Novinarski posao nije uvijek jednostavan, ali ima i svoje beneficije. Primjera radi, kulinarska radionica na kojoj smo se prošlog tjedna našli, a koja nas je “ukrala” na tri sata i nakratko nam skrenula misli od svega onog što nas čeka kada se vratimo za računalo. Zajedno su je organizirali Samsung i Studio Kotluša, te s nama po završetku ljubazno podijelili recepte s radionice, za koje vam garantiramo da će vas natjerati da se zaljubite u buču još više. Namirnica sezone – od predjela do deserta – let’s go!
Zagrebački Studio Kotluša ugledao je svjetlo dana otprilike u isto vrijeme kada i After5, na samom kraju prošle godine, i bilo je zadovoljstvo medijski popratiti ovu poslovnu avanturu mladog bračnog para iz Slavonije, Mihaele Vargašević i Vedrana Boškovića. Njih dvoje osmislili su mjesto u srcu grada na kojem se kuhaju samo dobre priče, a njihovu priču prepoznao je i Samsung, koji je u ovom kreativnom prostoru prošlog tjedna organizirao treću po redu kulinarsku radionicu, prethodno ga opremivši svojim kuhinjskim uređajima s pametnom tehnologijom.
Da sve bude još zanimljivije, ali i kompetitivnije, podijeljeni smo u parove i međusobno smo se takmičili u tome tko će realizirati najfotogeničnije jelo. Jesmo li pobijedili? Jesmo, ali umjesto da se hvalimo, bit ćemo korisni i s vama podijeliti tri recepta koja smo pripremali na radionici.
Stigla je jesen i tržnice su pune buče, pa je to – sasvim logično – bila glavna tema našeg kulinarskog druženja i uvjerljivi lajtmotiv svakog recepta, od predjela do deserta. Našla su se tu dva klasika; juha od buče i rižoto od buče, provjereno ukusni recepti koje je uvijek dobro imati pri ruci kada nam na vrata pokuca jesen, no ono što je uvjerljivo raspametilo okupljenu ekipu bili su keksići od buče i čokolade, koje smo, posve neskromno, “potamanili” na licu mjesta. Mislim da to dovoljno govori o tome zašto ovaj recept vrijedi što prije pretvoriti u djelo.
Recepti sa Samsung x Studio Kotluša radionice slijede u nastavku!
Krem juha od pečene buče
SASTOJCI:
- 800 g pirea od buče
- 1 pečeni batat
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 nasjeckani luk
- 2 režnja češnjaka
- 15 g đumbira
- 400 ml kokosovog mlijeka ili vrhnja
- 480 ml povrtnog temeljca
- 1 žličica crvene paprike u prahu
- ½ žličice kurkume
- ½ žličice korijandera
- Sol i papar po ukusu
PRIPREMA:
Buču prepolovite I očistite od koštica. Batat izbodite vilicom. Premažite ih maslinovim uljem i pecite 40 minuta u zagrijanoj pećnici, na 200 stupnjeva.
Na maslinovom ulju izdinstajte nasjeckani luk te mu dodajte protisnuti češnjak i đumbir.
Ulijte kokosovo mlijeko i temeljac te pustite da prokuha. Izmiksajte juhu u blenderu ili štapnim mikserom dok ne bude potpuno kremasta. Posolite i popaprite po ukusu.
Dekorirajte juhu vrhnjem, pečenim slanutkom, kikirikijem, indijskim oraščićima, sjemenkama bundeve, peršinom, bučinim uljem.
Rižoto od buče sa slaninom
SASTOJCI:
- 150 g slanine
- 500 g Hokkaido buče
- 200 g riže
- 1 crveni luk
- 2 režnja češnjaka
- Maslac
- Sol, papar
- Bosiljak
- 20 g parmezana
- 500 ml temeljca
- Peršin
- Maslinovo ulje
- Mekani slani kravlji sir
PRIPREMA:
Buču narežite na kockice 2×2 cm pa je stavite peći u pećnicu oko 20 minuta na 200 stupnjeva, odnosno dok ne omekša. Pečenu buču pustite da se ohladi pa je, pomoću štapnog miksera ili sjeckalice, pretvorite u pire.
Usitnite crveni luk pa ga dinstajte na maslacu oko 5 minuta. Dodajte protisnuti češnjak i nastavite dinstati još minutu.
Rižu kratko popržite na luku kako bi se oljuštila vanjska ovojnica zrna što će rižoto učiniti kremastijim. Zalijte s 2 dcl temeljca.
Povremeno promiješajte i kuhajte dok riža ne upije temeljac. Dodajte začine i preostali temeljac pa kuhajte ružu do željene tvrdoće.
U kuhanu rižu dodajte malo maslaca i parmezana. Dobro promiješajte kako bi se sve sjedinilo u kremasti rižoti. Na kraju umiješajte pire od hokkaido buče.
Rižoto poslužite s trakicama pržene slanine, sitnim komadima mekanog slanog kravljeg sira i par kapi ulja od peršina. Ulje od peršina je zapravo kombinacija lista peršina i maslinovog ulja. Pripremit ćete ga tako da stavite šaku lista peršina u posudu, prelijete ga s malo maslinovog ulja i miksate štapnim mikserom dok se peršin ne usitni.
Keksići od buče i čokolade
ZA TIJESTO:
- 250 g pirea od bundeve
- 170 g maslaca sobne temperature
- 150 g smeđeg šećera
- 1 žlica ekstrakta vanilije
- 300 g glatkog brašna
- 1 žlica škroba
- 1 žličica sode bikarbone
- ½ žličice soli
- ½ žličice cimeta
- 200 g komadića čokolade
PRIPREMA:
Miksajte maslac i šećer u velikoj zdjeli za miješanje. Umiješajte ohlađeni pire od bundeve i ekstrakt vanilije. Pomiješajte brašno, kukuruzni škrob, sodu bikarbonu, sol i cimet u maloj posudi. Postupno dodajte smjesu brašna mokrim sastojcima, miksajući samo dok se ne sjedini. Ubacite komadiće čokolade.
Izvadite otprilike 2 žlice tijesta za kekse i oblikujte kuglice. Pokrijte kuglice od tijesta plastičnom folijom i zamrznite najmanje 30 minuta.
Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Stavite kuglice od tijesta na lim obložen papirom za pečenje i pecite 10 do 12 minuta. Ako želite plosnatije kolačiće, prije pečenja lagano pritisnite kuglice tijesta.
Po želji nježno utisnite dodatne komadiće čokolade na vrh keksića. Pustite keksiće da se ohlade nekoliko minuta na limu za pečenje prije prebacivanja na rešetku za hlađenje.
Čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi do tjedan dana.
FOTOGRAFIJE: Mario Poje