Planirajući sugovornike za našu “Out of office” rubriku, s travel destinacijama koje će nas potaknuti da se kompletno isključimo iz svakodnevnog života, znala sam da ću se u jednom trenutku obratiti San Canzianu, jedinstvenom hotelu u srcu Istre, koji se pobliže gledano smjestio u srednjovjekovnom naselju Mužolini Donji. Ondje sam u prošlosti provela nekoliko nezaboravnih radnih zadataka, ali i odmora, i skoro da ne postoji mjesto u Hrvatskoj koje me toliko oduševilo svojom zen atmosferom.
San Canzian Village & Hotel svoj put do vas vjerojatno je već našao putem društvenih mreža ili pak usmenom predajom ljudi koji vas okružuju. Od čarobnih vizura luksuznog hotela okruženog netaknutom prirodom, koje nas redovito mame preko fotografija, pa do hvalospjeva zadovoljnih gostiju, San Canzian s razlogom je postao mjesto o kojem se priča, i koje mnogi zaljubljenici u putovanja i dobar život obavezno stavljaju na svoju bucket listu.
Iako sam ga s vlastitog bucket lista skinula, poželjela sam ispričati priču San Canziana, a u tome mi je pomogao jedan od vlasnika ovog malog raja na istarskom tlu, Leopold Botteri. Što je San Canzian, što predstavlja i zašto smatram da vrijedi iskusiti ovaj komadić luksuza u svom najiskrenijem i posve nepretencioznom ruhu, otkrit ćemo uskoro, no za početak me zanimalo kako je sve počelo?
“Desetak godina maštao sam sa Sinišom Šarom o kući za odmor u Istri koju bismo malo koristili, a preostalo vrijeme iznajmljivali. Htjeli smo kupiti zemlju, pa sagraditi dvije kuće da svatko ima svoju, ali da smo blizu. Tako nekako je to u početku bilo simpatično zamišljeno, sve dok nismo doznali da gospođa koja živi u ovom selu prodaje veliku kuću u kojoj se sada nalazi najveći dio soba. Kuća je imala 700 četvornih metara i bila je prevelika za ladanjsku vilu pa smo maštali o tome da napravimo mali boutique hotel. Bed and breakfast, onako francuski šarmantno.
“Na komadu salvete nacrtao sam inicijalnu skicu i praktički smo iz zafrkancije krenuli u ozbiljno projektiranje koje smo povjerili arhitektonskom studiju Siniše Bjelice.“
Poslije su nam se pridružili Bojan Luncer i Boris Lukšić, visokopozicionirani menadžeri u Lidlu na svjetskoj razini i također veliki hedonisti, jer im se jako svidjela ideja o luksuznom hotelu koji će gostima biti baza za pravi doživljaj unutrašnjosti Istre”, počinje priču Leopold Botteri.
A doživljaj je, u najmanju ruku, autentičan i jedinstven, i teško usporediv s bilo kojim drugim mjestom u Istri, iako je konkurencija na poluotoku doista velika. Kako će reći dizajner interijera i eskterijera San Canziana, Boris Ružić, već s prvim korakom napravljenim na tlu ovog hotela, događa se čista alkemija, kojoj za početak svakako doprinosi činjenica da se San Canzian smjestio u malenom i pitoresknom srednjovjekovnom selu Mužolini donji sa svega 3 stanovnika.
U procesu stvaranja hotela, vodilo se računa o tome da se maksimalno ispoštuje duh mjesta i njegovih stanovnika, a da ga se pritom oplemeni arhitekturom:
“Zato imamo razvedenost objekata koji su smješteni u prirodi, a većina njih je sagrađena od kamena koji je izvađen baš na ovom imanju. Pazilo se na svaki detalj kako bi onaj osjećaj sela i dalje ostao isti. I dan danas ovdje žive isti stanovnici s kojima imamo divan odnos i koji uvelike doprinose našem brzorastućem projektu. Primjerice, restoran Luciano nazvan je upravo po jednom stanovniku sela Lucianu koji je za nas jedan od bitnijih dobavljača svježih namirnica.”
