Iako se možda ne čini tako, ljeto će stići i prije no što mislimo pa je sada pravo vrijeme da počnemo razmišljati kamo na ljetovanje 2025. Mjesta za ljetovanje u Hrvatskoj ima napretek, ali mnoga on njih bi bilo bolje izbjegavati tijekom špice sezone, ako ste među onima koji zaziru od gužve.
Srećom, naša se zemlja može pohvaliti i nekim nerazvikanim destinacijama na kojima imate mogućnost zaista uživati u godišnjem odmoru. Lokacije su to na kojima možete pronaći svoj komadić raja uz kristalno čisto more i zaista napuniti baterije.

Nerazvikana mjesta za ljetovanje u Hrvatskoj
Mnogi ne mogu zamisliti ljeto bez odlaska na more, a kad kažemo more, mislimo na ono Jadransko. No posljednjih je godina postalo sve teže istinski uživati u odmoru na mnogim lokacijama na našoj obali jer su naprosto preplavljene turistima. Gužve na plažama, ulicama i u restoranima nisu ono što imamo na umu kad zamislimo savršeno ljetovanje. Obzirom da Jadran iz godine u godinu privlači sve više turista iz svih krajeva svijeta, čini se sve težim pronaći manje poznata mjesta za ljetovanje, osobito tijekom špice sezone.
Za izbjeći ljetne gužve uvijek postoji opcija odlaska na more u pred i posezoni. No srećom, čak se i na vrhuncu ljeta mogu pronaći neke manje razvikane destinacije na kojima će odmor zaista biti – odmor. Zaboravite na gradove poput Dubrovnika, Splita i Zadara te otoka kao što su Vis, Korčula i Hvar. Ukoliko ovog ljeta želite odmoriti i tijelo i dušu, otkrivati manje poznate plaže i uživati u jedinstvenim lokalnim gastronomskim doživljajima, razmislite o destinacijama koje navodimo u nastavku.
Šolta

Za razliku od susjednog Brača i obližnjeg Hvara, otok Šolta je pravi hidden gem za ljetovanje u Hrvatskoj. Do Šolte se iz Splita stiže trajektom za samo sat vremena, a iako su katamarani brži, ujedno su i skuplji. Ovaj mali otok često se opisuje kao “komadić raja” zahvaljujući skrovitim plažama i kristalno čistom moru. Zimi na Šolti živi oko 1.700 stanovnika, a taj broj znatno raste tijekom ljeta.
Glavna luka otoka je Rogač, smještena u maloj uvali, koja Šoltu povezuje sa Splitom. Luka se nalazi u blizini mjesta Grohote, najstarijeg i najvećeg naselja na otoku. Njegov centar čini splet uskih uličica okruženih kućama i konobama. Iako su Grohote najveće naselje na otoku, turisti se najčešće odlučuju za Maslinicu, Stomorsku i Nečujam – tri mala ribarska mjesta koja krase tradicionalne dalmatinske kamene kuće. Ostala naselja na otoku uključuju Gornje Selo, Donje Selo, Srednje Selo.
Turisti najčešće dolaze na otok zbog njegove zadivljujuće prirodne ljepote, mirnih uvala, zaljeva i prekrasnih plaža. Na zapadnoj strani smještena je uvala Šipkova, u blizini ribarskog mjesta Maslinica, i to je jedina pješčana plaža na otoku. Do plaže se može doći automobilom ili pješice.
Iako otok nije poznat po pješčanim plažama, obiluje drugim uvalama, među kojima se ističe uvala Šešula, koju su turistički stručnjaci opisali kao “nautičko blago”, što je čini savršenim mjestom za izlet brodom. Tu je i uvala Zaglav, mala šljunčana plaža okružena s nekoliko kamenih kuća, a među ostalim plažama na otoku izdvajaju se i uvale Tatinja i Livka. Šolta je također poznata po proizvodnji vina i maslinovog ulja, zbog čega je kušanje lokalnih delicija gotovo obavezno.
Zlarin

