Smatra se jednim od najvažnijih arheoloških nalazišta u gradu, s ostacima četiriju hramova iz republikanskog doba u rasponu od 4. stoljeća do 2. stoljeća prije Krista. Largo di Torre Argentina nova je, kako kažu blockbuster atrakcija u Rimu, koja je svečano otvorena prošlog utorka od strane gradskih vlasti. Nakon nekoliko godina ekstenzivne restauracije koju je financijski podržala talijanska modna kuća Bulgari, svi zainteresirani sada mogu posjetiti i izbliza istražiti mjesto na kojem je izvršen atentat na najslavnijeg rimskog vladara, Gaja Julija Cezara.
Largo di Torre Argentina
Lista lokacija koje vrijedi posjetiti jednom kada se nađemo u Rimu, prošlog je tjedna postala još bogatija. Restauracija Largo di Torre Argentina prilično je velika stvar za grad, jer je posljednjih godina ovo povijesno važno mjesto bilo simbolom svojevrsnog propadanja Rima. Trajno ograđen, s drevnim ruševinama koje su iz dana u dan izgledale sve nesigurnije, ovaj trg postao je poznat uglavnom po svojim brojnim autobusnim stanicama i utočištu za mačke lutalice, koje se ovdje nalazi od 1993. godine.
Da se Largo di Torre Argentina pretvori u novu turističku atrakciju, uvelike je pomogla kuća Bulgari, koja je u restauraciju uložila gotovo milijun eura. Bulgari je poznata rimska mecena: 2016. godine financirala je obnovu kultnih Španjolskih stuba, a preostali iznos od tog podviga odvojen je upravo za ovaj projekt. Modne kuće koje sponzoriraju restauratorske radove u Rimu nisu novost: Fendi je tako omogućio restauraciju fontane Trevi, a Tod’s je svoja sredstva uložio u restauraciju Koloseja.
Vratimo li se na Largo di Torre Argentina, spomenut ćemo se ostataka četiriju hramova koji su označeni s prva četiri slova abecede, jer njihova identifikacija još uvijek nije sasvim sigurna. Lokalitet je neočekivano otkriven 1926. godine, prilikom rušenja starog naselja za izgradnju novih zgrada, i iskopavan je do 1928. godine, dok su istraživanja na njemu trajala do 70-ih godina prošlog stoljeća.
Iza dva hrama, B i C, a unutar arheološkog kompleksa, nalaze se ruševine onoga za što arheolozi vjeruju da je bila Pompejeva kurija, velika pravokutna dvorana u kojoj se nalazio rimski Senat u vrijeme kad je Cezar ubijen. Na vrhuncu njegove moći, Cezara je usmrtila skupina senatora prilikom ulaska u Senat na ožujske Ide, 15. ožujka 44. godine prije Krista. Uboden je noževima 23 puta, a na čelu atentata nalazili su se urotnici iz patricijskih redova: Marko Junije Brut, Gaj Kasije Longin i Gaj Trebonije. Otud i one poznate Cezarove posljednje riječi upućene Brutu: “Zar i ti, sine Brute?”
Čin je ovo koji je iznjedrio dugi niz građanskih ratova i na kraju srušio Rimsku Republiku, a sada se turisti imaju priliku naći na mjestu na kojem se pisala povijest. Prošlog utorka, gradske vlasti otvorile su Largo di Torre Argentina za javnost, koja će zahvaljujući šetnici u razini tla imati priliku razgledati ovu strukturu izbliza. Ulaznica za posjetitelje koji dolaze izvan Rima iznosi 5 eura; nađete li se u Rimu, obiđite “jedan od najbolje očuvanih ostataka Rimske Republike”.
FOTOGRAFIJE: Wikipedia