Smještene u milanskoj četvrti San Siro, nekadašnje konjušnice De Montel uskoro će postati najveći urbani termalni park u Italiji. S površinom od 16.000 četvornih metara – 6.000 u zatvorenom prostoru i 10.000 za dvorišta i zelene površine – toplice će nuditi prostor u potpunosti posvećen wellnessu.
Prvobitno projektirane 1920-ih od strane arhitekta Viettija Violija za obitelj De Montel, ergele su nekoć bile dom njihovim cijenjenim trkaćim konjima. Nakon desetljeća zapuštenosti, sada su u središtu projekta obnove koji spaja povijest, održivost i inovaciju.
De Montel – Terme Milano
Ovaj ambiciozan projekt, Talijani danas uspoređuju s izgradnjom velikog kazališta na otvorenom, kao što su to nekoć činili Grci. A na velikoj pozornici, glavni protagonist je voda, njezina ljekovita moć i djelovanje na mozak kroz opuštanje i zabavu.
Tako su na vizionarski način, piše vogue.it, rođene De Montel – Terme Milano, secesijski dragulj koji se nakon četiri godine rada konačno otvara u Milanu. Budući da se nalaze nadomak stadiona San Siro, čim uđete odmah uočavate snažan kontrast između ova dva monumentalna djela, koja iz daljine promatraju jedno drugo. Jedan mamutski, drugi pjesnički, oba s drevnom dušom. Samo naizgled suprotstavljeni, ali ujedinjeni istim vrijednostima: sport, blagostanje, zabava. Zato što su Terme de Montel, kao i stadion San Siro, među povijesnim mjestima koja su najdraža Milančanima i među najupečatljivijim mjestima u gradu.
Uzdižu se na pepelu drevnih de Montelovih konjušnica, djela rijetke ljepote iz 1920-ih od kojih je gotovo sve sačuvano i restaurirano. Njihovu izgradnju naručio je dandy Giuseppe de Montel, izdanak važne obitelji židovskog podrijetla, a one su dvadeset godina bile njegov raj. Devastacija prostora trajala je osamdeset godina, a 70-ih je konjušnicama zavladala nekontrolirana vegetacija, pretvorivši ih u mjesto duhova. Danas se ponovno rađaju s ambicijom da posjetitelje i dalje ostavljaju bez riječi scenografskim efektima i novom namjenom koja se nakon važnog otkrića iz 2007. godine činila najprirodnijom.
Otkriće termalnog izvora
Prije nešto manje od dvadeset godina, dok su se nekadašnje de Montelove ergele urušavale pod teretom zapuštenosti, priroda je sama ponudila priliku za ponovno rođenje: iznenada je iz dubine počela šikljati termalna voda. Slijedom toga, obnovljen je povijesni izvor, jedini na području Milana, koji se nalazi na 396 metara dubine. Od tog trenutka, uobličila se ideja o obnovi zgrada i stvaranju spa centra te se počela zamišljati budućnost balneoterapije.
Prekretnica se dogodila 2017. godine, zahvaljujući ideji općine Milano da uključi konjušnicu De Montel u prvo izdanje „Reinventing cities”, međunarodnog poziva za prikupljanje prijedloga za urbanu transformaciju lokacija u stanju propadanja. Skoro dvadeset godina kasnije, De Montel – Terme Milano su se oblikovale iz pepela i odavde počinje nova priča. Sanacija je projekt kojim koordiniraju Studio Marzorati i J+S, a ostvaren je zahvaljujući 50 milijuna eura vrijednom ulaganju fonda Azimut grupe. To je postrojenje s nultom emisijom, a utjecaj na klimu nadoknađuje s 3500 novih stabala posađenih unutar i u parku neposredno ispred toplica, kojima će se u sljedećih deset godina dodati još 2300 stabala. Smanjenje potrošnje energije i vode odvijat će se kroz proizvodnju energije na licu mjesta, uključujući solarne ploče i sustav za obnovu kišnice.
Što će sve nove toplice nuditi?
Moći će primiti 700 gostiju i sadržavat će 10 termalnih bazena koji se opskrbljuju iz geotermalnog izvora na lokaciji.
Bazenima se pridružuje i spa centar sa 16 soba za tretmane, devet zona za opuštanje, četiri saune, parnu kupelj i veliki hamam, a ponudu će upotpuniti bistro, kafeterija, lounge bar i garden bar. Ukupno će se objekt prostirati na 16.000 četvornih metara, od čega će 10.000 četvornih metara biti namijenjeno vanjskom prostoru.
Cilj je stvoriti oazu mira koja kombinira tradiciju i inovaciju, uz promicanje dostupnog i održivog wellnessa u srcu Milana, a upečatljivih sadržaja je mnogo: odmah na ulazu očekuje vas bazen za dekontrakcijsku hidromasažu, kao i hiperslani bazen sličan vodama Mrtvog mora, gdje je nemoguće ne plutati. U lijevom krilu izgrađena je vodena senzacija koja daje osjećaj hodanja golih po oluji, uz realistične munje, buku i pljuskove. Sauna prekrivena švicarskim borom može poboljšati disanje svojim eteričnim uljima, a uz pomoć stručnjaka na lokaciji naučit ćete koristiti mišić dijafragme kako biste radikalno promijenili način na koji ispuštate zvukove i dišete.
Još jedna prednost novih termi, koje su k tome najveće u Italiji, je potpuno odsustvo klora u vodi bazena koja će se mijenjati svaki dan, zahvaljujući dva golema podzemna spremnika koji prikupljaju kišnicu.
Dostupnost i cijena ulaznica
U terme će moći ući do tisuću osoba od 16 i više godina (iz sigurnosnih razloga na pojedinim bazenima), no s određenom učestalošću bit će organizirani dani posebno namijenjeni obiteljima s djecom. Prostor bistroa na prvom katu, s velikim staklenim prozorom koji gleda na toplice, može se rezervirati za privatne zabave. Cijena za pristup toplicama je između 70 i 90 eura (za cijeli dan).
FOTOGRAFIJE: THDP, www.paolobramati.com