Iako riječi ne mogu u potpunosti dočarati iskustvo boravka i odmora u San Canzianu, svejedno ću pokušati ispričati čime me ovo mjesto očaralo, na više razina. Za početak, osoblje hotela je nevjerojatno, ugodno i profesionalno, i dočekat će vas na jednak način kao da vam žele dobrodošlicu u vlastitu obitelj. Njihova usluga je tailor made, a maksimalna posvećenost gostu ovdje doista dolazi do izražaja. Druga bitna stavka, pogotovo kada se želite dobro odmoriti, svakako su privatnost i mir, koji su ovdje zagarantirani za svakog gosta i iako je San Canzian jako često popunjen do posljednjeg mjesta, tu nikad nemate osjećaj napučenosti i gungule; čini se da baš svaki gost uspijeva pronaći svoj komadić zena.
Stanice poput fire pita gdje gosti uz laganu vatru mogu uživati u čaši vina usred maslinika, čarobni stakleni orangerie koji pruža kompletnu vizuru cijelog krajolika, nevjerovatan pogled s Luciano terase koji se proteže sve do susjedne Italije i vanjski bazen s predivnim panoramskim pogledom na maslinike i vinograde pridonose nezaboravnom iskustvu u San Canzianu.
“Zadnje, ali ne i najmanje bitno je naša restoranska i barska ponuda koja se oslanja na pomno odabranim lokalnim i vrlo sezonskim sastojcima. Home made proizvodi i pažnja koja se pridaje svakome jelu i piću je zaista hvale vrijedna, što naši gosti uistinu i cijene”, priča mi Leopold.
Priču nastavljamo s malim presjekom svih San Canzian karakteristika i posebnosti…
Smještajni kapacitet
Hotel raspolaže s ukupno 28 smještajnih jedinica od kojih gosti mogu birati između Superior, Deluxe i Executive soba, prostranih Family, Romantic i Maisonette apartmana i odvojenih Villa s privatnim bazenom. Samo nekoliko kilometara od hotela, u srednjovjekovnom gradiću Grožnjan nalazi se i mala dvosobna rezidencija koja gostima pruža potpuno drugačije iskustvo. Ideja je da gosti iskuse život kao njegovi stanovnici, da istražuju sve ljepote u centru ovog malog, umjetničkog gradića, a kada to požele, uživaju u luksuzu hotela i koriste sve hotelske sadržaje poput bazena, wellnessa, restorana i bara, uz dostupnu cjelodnevnu uslugu prijevoza.
Uređenje San Canziana
Stil ovog projekta je pomalo eklektičan – taj skup nekoliko različitih izražaja i pravaca ne pripada uobičajenim stilovima. To nije puko nabacivanje hrpe elemenata, već je cilj projekta da svi različiti elementi funkcioniraju skladno već na prvi pogled, a da kao cjelina tvore poseban šarm, da budu originalni, da se poigravaju spajajući nespojivo, što je ujedno i glavno pravilo ovog stila. Mogli bi ga jednostavno nazvati tradicionalno-minimalističko-eklektičnim stilom, nošenim Istrom kao vječnom inspiracijom. Unutarnje i vanjsko uređenje djelo je našeg poznatog dizajnera Borisa Ružića, talentirana mlada arhitektica Nika Serdar bila je koordinatorica projekta, dok arhitekturu potpisuje nagrađivani Siniša Bjelica.
Gosti San Canziana
Gosti dolaze iz raznih zemalja i kontinenata, no prva 4 mjesta svakako zauzimaju naši gosti iz Hrvatske, gosti iz susjedne Austrije i Njemačke te Amerike. Prosjek godina je između 30-50, a najčešće ovdje dolaze na odmor. Ono što ih privlači je sama geolokacija, privatnost, gastronomija i razna iskustva poput degustacija vina u obližnjim vinarijama, lova na tartufe, razgledavanja srednjovjekovnih gradića i slično. Također, San Canzian često kontaktiraju i razne kompanije pa zato barem jednom mjesečno ondje imaju razne korporativne evente, izložbe ili naprosto važne poslovne sastanke koji zahtijevaju privatnost i vrhunsku uslugu ekskluzivnog hotela sa 5 zvjezdica.
