavanja, kako bi se spriječilo nakupljanje vode.

3. Treba li presaditi božićnu zvijezdu?

Kako bi biljka dobila optimalnu njegu, preporučuje se redovito je presađivati. Odmah nakon kupnje, premjestite je u veću posudu jer se božićne zvijezde u prodaji često nalaze u premalim posudama, u zemlji lošije kvalitete. Iduće presađivanje na rasporedu je u travnju, na početku faze rasta. Zemlja za kaktuse je, recimo, idealna za to. Pripazite da novi lonac bude veći od starog, no ne mnogo. Naime, ako je posuda prevelika, božićna će zvijezda nastaviti snažno rasti, ali će se formirati manji broj brakteja i cvjetova.

4. Kako njegovati božićnu zvijezdu nakon cvatnje?

Najkasnije do proljeća, biljka će izgubiti sve obojene brakteje. Tijekom ljeta, lišće će rasti u raskošnoj zelenoj boji. To je vrijeme kad biljka ne zahtijeva mnogo njege, čak može stajati na otvorenom, u polusjeni. Međutim, čim vanjska temperatura padne ispod 12 stupnjeva, zvijezdu vratite u zatvoreni prostor, na uobičajeno mjesto.

5. Kada je vrijeme za tamu?

Briga o božićnoj zvijezdi u jesen iznimno je bitna. Količina svjetlosti se smanjuje, što osigurava mijenjanje boja brakteja i formiranje novih cvjetova. U jesenskim danima, preporučljivo je da bude izložena svjetlu najviše 12 sati. Kroz predvečer i noć, možete je ostaviti u mračnoj prostoriji ili zamračiti kartonskom kutijom, i to prakticirati idućih osam tjedana.

6. Treba li podrezati božićnu zvijezdu?

Nakon cvatnje, preporučuje se podrezati biljku. Idealno vrijeme je oko ožujka. Prvo uklonite sve uvele listove, a zatim skratite sve izdanke, za otprilike polovicu. Koristite rukavice jer je bijeli mliječni sok kojeg božićna zvijezda izlučuje otrovan.

7. Treba li gnojiti božićnu zvijezdu?

Da bi božićna zvijezda procvjetala, malo pomoći nije na odmet. Za božićnu zvijezdu idealno je blago kiselo tlo. Kako biste to osigurali, možete koristiti, primjerice, talog kave. Dušik i fosfor koje sadrži potiču rast lišća. Osim u razdoblju cvatnje, božićnu zvijezdu možete redovito gnojiti svaka tri do četiri tjedna, ponovno koristeći talog kave.

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash, Stars Unite Europe

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5