Kako ovog Božića ne ubiti božićnu zvijezdu? Imamo 7 savjeta

10.12.2022. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Novosti
#božićna zvijezda | #biljke

Božićna zvijezda odmah nas asocira na Božić i jedna je od onih biljki kojoj svake godine damo priliku (ili ona nama?). Početkom prosinca uvijek kreće ista priča: „Ove godine mi neće uvenuti, brinut ću se o njoj i za Božić će zasjati u punom svjetlu. Naravno, brigu nastavljamo i iza blagdana, s nadom da će dočekati i idući Božić“.

Pomalo zvuči kao znanstvena fantastika, no božićna zvijezda, uz pravilnu brigu, može trajati i duže od samo jednog Božića.

Ova sobna biljka obično je dostupna za kupnju oko osam tjedana u godini; kroz studeni i prosinac. Ističe se prekrasnim, intenzivno crvenim listovima, a u srednjoj Europi popularizirana je pedesetih godina prošlog stoljeća. Izvorno dolazi iz Srednje i Južne Amerike, gdje raste grm visok oko četiri metra.

Prije nego se odlučite adventskoj dekoraciji dodati i božićnu zvijezdu, proučite savjete koje donosi Architectural Digest i tako u ljepoti efektne sobne biljke uživajte kroz cijelu godinu.

božićna zvijezda

7 savjeta s kojima će božićna zvijezda dočekati i iduću zimu

1. Gdje držati božićnu zvijezdu?

Božićna zvijezda najbolje uspijeva pod neizravnim svjetlom. Jaka sunčeva svjetlost i propuh mogu joj naštetiti, toliko da će joj otpasti listovi. Ne radi se o otpornoj biljci pa joj čak i kratko izlaganje niskim temperaturama može naštetiti. Idealna temperatura je između 18 i 20 stupnjeva.

2. Kako zalijevati božićnu zvijezdu?

Kad je biljka u cvatu, važno ju je redovito zalijevati. Ipak, pripazite da se voda ne skuplja u posudi, nego da je protok u zemlju dobar. Ako ste u nedoumici, bolje da tlo bude presuho, nego prevlažno.

Prema savjetima biljne enciklopedije Vrtlarica.hr, potreba za vodom s vremenom se smanjuje. Ona je najveća na početku razvoja, a mijenja se i tijekom godine. Da biste odredili količinu vode, treba redovito provjeravati vlažnost. Dakle, ako je zemlja jako vlažna, pričekajte minimalno tjedan dana do sljedećeg zalijevanja. Voda se po potrebi dodaje ako je površinski sloj od 5 cm suh, a najbolje je koristiti odstajalu vodu.

Vrtlarica.hr savjetuje i dva načina kako je zalijevati. Prvi je klasičan, s kantom po površini zemlje. Drugi je netipičan; uranjanjem cijele lončanice u vodu na 10 minuta. Nakon uranjanja slijedi ‘sušenje’, odnosno treba pustiti zvijezdu 10 minuta kako bi ocijedila višak vode.

Cvjetovi božićne zvijezde nisu efektni kao sami listovi. Maleni su i žuti, nalaze se u sredini brakteje, a kroz studeni i prosinac, uz pravilnu brigu o biljci, pocrvene.

3. Treba li presaditi božićnu zvijezdu?

Kako bi biljka dobila optimalnu njegu, preporučuje se redovito je presađivati. Odmah nakon kupnje, premjestite je u veću posudu jer se božićne zvijezde u prodaji često nalaze u premalim posudama, u zemlji lošije kvalitete.

Iduće presađivanje na rasporedu je u travnju, na početku faze rasta. Zemlja za kaktuse je, recimo, idealna za to. Pripazite da novi lonac bude veći od starog, no ne mnogo. Naime, ako je posuda prevelika, božićna će zvijezda nastaviti snažno rasti, ali će se formirati manji broj brakteja i cvjetova.

božićna zvijezda, Božić

4. Kako njegovati božićnu zvijezdu nakon cvatnje?

Najkasnije do proljeća, biljka će izgubiti sve obojene brakteje. Tijekom ljeta, lišće će rasti u raskošnoj zelenoj boji. To je vrijeme kad biljka ne zahtijeva mnogo njege, čak može stajati na otvorenom, u polusjeni.

Međutim, čim vanjska temperatura padne ispod 12 stupnjeva, zvijezdu vratite u zatvoreni prostor, na uobičajeno mjesto.

5. Kada je vrijeme za tamu?

Briga o božićnoj zvijezdi u jesen iznimno je bitna. Količina svjetlosti se smanjuje, što osigurava mijenjanje boja brakteja i formiranje novih cvjetova. U jesenskim danima, preporučljivo je da bude izložena svjetlu najviše 12 sati. Kroz predvečer i noć, možete je ostaviti u mračnoj prostoriji ili zamračiti kartonskom kutijom, i to prakticirati idućih osam tjedana.

6. Treba li podrezati božićnu zvijezdu?

Nakon cvatnje, preporučuje se podrezati biljku. Idealno vrijeme je oko ožujka. Prvo uklonite sve uvele listove, a zatim skratite sve izdanke, za otprilike polovicu. Koristite rukavice jer je bijeli mliječni sok kojeg biljka izlučuje otrovan.

7. Treba li gnojiti božićnu zvijezdu?

Da bi procvjetala, malo pomoći nije na odmet. Za božićnu zvijezdu idealno je blago kiselo tlo. Da biste to osigurali, možete koristiti, primjerice, talog kave. Dušik i fosfor koje sadrži potiču rast lišća.

Osim u razdoblju cvatnje, božićnu zvijezdu možete redovito gnojiti svaka tri do četiri tjedna, ponovno koristeći talog kave.

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5