njega-biljaka

Pitanje svih pitanja: Kako da nam biljke prežive godišnji odmor?

19.06.2023. | AUTOR: After5

Život iza 5 | Putovanja | Novosti
#biljke | #Dolce far niente

Uz pakiranje kofera i obavljanje nekih last minute obveza prije nego pustimo ‘mozak na pašu’, važan zadatak kojeg prije godišnjeg odmora treba riješiti je i njega biljaka. Želimo da prežive i ostanu zdrave tijekom našeg odsustva pa smo savjete potražili na jednoj od naših omiljenih zelenih adresa – u Đardinu. Razgovarali smo sa Sandrom Bedran koja ima sjajne tips & tricks s kojima će nas biljke dočekati u super stanju pri povratku s odmora.

njega-biljaka

Njega biljaka za vrijeme godišnjeg odmora

Jedna je opcija donijeti ih u hotel za biljke Đardin, a druga je opcija njega biljaka u vlastitoj režiji. Da bi biljke opstale tijekom godišnjih odmora, tri su vrlo bitna čimbenika:

  • kvaliteta zemlje
  • količina vode
  • okolišni čimbenici – uvjeti u prostoru u kojem se biljke nalaze

“Provjerite supstrat u kojem se biljke nalaze, ako već imate dugo biljke, znate kojom brzinom biljka troši vodu iz zemlje te koliko svjetlost i temperatura prostora utječu na isušivanje zemlje. Kvalitetna zemlja će imati dobru apsorpciju vode, bilo to zalijevanje s 1-2 dcl ili kap na kap (poput trika s plastičnom bocom punom vode okrenute naopačke i s probušenom rupom na čepu kako bi postepeno otpuštala vodu u zemlju). Jednostavnije objašnjeno, ako stavljate zalijevanje kap na kap na presušenu zemlju, biljka nikad neće doći u doticaj s vodom. Uobičajeno zalijte biljku kako i inače te onda stavite “uradi sam” navodnjavanje”, objašnjava profesionalka.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Đardin (@djardin.hr)

Podijelila je s nama i super koristan savjet:

“U nekim vrtnim centrima dostupne su modernije verzije instalacija ‘kap na kap’ od raznih proizvođača. One imaju solarno punjenje te crpe vodu iz kante. Nije potrebno uključiti uređaj u slavinu ili struju.

Velika greška koja se događa prilikom odlaska na godišnji je utapanje biljaka u vodi sa zaključkom ‘ako ju dovoljno zalijem, preživjet će 3 tjedna’. Nažalost biljke su naučene na određenu količinu vode koje mogu apsorbirati i potrošiti u određeno vrijeme, prezalijevanjem šokirate biljku do smrti.

Ovisno o tome je li stan orijentiran prema istoku, zapadu, jugu ili sjeveru, moguće je kontrolirati količinu svjetlosti koju biljke dobivaju te tako utjecati na okolišne čimbenike. Također, važna je i cirkulacija zraka pa bi bilo dobro imati nekog dragog susjeda da ponekad obiđe biljke, prozrači prostor i provjeri količinu vode u zemlji.

View this post on Instagram

A post shared by Đardin (@djardin.hr)

Pitali smo Sandru postoje li i neke praktične (i pristupačne) metode kojima se može osigurati navodnjavanje biljaka dok nas nema.

“Osim gore navedene ‘kap na kap’, vjerujem da svake godine izbacuju nove metode kako zaliti biljke”, govori i pojašnjava par metoda s kojima je osigurana adekvatna njega biljaka:

  • Navodnjavanje pomoću tkanine ili konopa – biljke se postave pored kante vode te se svaka od njih ‘spoji’ pomoću tkanine na principu voda-zemlja
  • Sličan je princip i grupiranje biljaka pored kante ili čaše vode – biljke isparavaju vodu te se grupiranjem stvara mini tropska mikroklima unutar njihovog novonastalog ekosustava. Ono što jedna biljka ispari, druga će biljka upiti.
  • Na Instagramu postoje i kompleti poput infuzije koji se mogu staviti na tegle, a rade na principu ‘kap po kap’.

Dodaje i da vjeruje da će do kraja godine sigurno izaći i posebne tegle koje pomoću aplikacije doziraju vodu u zemlju.

Zalijevanje smo ‘riješili’, na redu su svjetlost i nametnici

Nakon navodnjavanja, vrijeme je za regulaciju količine svjetlosti. Naša sugovornica ističe kako se ne preporučuje previše udaljavati biljke od njihovog trenutnog položaja. Naime, budući da smo odsutni, ne znamo kako će biljka reagirati na promjenu pozicije. Umjesto toga, bolje je smanjiti količinu svjetlosti u stanu, da izgleda kao da je vani konstantno oblačno. Nikako ne treba potpuno zamračiti prostorije.

A što s insektima? Potencijalnu je štetu, pojašnjava nam Sandra, najlakše spriječiti pregledom biljaka prije odlaska:

“Ako nađete biljke koje imaju nametnike ili bolesti, trebate ih staviti u karantenu dalje od drugih biljaka ili poslati na liječenje. Ostale biljke, koje su dobro, možete preventivno poprskati sredstvima za zaštitu biljaka.”

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Đardin (@djardin.hr)

Putujete li često, no i dalje želite životni prostor uljepšati biljkama, Sandra i za to ima tips & tricks. Najsigurniji su izbori Zamioculcas zamiifolia, Sansevieria sp, Epipremnum sp., Aspidistra elatior.

Iako mogu biti ista vrsta, npr. Sansevieria, nije isto brinuti se o mladoj biljci koja se nalazi u teglici manjih dimenzija i osjetljivija je na promjene pozicija, temperature, na količinu vode te brzinu isušivanja, te o većoj i starijoj biljci, koja je već očvrsnula i odrasli je primjerak koji se nalazi u većoj teglici.
PRIJEDLOZI ZA KUPNJU

Napravili smo sve, no biljke su ipak klonule… Što sad?

Ako je tijekom godišnjeg odmora nešto po pitanju njege biljaka pošlo po krivu i vidite da su biljke klonule, najbolje je provjeriti sa stručnom ekipom kako spasiti biljke.

“Postoji točka venuća nakon koje nije moguće biljku više vratiti u žive, a ona se prepozna po uvelim i gumenastim listovima. Ako ste previše zalili biljku, neki su listovi smežurani, počeli su žutjeti i vjerojatno vise prema dolje. Toplo preporučujemo presađivanje što prije i provjeru koliko je korijena istrunulo. Svaka se biljka drukčije ponaša pa je teško ustvrditi konkretna pravila kako kojoj pomoći”, savjetuje.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Đardin (@djardin.hr)

Na početku teksta spomenuli smo Đardin, prvi hotel za biljke koji svako ljeto uzima određen broj biljaka na čuvanje, ovisno o veličini prostora kojeg imaju na raspolaganju. Takav je hotel sjajno rješenje za njegu biljaka dok smo u odsustvu. Ekipa hotela broji agronome s iskustvom te fanatike za biljke pa im je pravi gušt upoznavati nove vrste biljaka, a prava čast pričuvati ih i proučavati preko ljeta!

Đardin je smješten na prilazu Gjure Deželića 89, a kontaktirati ih možete na telefon 091 971 6268 ili putem društvenih mreža.

FOTOGRAFIJE: Instagram, Pexels, Unsplash

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5