Pet desetljeća stara Ljetna pozornica u Biogradu na Moru, izgrađena unutar naselja u gotovo šumskom mikrookruženju, napokon je dobila novo ruho, prilagođeno suvremenim potrebama. Iza projekta obnove biogradske Ljetne pozornice stoji tim arhitekata iz studija SODAA, koji je fokus postavio na maksimalno očuvanje zatečenih vrijednosti – zvjezdano nebo za strop, povjetarac za prirodno prozračivanje, a bujna vegetacija za akustiku.

Zahvaljujući ugodnoj mediteranskoj klimi, diljem Jadranske obale sredinom prošlog stoljeća građena su ljetna kina i ljetne pozornice. Pozicionirani su često u neposrednoj blizini mora, gotovo u šumskom okruženju, no dovoljno blizu samih centara mjesta. To su ambijenti bogatog društvenog i kulturnog života za razne kulturne manifestacije na otvorenom – prikazuju se filmovi, održavaju koncerti i predstave, festivali, književne večeri. Jedna od takvih pozornica je i ova u Biogradu na Moru. Uz one u Opatiji, Dubrovniku i Zagrebu, jedna je od najstarijih u Hrvatskoj. Kako bi se očuvala dugogodišnja tradicija, posjetiteljima omogućio ugodniji boravak i osigurali svi tehnički uvjeti za održavanje najrazličitijih manifestacija, bilo je potrebno obnoviti i osuvremeniti cijeli obuhvat pozornice.

Opna koja opasava ambijent kina formirana je punim ogradnim zidom od grube žbuke i čini pročelja kina. Izvana je zagasito crvena kako bi bojom kodirala namjenu sadržaja kojeg udomljuje. Svojom se visinom prilagođava pojedinim funkcijama koje treba zadovoljiti, a otvara se prema pristupnom trgu na mjestima ulaza, prodaje karata, te grickalica i pića. Osim toga formiran je i stražnji servisni kolni pristup za vozila tehnike, te otvori za evakuaciju. Pristupni trg koji je oblikovna i funkcionalna ekstenzija kina, uz novu regulaciju prometa će se izvesti u drugoj fazi.

Interijer kina oblikovan je na način da se zatečene vrijednosti maksimalno čuvaju, uz minimalne intervencije – otvoreno gledalište i pozornica umjesto stropa imaju zvjezdano nebo, strojarske instalacije zamijenio je povjetarac, a umjesto akustičnih panela, zidnih obloga i scenografije tu je postojeća i nova bujna vegetacija. Za posebne efekte zaslužne su krijesnice i šišmiši nastanjeni u obližnjem napuštenom odmaralištu koji se brinu da u kinu nema komaraca. Planirano je da niše u poleđini kino platna posluže u budućnosti za smještaj hotela za šišmiše kako bi se kolonija zaštitla i zadržala na lokaciji.
Ostatak teksta pročitajte na Vizkulturi, gdje je originalno i objavljen.





FOTOGRAFIJE: Jure Živković