Sjajna priča: Ovi mladi entuzijasti čuvaju hrvatsku kulturnu baštinu od zaborava

01.02.2025. | AUTOR: Sara Marinić

Život iza 5 | Kultura
#magazin

ISKRA kolektiv spaja mlade profesionalce i entuzijaste u istraživanju i očuvanju kulturne baštine kroz suvremeni i interdisciplinarni pristup. Nastao iz neformalnih druženja, kolektiv se razvio kao odgovor na nedostatak brige za kulturnu baštinu.

Misija kolektiva je istražiti kako potaknuti međugeneracijski dijalog i razmjenu znanja te pokrenuti održivi način bavljenja kulturnom baštinom. Izražavaju se kroz različite forme, svoje radove i istraživanja objavljuju i na Instagram profilu, a objedinjuju ih i u magazinu čije nam je drugo izdanje bio povod za razgovor s ekipom koja stoji iza cijele priče.

ISKRA kolektiv, foto: Karla Jelić-Balta

ISKRA kolektiv

ISKRA kolektiv okuplja mlade ljude različitih struka, pozadina i životnih okolnosti. Sve je počelo na druženjima s prijateljima s kojima dijele afinitete prema neovisnom istraživanju u svakodnevnom životu, sa snažnim osjećajima prema generacijskim promjenama. Iako su se inicijalno okupili oko bliskih ljudi, ISKRA se s vremenom organično proširila i na širi krug obitelji, prijatelja i poznanika.

“Gdje god bili, svi smo svjedočili nekom obliku devastacije prirode, nemaru prema nekoj staroj kući ili zaboravljanju tradicionalnih obrta. Želimo adresirati ovaj nedostatak brige za kulturnu baštinu i zauzeti aktivan stav, te zajedno pokrenuti održivi način bavljenja kulturnom baštinom, ističu u kolektivu.

Gosp. Radivoje Jovičić u restauraciji tradicionalnih pokupskih kuća, foto: Karla Jelić-Balta

Svoja istraživanja su započeli u Pokupskom, koje je bilo “testing ground” nekih njihovih zajedničkih razmišljanja, sklonosti i metodologija rada.

U Pokupskom se nalazi jedna malena drvena kuća, ostavština drage bake i djeda dvije naše članice, koja je nedavno prolazila kroz proces obnavljanja, unutar kojeg je postalo jasno da su tradicionalni načini gradnje nestali iz tih krajeva. U nemogućnosti pronalaska majstora ili pisanih tragova, razvio se razgovor o uzroku takve situacije. U kojem trenutku se znanje prestalo prenositi između generacija? Ne želimo upirati prstom i tražiti krivce, već istražiti kako potaknuti međugeneracijski dijalog i razmjenu znanja.”

Posjeta Majcan&Majcan Furniture, foto: Stephanie Newcomb
U Pokupskom, foto: Karla Jelić-Balta

Kolektiv se ističe interdisciplinarnim pristupom za koji kažu da je nužan za teme održivosti kulture, lokalnih značaja i tradicionalnih obrta jer podrazumijeva prilaženje problemima s raznovrsnim perspektivama i mišljenjima. Razmjena znanja u kolektivu je horizontalna, bez jasne hijerarhije, jer je svačije mišljenje legitimno i vrijedno rasprave. 

Na pitanje što ih inspirira za rad na temama kulture, održivosti, tradicije i prirode, i kako te vrijednosti prenose u svoje projekte, odgovaraju:

Zimnica nam je draga analogija – nešto što su naši bake i djedovi pripremali u pripremi za hladne mjesece, danas se može kupiti u trgovini. Možda danas ne trebamo znati raditi zimnicu, ali zašto ne bismo mogli? Između generacija puno je ovakvih prekinutih veza u znanju i želimo se njima baviti.”

Posjeta Vedrani Peček, foto: Stephanie Newcomb

ISKRA magazin – rad kolektiva kroz cikluse

Kao što smo spomenuli u uvodu, ISKRA kolektiv izražava se kroz različite forme. Jedna od tih formi su ISKRA magazini, koji predstavljaju rad kolektiva kroz cikluse. Radi se o nezavisnom magazinu, neopterećenom nametnutim rokovima ili predodređenim brojem godišnjih izdanja. Produkcija ovisi o predbilježbama i sredstvima koje priskrbljuju kroz različite aktivnosti poput izložbi, predavanja i radionica. Magazin je studija situirane i spore publikacijske prakse, s naglaskom na istraživački rad i suradnju sa širokim spektrom ljudi.

Nakon prvog izdanja “Rijeka” (The River), koje se fokusiralo na Pokupsko i rijeku Kupu, drugo izdanje magazina nosi naziv “Šuma” (The Forest).

“Nakon teme Rijeke u prvom ciklusu, okrenuli smo se drugom generatoru identiteta ove ruralne sredine u Pokupskom, a to je šuma, koja je prisutna u ocrtavanju krajolika, tradicionalnoj arhitekturi i graditeljskoj baštini kraja, demografije, dominantnim djelatnostima, prisutnoj flori i fauni. Imali smo osjećaj – kao da se to naše Pokupsko smjestilo upravo između rijeke Kupe i šume”, objašnjavaju u kolektivu.