Teško je kretati se brzim tempom na Zlarinu, otoku u šibenskom arhipelagu, jer su automobili ovdje zabranjeni, pa ćete morati pješačiti ili voziti bicikl. Budući da otok ima samo osam četvornih kilometara, to nije nikakav problem. Polusatna vožnja trajektom iz Šibenika ili Vodica dovest će vas do jedinog naselja na otoku. Osim što je Zlarin prekriven zelenilom, dodatno je potvrdio svoj status ekološki osviještenog otoka prije pet godina, kada je postao prvi otok u Hrvatskoj koji je zabranio upotrebu plastike za jednokratnu uporabu.
Koraljarstvo je najznačajnije kulturno naslijeđe i najveća posebnost Zlarina, što se i danas može vidjeti po trgovinama s koraljima i malenom koraljnom muzeju koji je otvoren tijekom ljeta. Okružen čempresima, maslinama, bademima i smokvama, otok je idealan za planinarenje i vožnju kajakom do skrovitih plaža te za uspon do najviše točke otoka, Klepca, na 169 metara nadmorske visine, s kojeg se pruža pogled na Velebit.
Još jedna zanimljivost vezana za Zlarin: ovdje godišnje bude oko 2700 sunčanih sati, po čemu je jedan od najsunčanijih otoka na Jadranu. Doživljaj otoka će upečatiti okusi i mirisi jela dalmatinske kuhinje pripravljenih prema autohtonim receptima koje nudu nekolicina lokalnih restorana i konoba. Konoba Aldura, smještena točno ispred marine, poslužuje obilne plate s roštiljanom ribom i plodovima mora, a uz to nudi i pogled na more. Dublje u selu nalazi se Konoba Prslika, s terasom okruženom maslinama, gdje se poslužuje mediteranski jelovnik koji uključuje grilane škampe i hobotnicu pripremljenu na drvenoj vatri.
Prvić

Svega 15 minuta vožnje trajektom od Zlarina, naći ćete se na još mirnijem otoku Prviću. Do njega također možete doći Jadrolinijinim trajektom iz Šibenika ili Vodica. Prvić je mali otok s dva naselja – Prvić Luka i Prvić Šepurine. Poput Zlarina, na njemu nema automobila, a krase ga mnoge skrivene uvale i plaže pa možete naći komadić samo za sebe. Na otoku imate sve što vam treba: trgovinu, par restorana i konoba, slastičarnicu… i mir, tišinu, netaknutu prirodu i čisto more.
Otok se u jednom danu čitav može obići pješice, uživajući pritom u mirisu mora, karakterističnom dalmatinskom krajoliku, kapelicama na stijenama, skrivenim žalima, a pogled sa svih strana puca na nenaseljene modro-zelene otoke koji se nižu sve do Kornata, dok su u daljini s više mjesta na otoku istovremeno vidljivi istočni Velebit, Dinara i otok Vis.
Po Prviću se može kretati pješačko-biciklističkom stazom uz more, ali i presjeći preko brda, poljskim putevima pokraj vinograda, maslinika i voćnjaka, što ga čini idealnim odredištem za hiking i trekking. Njegove plaže savršene su za jednodnevni izlet pa, najčešće vikendima, možete primijetiti pojačan dolazak turista iz Šibenika i Vodica. Međutim, unatoč tome, ovdje nećete svjedočiti klasičnoj turističkoj gužvi, čak ni na vrhuncu sezone.
Pelješac

Dubrovnik se već godinama suočava s pretjeranim brojem turista pa ako želite izbjeći gužve, za ljetovanje odaberite Pelješac. Drugi najveći poluotok u Hrvatskoj poznat je po netaknutoj prirodi, vinogradima, školjkama i autentičnom dalmatinskom ugođaju. Slikovita mjesta poput Orebića, Stona i Trpnja nude miran odmor uz kristalno čisto more i bogatu gastronomsku ponudu. Regija je poznata po vrhunskim vinima poput dingača i plavca malog, a posebno se ističe uzgoj kamenica u Malom Stonu, koje slove za jedne od najboljih u Europi.
Otprilike na sredini poluotoka nalazi se oaza tišine i ljepote, u pješčanoj uvali okrenutoj prema zapadu – naselje Žuljana. Nadaleko je poznata već od 1924. godine, po svojim lijepim i mnogobrojnim pješčanim plažama, zalascima sunca, ronjenju na atraktivnim lokacijama u organizaciji lokalnih ronilačkih centara.
S obzirom da je Pelješac poznat po bogatoj vinskoj tradiciji, ljubitelji vina uživat će u obilasku vinarija. Da spomenemo samo neke: Korta Katarina u Orebiću kombinira luksuzni smještaj s proizvodnjom vrhunskih vina, Matuško u Potomju poznata je po jednom od navećih privatnih podruma u južnoj Dalmaciji, vinarija Saint Hills u Oskorušnu obnovila je staru kamenu kuću i pretvorila je u modernu vinariju koja nudi vrhunska vina i smještaj za goste…
Primošten

