Gotovo svaki dan me netko pita razumiju li djeca gdje idemo? Zanima li ih to uopće? I ono najbitnije – kako “preživjeti” putovanje s djecom? Djeca ne razumiju gdje idemo, ne dijele naš entuzijazam i većina aktivnosti ih ne zanima… Ukoliko ih dobro ne pripremimo. Pitajte se, koliko biste vi bili entuzijastični oko putovanja sa svojim partnerom, kada vam on ne bi rekao kamo idete, gdje odsjedate i što radite? Ili da vam je spakirao sve stvari, i zaboravio ponijeti vašu omiljenu knjigu ili tablet? Što biste radili u avionu ili na suvozačkom mjestu auta?
Ne razmišljamo često o pripremi djece za putovanje, zar ne? Obično se sve vrti oko naših popisa, što spakirati, koje potrepštine za hitne slučajeve ponijeti, hoće li sve stati? Priprema djeteta na putovanje je jako bitna aktivnost. Osim što djetetu daje predvidljivost tj. sigurnost, na taj način im prenosimo naše uzbuđenje i iščekivanje.
Htjela bih podijeliti s vama pet savjeta kako pripremiti djecu za putovanje, a koji vam neće uzeti puno vremena!
1. Kalendar putovanja
Za Advent radimo adventski kalendar i odbrojavamo do trenutka kada će djedica ostaviti poklone pod bor. S obzirom na to da se svakom putovanju veselimo kao Božiću, mi za veća putovanja sastavljamo kalendar putovanja.
Mala djeca još nemaju razvijeno poimanje vremena. Zato nas svaki dan pitaju – Jel danas idemo na put? Kalendar s prozorčićima im omogućava da si predoče koliko još dana moraju čekati. Osim toga, djeca vole otvarati prozorčiće i vole iznenađenja! Kalendarom radite na njihovom strpljenju, podižete uzbuđenje, te uključujete dijete u sam proces planiranja putovanja.
Iza svakog prozorčića može biti tradicionalna slastica poput Mozart kugle ako putujete u Beč. Može biti i bilo koja druga slastica (koju biste im ionako dali). Ukoliko imate starije dijete, iza prozorčića možete staviti i zadatak. Na primjer, danas spakirajte sve što nam je potrebno za plažu i bazen uz pomoć roditelja. Ne morate se previše opterećivati što će biti iza prozorčića. Oni su oduševljeni čak i samim činom otvaranja prozorčića.
Kalendar ne treba biti spektakularan i ne trebate otići u vulkane Mordora da biste našli sav materijal. Jednostavan i brzi kalendar možete napraviti sa stvarima koje imate doma – kutija za cipele, karton od wc papira, flomaster, papir i ljepilo. Ukoliko nemate ideju poslužite se Pinterestom.
2. Pričajte i pričajte djeci o putovanju
Te male radoznale glavice baš sve zanima – Gdje idete, što ćete tamo raditi, kako ćete doći, kakvo će tamo biti godišnje doba, koji jezik se priča. Zato im pričajte ili još bolje, pokazujte im slike i snimke. Idete u podvodni akvarij? Nađite dobru snimku i pokažite im. Odsjedate u hotelu koji ima poznatu maskotu? Upoznajte ih već sada i promatrajte uzbuđenje kad ju vide uživo.
Čitajte tematske slikovnice prilagođene uzrastu djeteta. Prvi puta idete avionom? Tražite slikovnice o aerodromima, o dijelovima aviona. Tko su stjuardese i što one rade? Jeste li čuli za slikovnicu s prozorčićima Zračna luka?
Globusi i karte su sjajna stvar. Možete zajedno s njima proučavati gdje idete i gdje ste sve bili. Djeca ih obožavaju!
3. Učite ih jezik
Što djeca od par godina mogu naučiti o nekom jeziku, pitate se? Ne puno, ali ni ne moraju naučiti puno! Dovoljne su osnove kao što su dobar dan, hvala, do viđenja – ono što biste i vi naučili da idete u drugu zemlju. Djeca će ponavljati te riječi, a kad dobiju odgovor i osmijeh od mještana, ozarit će im se lice oduševljenjem i srećom. Rastopit će vam se srce! Nemojte ih podcjenjivati, oni su prave male spužve koje se hrane novim informacijama.
Jednom prilikom smo djecu učili kako se kaže Hvala na japanskom. Nismo planirali ići u Japan, ali obožavamo japansku kulturu, a i sama riječ je zabavna – arigato! Kad smo doručkovali u Sloveniji, naišli smo na grupu skijaša iz Japana. Djeca su im počela prilaziti i govoriti im arigato! Možete zamisliti kako je bilo Japancima gledati kako im mali toddleri pokušavaju izgovoriti hvala. Dobili su i pljesak!
