Marelice su, uz breskve, nektarine i lubenicu, omiljeno ljetno voće sočnog okusa koji pruža savršenu ravnotežu slatkoće i kiselosti. Jedemo ih svježe, sušene, u obliku džemova i kompota, a odlične su i u raznim slatkim i slanim kombinacijama pa je ljeto idealna prilika da ih iskoristimo u sezonskim slasticama i jelima.
Recepti s marelicama
Marelice su nevjerojatno svestrane u kuhinji i mogu se koristiti kako za slatka, tako i za slana jela. Njihova prirodna slatkoća, oštar okus i glatka tekstura čine ih popularnim sastojkom u raznim ljetnim jelima. Svježe marelice osvježavajuć su međuobrok same po sebi, ali i izvrstan dodatak salatama, osobito voćnim. Možete ih ubaciti i u slane salate kojima će dodati slatku notu, a dobro se slažu sa sastojcima poput grilane piletine, kvinoje, rikule, kozjeg sira i orašastih plodova. Dodatak balzamične redukcije ili dresinga od citrusa može dodatno poboljšati okuse.
Kad govorimo o slatkim jelima, marelice se obično koriste u voćnim pitama, tartovima i kolačima, same ili u kombinaciji s drugim voćem poput breskvi ili bobičastog voća. Pečenje pojačava njihovu prirodnu slatkoću i omekšava voće do teksture koja se topi u ustima. Baš kao breskve, i marelice možete ispeći, a sastojcima se poigrati i pustiti mašti na volju. A ako poželite osvježavajući ljetni desert, možete ih pasirati pa pretvoriti u sorbet ili umiješati u bazu za sladoled.
Ljeto je idealno vrijeme za uživanje u sezonskom povrću i voću pa ih valja iskoristiti u svim varijantama. U nastavku vam zato donosimo tri ljetna recepta s marelicama.
Pečene marelice s muškatom
Sarah Johnson, pastry chefica londonskog restorana Spring, podijelila je s The Timesom ovaj recept za pečene marelice s muškatom. Kaže da zrele marelice i muškat de Beaumes de Venise koji koristi u ovom receptu, dijele zamamni miris meda i slatkog nektara, što ih čini savršenom kombinacijom za ovo jednostavno jelo. Osim muškata, pečene marelice dobro će funkcionirati i s drugim bijelim desertnim vinima pa – eksperimentirajte!
Sastojci: (za 4 do 6 porcija)
- 1 kg zrelih marelica
- 4 žlice muškata ili drugog slatkog vina
- 1 mahuna vanilije
- 4 žlice šećera
- 2 žlice vanilin šećera
- Crème fraîche, za posluživanje
Postupak: Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Prepolovite marelice i bacite koštice. Polovice složite jednu uz drugu u keramičku posudu. Po voću pospite 2 žlice muškata i dodajte vode tek toliko da malo prekrije dno posude (oko 2-3 žlice). Stavite posudu u pećnicu na 7 min. U međuvremenu ostružite sjemenke s mahune vanilije i stavite ih u zdjelu zajedno sa šećerom, a zatim vršcima prstiju utrljajte sjemenke u šećer. Kad marelice postanu vruće i lagano cvrče po rubovima, po vrhu ravnomjerno rasporedite 2 žlice vanilin šećera. Nastavite peći još 7-10 min, dok se šećer ne otopi i rubovi voća ne počnu tamniti. Kad je isteklo vrijeme pečenja, izvadite iz pećnice i kušajte. Slatkoću prilagodite dodavanje vanilin šećera po želji. Ostatak muškata pospite po marelicama i ostavite da se ohlade pa poslužite s crème fraîche.
Voćna panzanella
Autorica kuharica, Skye McAlpin, donosi recept za voćnu panzanellu, slatki twist popularne klasične talijanske salate s kruhom. Voćnu panzanellu možete napraviti s bilo kojom kombinacijom voća po želji, a McAlpin kaže da osobno najviše voli kontrast slatkog koštuničavog voća s oštrinom ljetnog bobičastog voća.