Primošten se nalazi između Šibenika i Trogira, a poznat je po svom slikovitom starom gradu, kristalno čistom moru i živopisnoj atmosferi. Nekada mali otočić, Primošten je danas šarmantni gradić povezan s kopnom nasipom, koji nudi zadivljujuće poglede na more i okolne planine. O Primoštenu kao skrivenom dragulju piše i The Sun, preporučujući ga svojim čitateljima za ljetovanje 2025.
Najpoznatija primoštenska plaža je Velika Raduča, smještena na sjevernoj strani poluotoka, u predivnoj uvali s pogledom na more i otok Smokvicu. U središtu Primoštena, uz gradsku šetnicu, restorane i konobe, smjestila se Mala Raduča, plaža koja osim uživanja u suncu i moru, nudi idiličan pogled na prekrasni primoštenski poluotok.
Šarmantna gradska marina, okružena kafićima i restoranima, idealno je mjesto za uživanje u svježim plodovima mora dok promatrate jedrilice koje prolaze. Sa svojim uskim kamenim ulicama i mediteranskom arhitekturom, Primošten je savršena destinacija za one koji vole slikovite stare gradove.
Ako tražite večernji izlazak, Primošten nudi živahan noćni život, s brojnim barovima i klubovima uz plažu koji poslužuju koktele pod suncem. Štoviše, regija je poznata po vinarstvu, a lokalni vinogradi nude obilaske i kušanja poznatih vina poput Plavca malog i Grka.
Fažana

Iz Dalmacije selimo u Istru u kojoj se može pronaći divnih mjesta za ljetovanje. Iako Fažana nije potpuno izvan turističkih ruta jer je polazišna točka za izlete brodom u Nacionalni park Brijuni, budući da su istarski “teškaši” Pula i Rovinj udaljeni svega 15, odnosno 30 minuta, obiteljski orijentirana Fažana često ostane zanemarena.
Čar Fažane, šarmantnog ribarskog mjesta na jugozapadnoj obali Istre, leži u njezinoj opuštenoj atmosferi i dugim, šljunčanim plažama. Njezinu srednjovjekovnu jezgru najavljuje crkva svetih Kuzme i Damjana iz 15. stoljeća, a svakako obratite pažnju i na crkvu Gospe od Karmela iz 14. stoljeća s trijemom na pročelju. Izlet brodom do Brijunskog otočja nezaobilazna je atrakcija. Arhipelag čini više od desetak otoka, no izleti se uglavnom organiziraju na Veliki Brijun (detaljan vodič o izletu na Brijune pronađite ovdje).
Fažana nudi za svakoga ponešto kad je ljetovanje u pitanju: obitelji s djecom pronaći će lijepo uređene plaže i parkove za igru, rekreativci sportske sadržaje, ljubitelji dobre hrane brojne restorane, a zaljubljenici u prirodu predivnu šetnicu uz more gdje će svi uživati u zalascima sunca i morskom zraku.
Silba
Još jedan otok na kojemu nema automobila i koji je idealan za odmor daleko od buke i vreve je Silba. Ovaj mali, miran otok u zadarskom arhipelagu poznat je po svojoj netaknutoj prirodi, pješčanim i šljunčanim plažama te kristalno čistom moru.
Ljubitelji šetnji i bicikliranja uživat će u zelenim stazama koje vode do skrovitih uvala, dok će kulturno znatiželjni posjetitelji moći otkriti zanimljivosti poput Torete – kamene kule s pogledom na cijeli otok. Silba ljeti nudi tek toliko sadržaja da ne nedostaje života, ali bez gužvi, što je čini idealnom za one koji traže tišinu, more i autentičan mediteranski ugođaj.
Vrijedi posjetiti i Žalić, mali mol idealan za večernje šetnje uz zalazak sunca, kao i brojne uvale do kojih vode uske staze, poput uvale Pernastica ili Dobre Vode. Silba je i umjetnički otok, s raznim izložbama i kulturnim događanjima tijekom ljeta. To je destinacija za one koji traže tišinu, prirodu i pravi mediteranski ritam života.
Dugi otok