View this post on Instagram

A post shared by ISKRA collective (@iskra.collective)

“Forest” su sastavljali oko godinu dana. Nakon završetka riječnog ciklusa, prijavili su se na puno izložbi i nisu očekivali tako pozitivan odaziv, kažu. Realizirali su tri izložbe i održali javna predavanja, u Veszprému, Zagrebu i Timișoari, što je značajno produžilo te obogatilo proces. U drugom broju htjeli su transformirati energiju kolektiva u platformu koja pokreće dijaloge izvan svojih okvira, s različitim udrugama i pojedincima čije prakse i vrijednosti rezoniraju s njihovima.

Stvarajući printano izdanje susreli su se i s nekim izazovima, no kažu da su veliki obožavatelji fraze “learning by doing” pa greške koriste kao odskočnu dasku za bolje odluke u budućnosti. 

U Pokupskom, foto: Karla Jelić-Balta
U početku nam je bilo teško definirati što točno radimo i kako oformiti standard za sve projekte, no on se prirodno nametnuo jer nam je svima stalo da uspješno prikazujemo naše djelovanje, kojem posvećujemo slobodno vrijeme.
Posjeta Vedrani Peček, foto: Stephanie Newcomb

Kao trenutak iz prošlogodišnjeg rada na izdanju koji im je bio posebno značajan, izdvajaju iskustvo u Rumunjskoj, gdje su prisustvovali konferenciji Why Culture Matters II, u Timișoari, u listopadu 2024. godine.

“Osim što smo upoznali brojne kreativce i profesionalce koji se bave kulturnom održivošću i brigom o nasljeđu kroz naše izlaganje i druženja između predavanja, održali smo i radionicu namijenjenu djeci 14-18 godina. Jako nas je dirnula njihova iskrenost, naivnost i znatiželja, te nam je cijeli put ostao u jako lijepom sjećanju, ponajviše zbog prekrasnih ljudi i naših domaćina.”

Foto: Karla Jelić-Balta

Naklada časopisa je mala zbog neovisnog karaktera njihovog procesa publiciranja. Ovise isključivo o prednarudžbama te korištenju zajedničkih sredstava prikupljenih kroz naknade za izlaganja i prezentacije.

“Nemamo ambicije tretirati magazin kao nešto što mora biti svugdje dostupno i masovno tiskano – bitna nam je kvaliteta, a ne kvantiteta, stoga razmišljamo održivo i skromno.”

Izdanje “Forest” je trenutačno kompletno rasprodano, a imaju još par primjeraka izdanja “River” za prodaju. Kažu da bi voljeli ponovno printati oba primjerka unutar ove godine. Imaju ambicije pokrenuti i online platformu, radi lakše komunikacije sa širom javnošću, ali i arhiviranja svog djelovanja.

Cijena oba izdanja magazina je 25 eura i to je cijena u kojoj ISKRA kolektiv zapravo nema nikakav profit.

ISKRA kolektiv na otvaranju prve solo izložbe, Pozdravi iz Pokuplja, Galerija Modulor, foto: Danijel Lošić
Možda je to naivno od nas, ali prava vrijednost pokretanja ISKRA kolektiva od početka nije bila monetarna, već pokretačka u smislu ojačavanja kolektivne svijesti o temama koje svi mi zamjećujemo u svojim sredinama. 

Želimo da naši čitatelji i sugovornici osjete kolektivni duh i osvijeste da i oni mogu biti aktivni sudionici pozitivnih promjena u društvu. Nastojimo slušati, prije nego što govorimo. Isto tako nam je bitno da kroz razne teme pokažemo da ne postoji uniformni način rada u kulturi, jer kultura nije statičan muzejski eksponat, nego nešto što se stalno mijenja i prilagođava. Kultura, baština, tradicija – su glagoli, a ne imenice, dodaju.

Posjeta Vedrani Peček, foto: Stephanie Newcomb

Uz sve navedeno, ISKRA kolektiv vodi razgovore s lokalnim zajednicama i vjeruju da će samo tako i nastaviti, unatoč tome što je ponekad izazovno pronaći ljude u malim sredinama koji aktivno brinu za baštinu.

“Kroz pokušaj i pogrešku, naučili smo kojim alatima i jezikom im pristupati. Važno je biti iskren – znamo da ne pripadamo u potpunosti tamo, da smo ‘posjetitelji’. Lokalnom stanovništvu nije potrebno objašnjavati neke stvari ili romantizirati nešto što je njihova egzistencija. Nadamo se bližoj suradnji s lokalnim udrugama i entuzijastičnim pojedincima u sljedećim ciklusima.”

Foto: Karla Jelić-Balta

Za kraj poručuju:

“Pokupsko za nas nije samo mjesto, nego i osjećaj i inspiracija. Voljeli bismo s ovakvom perspektivom posjetiti druge krajolike i graditi mostove između neistraženih ruralnih sredina. Iskustva predavanja i radionica posebno su nas se dojmila i voljeli bismo kroz takve akcije pokrenuti dijalog s različitim ljudima. Za sada, pripremamo novi ciklus u Pokupskom i veselimo se novim susretima.”

FOTOGRAFIJE: Karla Jelić-Balta, Stephanie Newcomb, Danijel Lošić

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5