Sastojci: (za 4 do 6 porcija)
- 3 marelice
- 2 srednje breskve (ili nektarine)
- 80g malina
- 80g kupina
- Sok od 1 limuna
- 2 pune žlice šećera
- 70g brioche kruha
- 30g lješnjaka, krupno nasjeckanih
- Malo svježeg bosiljka
- Malo svježe metvice
- Crème fraîche, za posluživanje
Postupak: Pećnicu zagrijte na 180 stupnjeva. Narežite marelice i breskve (ili nektarine) na polumjesece i bacite koštice. Pomiješajte svo voće u velikoj zdjeli, iscijedite sok od limuna, pospite šećerom i odložite na stranu. Brioche natrgajte na male komadiće, otprilike 1,5 cm, i rasporedite u jednom sloju na pleh, zajedno s grubo nasjeckanim lješnjacima. Stavite pleh u pećnicu na 8-10 minuta dok ne porumeni, a zatim ga ostavite da se potpuno ohladi. Voće pomiješajte s ohlađenim, prepečenim kruhom i lješnjacima. Na vrh stavite nekoliko natrganih listova svježeg bosiljka i mente i odmah poslužite s malo crème fraîchea.
Sticky toffee pudding s kruškama i marelicama
Candice Brown redovito objavljuje recepte u The Sunday Timesu, a jedan od njih je i ovaj za Sticky toffee pudding s kruškama i marelicama. Candice kaže da su upravo marelice ključ koji ovaj kolač čini extra sticky.
Sastojci: (za 6 osoba)
- 150 g datulja bez koštica
- 100 g cijelih suhih marelica, plus 50 g ekstra, nasjeckanih
- 1 žličica sode bikarbone
- 75 g maslaca, omekšalog
- 150 g smeđeg šećera
- 2 žlice zlatnog sirupa
- 2 jaja
- 200 g glatkog brašna
- 1 žličica praška za pecivo
- 1 žličica mljevenog cimeta
- ¼ žličice mljevenog muškatnog oraščića
- 1 žličica mljevenog đumbira
- 2 velike kruške, oguljene, očišćene od koštica i uzdužno narezane
- Toffee umak (vidi dolje recept)
Priprema: Zagrijte pećnicu na 160 stupnjeva (180 bez ventilatora) i obložite vatrostalnu posudu veličine 30cm x 20 cm papirom za pečenje. U jednu zdjelu stavite datulje i 100 g marelica. Prelijte s 200 ml kipuće vode i dodajte sodu bikarbonu. Ostavite da se namaču 5-10 minuta dok ne omekšaju, a zatim miksajte u multipraktiku dok ne postane glatko. U drugoj zdjeli pomiješajte maslac, šećer i zlatni sirup i tucite dok smjesa ne postane svijetla i pjenasta. Dodajte jedno po jedno jaje, dobro istucite, a zatim ubacite pasirane datulje i marelice. Umiješajte brašno, prašak za pecivo, cimet, muškatni oraščić i đumbir. Na kraju umiješajte 50g nasjeckanih marelica.
Smjesu ulijte u vatrostalnu posudu i ravnomjerno rasporedite. Na to zatim stavite narezane kruške. Pecite 35-45 min. Kruške mogu potonuti u smjesu, ali Candice kaže da to nije problem. Kad je kolač pečen, ostavite ga da se malo ohladi, a zatim ga narežite na kvadrate ili pavokutnike. Prelijte toplim toffee umakom i poslužite sa sladoledom od vanilije.
Recept za toffee umak: Od sastojaka vam je potrebno 120 g maslaca, 120 g smeđeg šećera i 120 ml slatkog vrhnja. Stavite maslac i šećer u lonac i kuhajte na srednje jakoj vatri dok se ne otope. Nastavite s kuhanjem dok smjesa ne počne izgledati pjenasto. Maknite s vatre i umiješajte slatko vrhnje dok umak ne postane glatki. Na kraju dodajte prstohvat sitne soli i promiješajte.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+