Vincenzo Latronico, talijanski pisac i filozof rođen u Rimu, nedavno je objavio engleski prijevod svojeg romana “Le Perfezioni”, koji je u ovoj varijanti dobio naziv “Perfection”. Roman je izvorno objavljen u Italiji 2022. godine, a tematski prati život mladog para, Anne i Toma, koji se sredinom 2010-ih seli iz južnoeuropskog grada u berlinski kvart Neukölln.
Latronico, koji je također prevoditelj djela autora poput Georgea Orwella i Oscara Wildea na talijanski jezik, u ovom romanu istražuje suvremeni život milenijalaca kroz prizmu materijalizma i društvenih normi.

Par koji upoznajemo u romanu “Perfection” predstavlja slobodnjake u kreativnim industrijama: Anna je grafička dizajnerica, a Tom se bavi digitalnim strategijama brendiranja. Njihov život ispunjen je estetski ugodnim predmetima poput skandinavskog namještaja, časopisa Monocle, Berberskih tepiha i sobnih biljaka, što sve služi kao primjer “profinjenog, kuriranog života”.
Latronico koristi ovaj par kao simbol generacije milenijalaca opsjednutih aspirativnim konzumerizmom i osobnim brendiranjem. Kroz njihove svakodnevne aktivnosti, od konzumacije avokado salata do posjeta umjetničkim galerijama i mikropivovarama, autor kritizira homogenost i površnost suvremenog urbanog života. Anna i Tom predstavljeni su kao dio globalizirane kulture koju novinar Kyle Chayka naziva “AirSpace”, karakteriziranu uniformnošću i nedostatkom autentičnosti.

Roman se često uspoređuje s djelom Georgesa Pereca “Stvari” iz 1965. godine, koji također istražuje opsesiju materijalizmom i želju za posjedovanjem. Latronico koristi sličan stil pripovijedanja, izbjegavajući dijalog i fokusirajući se na treće lice množine, čime postiže efekt sociološke studije koja analizira životni stil svojih likova. Ovakav pristup omogućuje autoru da prikaže likove kao arhetipove suvremene generacije, čije su individualnosti potisnute u korist društveno prihvaćenih normi i estetike.

Kritičari su pohvalili “Perfection” za njegov oštar prikaz milenijalske kulture. The Times opisuje roman kao “briljantnu satiru generacije opsjednute hranom, fontovima, namještajem i, naravno, sobnim biljkama”. Autorica Johanna Thomas-Corr ističe da Latronico pruža “razornu kritiku aspirativnog konzumerizma i osobnog brendiranja” i da njegovi likovi predstavljaju “generaciju čija je ‘identična borba za drugačiji život’ definirana kroz hranu i fontove”. Financial Times također hvali Latronicovu sposobnost da prikaže “suvremeni život milenijalaca kroz prizmu materijalizma i društvenih normi”, ističući da roman “uspijeva čitatelja natjerati na preispitivanje vlastitih životnih izbora”. S time se slaže i Blackwell’s Bookshop u čijoj je ponudi ovaj prijevod na engleski: “I tako dobivamo izvanredan roman u kojem tmurnost i komedija pokušavaju dominirati vašim emocijama, priču ispričanu glatkim tempom, onu koja vas, nakon što završite, ostavlja pomalo pijanima, zatim malo jadnima, a zatim pomalo zaprepaštenima onim što je autor upravo postigao”.

Međutim, ne dijele svi čitatelji oduševljenje kritičara. Na platformi Goodreads, “Perfection” ima prosječnu ocjenu od 3,32 od 5, temeljem više od 2.400 recenzija. Neki čitatelji izražavaju nezadovoljstvo nedostatkom razvoja likova i radnje, smatrajući da roman previše naglašava materijalne aspekte života glavnih likova, a premalo njihove unutarnje svjetove. Jedan korisnik piše: “Iako je stil pisanja impresivan, osjećam da su likovi ostali površni i teško je povezati se s njima”. Drugi dodaje: “Tema je zanimljiva, ali izvedba ostavlja dojam nedovršenosti”.

Osim romana Perfection koji izaziva oprečne reakcije, Vincenzo Latronico autor je nekoliko drugih djela koja se bave globalizacijom, kulturnom homogenizacijom i utjecajem interneta na suvremeni svijet.
„Zavjera golubova” (2011.): Knjiga koja tematizira moć, manipulaciju i društvene strukture, a kroz naraciju miješa fikciju s filozofskim promišljanjima.
„Gimnastika i revolucija” (2008.): Roman koji istražuje političke promjene i mlade intelektualce u Italiji.
FOTOGRAFIJE: FRIEDA, Blackwell’s Bookshop