Luciano – restoran s Michelinovom preporukom
Restoran Luciano i u ovu sezonu ulazi s mladim i entuzijastičnim timom pod vodstvom talentiranog chefa Pave Klarića koji ponosno nosi titulu najboljeg mladog chefa u 2022. godini. Ista filozofija i strast dovela ih je do niza noviteta koje će predstaviti svojim gostima u toplom i opuštajućem ambijentu restorana. Restoranska ponuda oslanja se na pomno odabrane lokalne i vrlo sezonske sastojke, a da im je tradicija i lokalitet vječna inspiracija najbolje pokazuje početak same večere.
Amuse bouche savršeno predstavlja Istru u svega tri zalogaja koja se sastoje od neizostavnih tartufa, maslinovog ulja, skute, lokalnih rakova i organskih sireva. Od novih jela svakako se ističe paljeni škamp s kremom od pinjola i uljem od bora, dimljeni kozji jogurt s čipsom od kiselog kruha i cikla pečena u soli s heljdom i kakaoom.
Koktel bar San Canziana
San Canzian podjednako je poznat i po svom koktel baru, u koji znaju navratiti i gosti izvana. Uz čašu pića i dobru poziciju na terasi, ovdje se dolazi “zaustaviti vrijeme” i jednostavno uživati u životu.
Ono čime se hotel ponosi je in-house proizvodnja sastojaka za signature i tailor made koktele. Za neke sastojke potrebno je čak i do 6 mjeseci pripreme, dok se veliki dio toga priprema u zimskoj pauzi. Domaći likeri, bitteri i aromatizirane vode samo su jedan mali dio barske home made kolekcije. Obzirom da se za koktele koriste bilje i sirovine iz same okolice hotela, ponuda se kreira prema sezonalnosti. Pa tako ljetna karta ima svježije, voćne i floralnije karakteristike, dok zimska karta ima malo kompleksnije i „toplije“ koktele. Svakako vrijedi istaknuti njihov signature koktel imena Istratini za koji se koristi vodka za infuziju s maslinovim uljem, Aurin gin s bijelim tartufom i domaći bitteri od tartufa koji su prethodno odležani 6 mjeseci.
Eventi u San Canzianu
San Canzian Village & Hotel vrlo je brzo postao omiljeno mjesto za razne događaje kao što su vjenčanja, proslave rođendana, team building, korporativna događanja ili bilo koja događanja upravo zbog svoje pozicije. Daleko od gradske vreve i buke i smješten usred netaknute prirode daje gostima potpunu privatnost i vrhunsku uslugu.
Sezona 2023. upravo je započela za San Canzian, a mene je zanimalo tko je tim s kojim kreću u nove radne pobjede.
“Naš tim sastoji se od ukupno 43 člana, a svaki od njih doprinosi veličini i kvaliteti našeg projekta. Mladi i entuzijastični tim kuhinje s vodstvom talentiranog chefa Pave Klarića, vrhunski barmeni i sommelieri koji su majstori svog zanata, izuzetno osoblje na recepciji, direktorica prodaje i marketinga, kreativni direktor te direktor hotela… Svaki pojedinac je izuzetno bitan za cijelu priču koju stvaramo, stoga možemo reći da smo jedan mali tim velikog srca koji diše kao jedno, a sve to kako bi naši gosti stekli nezaboravno iskustvo od početka do kraja svog putovanja u San Canzianu”, ističe Leopold Botteri.
Mogu vam za kraj šapnuti da iznenađenjima u San Canzianu nema kraja – pripremaju nam još jedan projekt u turizmu, u svom susjedstvu, i najavljuju da će uskoro izaći sa svim potrebnim informacijama o njemu. Za kraj ističu da će biti poseban i drugačiji od svih drugih projekata u Hrvatskoj.
FOTOGRAFIJE: Marija Laća, Hrvoje Serdar