Bonus tip – instruktor (skijanja) za djecu na stranom jeziku. Djeca zaista imaju poseban način razumijevanja i komunikacije čak i ako ne poznaju jezik, a na kraju školice nećete moći vjerovati koliko su toga pokupili (osim sportskih vještina).
Merci beaucoup!
4. Uključite ih u proces pakiranja
Znam, ovaj savjet zvuči kao deveti krug Danteovog pakla, ali vjerujte mi, pokušajte ih uključiti koliko im njihove godine dopuštaju. Ne trebaju si spakirati četkice, ali mogu staviti na krevet dva plišanca koja žele ponijeti. Neka izaberu slikovnice koje bi htjeli čitati ili omiljenu igračku koju bi htjeli ponijeti.
U procesu pakiranja dovoljno ih je malo uključiti kako bi oni mogli procijeniti koliko je velika prtljaga koju nosite i što sve unutra stane. Na taj način ćete s vremenom izbjeći pitanja poput – možemo li ponijeti 15 plišanaca i tri kante Lego kocki? Kako dijete raste, tako ćete ga sve više uključivati i poticati da samo pakira svoje stvari, što djeluje izrazito pozitivno na razvoj samostalnosti i organiziranosti, razvoj samopouzdanja i osjećaja odgovornosti.
I ono što je najbitnije, kod putovanja s djecom vrijedi zlatno pravilo: manje je više.
5. Goodie bag
Po meni, jedan od najbitnijih savjeta kako “preživjeti” putovanje s djecom je dobro opremljen goodie bag. To je dječji ruksak koji zauzima minimalno mjesta i pruža maksimalnu zabavu. On je vaša prva pomoć na putovanju. Sadržaj mora biti individualan, odgovarati uzrastu djeteta, te vam poslužiti u kriznim situacijama poput putovanja do destinacije, restorana ili recepcije.
Mi smo se odlučili za Trixie ruksak. Prvi smo dobili kao poklon, osim što nas vjerno prati na putovanjima, postao je i dio svakodnevnice. Svidio nam se dizajn i praktičnost (kopčanje sprijeda), pa smo se odlučili uzeti još jedan i mlađem sinu.
Za svako veće putovanje se potrudimo u goodie bag staviti nešto s čime se još nisu susreli, nekakvo iznenađenje, jer je nova igračka = najzanimljivija igračka. Naše najnovije otkriće je Magna Tiles.
Naša djeca jako vole slagati, i kada bi Lego kocke zauzimale malo mjesta ponijeli bismo ih. Na svu sreću, Magna Tiles našoj djeci omogućuju da grade tornjeve, a zauzimaju minimalno prostora. Sastavljaju se na principu magneta i ne bole kada stanete na njih! Igračka koja raste i putuje s našom djecom te istovremeno potiče kreativnost, znatiželju i STEM učenje. Provjereno dugo drži fokus i koncentraciju što je čarobna formula za upravo te „krizne situacije“. Trenutno je na popustu od čak 30% do 10.4.!
Može li sadržaj goodie baga biti i BESPLATAN? Da! Nove slikovnice iz knjižnice. Za sve koji nisu znali, u većini knjižnica djeca do petnaeste godine imaju pravo na besplatnu članarinu. Po djetetu možete posuditi do čak 5 slikovnica odjednom!
Puzzle, dječji tablet za crtanje, blok i bojice su se nama pokazali kao dobar antidot za nestrpljivost u restoranima ili za duge letove avionom.
I za kraj želim podijeliti s vama kako su nam putovanja pomogla riješiti se pelena?
Ukoliko planirate veliki pothvat poput skidanja iz pelena, putovanje vam može biti sjajna motivacija! Ja sam napravila za svojeg sina plakat koji je imao:
Lokomotivu s dinosaurima koja tračnicama putuje do odredišta. Odredište je u tom slučaju bio Maro – zaštitna maskota Valamarovog family resort u Rabcu.
Tračnice su označavale polja na koje će nakon izvršene nužde zalijepiti naljepnicu. Kada bi došao do obojanog polja, uslijedila bi i mini nagrada poput sladoleda.
Ostavljam vam slike s kojima možete vidjeti rezultat.
Kada putujete s djecom, stvari će ići i po krivu, kako baš i niste zamislili. Što prije prihvatite neizbježno, manje ćete biti pod stresom kada se to dogodi. Zapamtite, putovanje je avantura i čak uz te nepredvidivosti, iskustvo koje pružate svojoj djeci je nezamjenjivo.
TEKST: Lanatina Mihaljinec Kosanović
FOTOGRAFIJE: Privatna arhiva