Dugi otok, kako mu i ime kaže, proteže se duž 43 kilometra, ali je širok tek nešto više od 4 kilometra. Najljepši je otok zadarskog arhipelaga (do kojeg vožnja trajektom iz Zadra traje oko 80 minuta), a krasi ga opojna divljina, tek nekoliko malenih sela te mirisni krajolik prepun samoniklog bilja, borova, smokava i maslinika.
Ovo je idealno mjesto za opuštanje i uživanje u nekim od najljepših prizora Jadrana. Park prirode Telašćica osebujna je uvala neobičnog oblika s šest otočića unutar uvale i još 13 oko nje, a tu je i slano jezero. S litica se pruža veličanstven pogled na Nacionalni park Kornati prema jugu. Možete biciklirati, planinariti, plivati, roniti, jedriti ili veslati kajakom oko uvale. Najlakši pristup je organiziranim izletom brodom iz najvećeg naselja na Dugom otoku – Sali.
Sjevernije se nalazi plaža Sakarun (ili Saharun), zaštićena uvala s bijelim pijeskom koja se često pojavljuje na popisima najljepših plaža u Hrvatskoj. Manje poznata, ali jednako očaravajuća, borovima je obrubljena uvala Brbinjšćica, iz koje možete istražiti dubine Morskog oka i špilje Golubinka.
Nin

Geografski i kulturno, Nin nudi iznenađujuće mnogo za tako malo mjesto. U srednjem vijeku, ovaj gradić 16 kilometara sjeverozapadno od Zadra bio je sjedište hrvatskih kraljeva i nadbiskupa, a ima i istinsku bajkovitu atmosferu. Stari grad smješten je na malenom otočiću unutar uvale koju gotovo u potpunosti zatvara pješčani sprud, a s kopnom je povezan s dva niska kamena mosta. Okružen je solanama i pješčanim plažama, dok se u pozadini nadvijaju moćni Velebit, dodajući prizoru dašak mističnosti.
Plivajte, opuštajte se ili se okušajte u kitesurfingu u plitkim vodama ninskih pješčanih plaža, uključujući kilometar dugi pješčani sprud Ždrijac. Kraljičina plaža smještena je uz veliko blatno kupalište, pa se nemojte čuditi ako ugledate ljude prekrivene mineralnim blatom. U starom gradu, crkva Svetog Križa iz 9. stoljeća smatra se najstarijom u Hrvatskoj.
Duga povijest Nina, uključujući i grčko-rimski period, prikazana je u obližnjem Muzeju ninskih starina. Preko mosta se dolazi do Solane Nin i Muzeja soli, koji nudi fascinantan uvid u dvotisućljetnu povijest proizvodnje soli u ovom području.
Cres

Cres je, uz susjedni Krk, jedan od dva naša najveća otoka, no unatoč blizini Rijeke i Istre, ostao je relativno divlji i netaknut. Podijeljen je na dva dijela – bujna, zelena sjeverna polovica, poznata kao Tramuntana, ubrzo prelazi u ogoljeni krški pejzaž karakterističan za mnoge jadranske otoke. Iako trajekti voze iz Rijeke, s Krka i iz Brestove na istarskoj obali, a otok Lošinj na južnom dijelu povezan je pokretnim mostom, Cres i dalje djeluje pomalo zabačeno.
Grad Cres smješten je u dubokoj luci i čini ga šarmantna zbirka venecijanskih kuća smještenih oko malih trgova i uskih uličica. Ima dugu šljunčanu plažu, no mirnije plaže mogu se pronaći južnije, u malim mjestima Valun i Lubenice. Na samom jugu otoka, tik prije mosta koji vodi na Lošinj, nalazi se Osor, mali gradić s bogatim kulturnim i umjetničkim naslijeđem.
Mnoge posjetitelje na Cres privlači priroda: planinarske staze vijugaju kroz hrastove šume i grebene s kojih se pruža pogled na Jadran na sve strane. Jedna od najzanimljivijih atrakcija je Centar za posjetitelje Beli, gdje se nalazi utočište za bjeloglave supove – rijetke ptice koje se ovdje spašavaju i štite.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+, Pixabay, TZ Zlarin, Villa Korta Katarina, privatna arhiva