Početkom ove godine, inozemni mediji raspisali su se o low-energy hobijima, proklamirajući ih jednim od vodećih wellness trendova u 2025. godini jer nude prijeko potreban balans u svijetu koji nikad ne staje. Logično je da će nas zainteresirati upravo u ovom periodu, kada je vani uglavnom hladno i tmurno, dani su još relativno kratki i mi sami smo u fazi relativne hibernacije. Low-energy hobiji pogoduju nam jer ne zahtijevaju puno truda, ali donose maksimalnu korist u smislu opuštanja, zadovoljstva pa čak i osobnog rasta. Istovremeno, odmiču nas od beskonačnog (i besciljnog) skrolanja društvenim mrežama.
Ako ste u fazi da je jedini hobi kojem se možete posvetiti baš onaj nisko energetski, donosimo vam neke lako ostvarive ideje, bilo da se radi o jednostavnom bojenju, slagalicama ili slušanju podcasta uz šalicu čaja.

Low-energy hobiji
Studija objavljena u časopisu Nature Medicine u rujnu 2023. godine otkrila je da vođenje hobija može značajno poboljšati mentalno zdravlje. Analizom podataka iz pet longitudinalnih studija koje su obuhvatile više od 93.000 sudionika iz 16 zemalja, istraživači su utvrdili da je bavljenje hobijima povezano s manjom učestalošću depresivnih simptoma, boljim samoprocijenjenim zdravljem i višim razinama životnog zadovoljstva.
Znate kako to ide s novim wellness, lifestyle, modnim i beauty trendovima – pojave se na TikToku i preko noći postanu viralni. Isto se dogodilo s ovim hobijima. Ovaj pojam skovala je TikTok kreatorica @jaceyadler, koja je izgradila online zajednicu od preko 130.000 ljudi, dijeleći svoju strast prema aktivnostima koje zahtijevaju minimalan mentalni ili fizički napor, ali su i dalje ugodne, stimulativne i ispunjavajuće.

Iako na mnoge od ovih trendova ni ne obraćamo pozornost jer su gotovi prije nego što su i počeli, low-energy hobiji imaju smisla – i održivi su. Daleko od intenzivnih sportova ili zahtjevnih aktivnosti u slobodno vrijeme, ovi hobiji zagovaraju nježniji i pristupačniji pristup razonodi. Omogućuju nam da napunimo baterije bez pritiska i pružaju prijeko potreban predah od svakodnevnog stresa. Dobra su alternativa društvenom pritisku da uvijek moramo biti produktivni; uz njih odvajamo vrijeme za sebe, bez osjećaja krivnje.
U nastavku donosimo nekoliko low-energy hobija koji su nam odmah pali na pamet.

Čitanje knjiga
Bez obzira na to jeste li ljubitelj romana, publicistike ili laganih feel-good priča, čitanje je klasik koji nikada ne izlazi iz mode. Ne zahtijeva puno energije, a pruža bijeg u neki drugi svijet, opušta i pomaže smiriti misli prije spavanja. Ako vam koncentracija nije jača strana, audio knjige su odlična alternativa jer ih možete slušati dok ležite ili šetate.
Jučer smo vam predložili knjigu “Perfection” koja ima i prijevod na hrvatski, a bavi se (lažnim) online životima milenijalaca.
Pletenje i kukičanje
Pletenje nam je uvijek djelovalo kao istovremeno zabavan i praktičan hobi koji smiruje i fokusira misli, a usput može stvoriti nešto korisno: šal, deku ili čak odjeću. Pokreti su repetitivni i gotovo meditativni, što ga čini idealnim načinom za smirivanje nakon napornog dana. Osim toga, nitko nikada nije požalio što je naučio plesti.

Bojanke za odrasle
Ako mislite da su bojanke rezervirane za djecu, vrijeme je da se predomislite. Umirujući učinak bojanja već je dobro poznat, a ponavljajući pokreti i biranje boja pomažu nam da se isključimo od ekrana. Ako smo dovoljno dobri, krajnji rezultat ovog hobija možemo uokviriti.
Slaganje puzzli
Polagano, metodično i nevjerojatno zadovoljavajuće (iako, za neke, na trenutke i frustrirajuće). Slaganje puzzli je hobi koji smiruje um, ali ga istovremeno i angažira. Bilo da slažete klasične slike pejzaža ili moderne minimalističke motive, osjećaj kada stavite posljednji komadić na mjesto vrijedi svakog truda.
Puzzle su nas barem malo podsjetile na novi Lego set koji je svojevrsno remek-djelo. Naime, Van Goghovi “Suncokreti” postali su Lego set za slaganje koji se po završetku može uokviriti i istaknuti u domu.

Učenje stranog jezika
U posljednje vrijeme sve češće čitamo o tome kako učenje novog stranog jezika poboljšava pamćenje, koncentraciju i sposobnost rješavanja problema, a istraživanja ovu praksu sve više dovode u vezu s odgodom pojave demencije i Alzheimerove bolesti jer upijanje novih jezika održava mozak aktivnim i stimulira neuralne veze.
Možda je 2025. godina pravo vrijeme da razvijemo svoju višejezičnost. Ako vam se baš i ne da iz kuće dvaput tjedno na učenje stranog jezika u profesionalnoj školi, malim koracima naprijed možete i uz aplikaciju poput Duolinga.
Slušanje podcasta
Podcasti su super način za opuštanje (ili informiranje i edukaciju) bez previše truda. Samo stavite slušalice i uživajte u zanimljivim pričama, edukativnim epizodama ili laganim razgovorima koji vas odvode u neki drugi svijet. Idealni su i za multitasking: možete ih slušati dok kuhate, šećete ili se odmarate.

Radionica keramike
Oblikovanje gline vlastitim rukama nije samo umjetnost, već i sjajan način za oslobađanje od stresa. Radionica je garancija da ćemo se potpuno isključiti iz digitalnog svijeta i usmjeriti pažnju na stvaranje nečeg opipljivog. Sam proces rada s glinom djeluje terapeutski i umirujuće, a kod kuće ćemo s vremenom ponijeti vlastitu šalicu, zdjelu ili neki drugi ukras.
Ovdje smo vam predstavili dostupne radionice keramike u Zagrebu.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+