Slovenija u tri dana: Vodič za one koji usred ljeta odluče pobjeći u prirodu

21.07.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Putovanja
#Slovenija | #Kranjska Gora | #izlet

Znate li ona odredišta s kojih društvu šaljete poruke “Ovdje moramo doći zajedno!” jer želite s njima podijeliti cijeli doživljaj, a fotografije ne mogu prenijeti ugođaj? Na takvom sam putovanju bila u tjednu kada su temperature u Zagrebu dosezale 38 stupnjeva pa su se Slovenija i njezina brda činile kao savršeno mjesto u potrazi osvježenjem. Doduše, i tamo su dnevne temperature išle preko 30, no večeri su bile idealne, taman takve da bih iz kofera izvukla vestu koju sam uzela “za svaki slučaj”.

Slovenija u tri dana (ili malo više)

Kao za rijetko koju lokaciju dosad, za putovanje u Kranjsku goru, Bovec, Kobarid i Goriška Brda dobila sam pitanja: “Hoće li izaći i putopis na After5?”. Rekla bih da i taj upit pokazuje kako su ove lokacije sve popularnije među Hrvatima (što nam potvrđuju i naši ljubazni domaćini), ali i kako su mnogi željni planinskog osvježenja pa morskim destinacijama dodaju i one gorske. I zato, donosimo opsežan osvrt na trodnevno putovanje Slovenijom.

Agencija Best Press Story posložila je itinerar tako da je omjer prirode, povijesti, kulture i gastronomije idealan, a uživanje zajamčeno. Super je stvar što za rutu koju smo prošli na ovom press tripu ne treba duži godišnji odmor nego je dovoljno radnom tjednu ukrasti petak i produžiti vikend. Tri dana su dovoljna za idealan mix boravka na svježem zraku i hedonizma u vinarijama i restoranima. Naravno, sve dulje od toga je – i više nego dobrodošlo!

Jezero Jasna

1. DAN

Jasna Chalet Resort

Na dva sata od Zagreba nalazi se Kranjska Gora, a naše je odredište jezero Jasna sa svojim šarmantnim kolibama, idealnima za odmor s obitelji ili društvom. Kako nam je rekao i sam vlasnik, a što se može vidjeti i po posjetiteljima, u Jasna Chalet Resortu okrenuli su se milenijalcima. Atmosfera na jezeru je sjajna, a aktivnosti kreću već od ranog jutra. Prve kupače vidjeli smo već oko 7, a od ranih jutarnjih sati aktivni su i trkači, biciklisti, šetači… Tu je i joga svake srijede i subote ujutro, za one koji žele opušteno krenuti u dan. Inače, jutro započinje tzv. “doručkom u pidžami”, konceptom koji je u Jasna resortu vrlo popularan. Nema klasičnog hotelskog silaska na doručak, već se gosti dan prije izjasne oko svojih preferencija, a iduće jutro doručak stiže u sobu.

Kolibe su osmišljene u skladu s najnovijim trendovima odmora: većina apartmana ima barem pet ležajeva, neki i više, a iz svake se kolibe pruža nevjerojatan pogled na planinski krajolik. Poseban je ugođaj dok se dan još budi, izaći na balkon i uživati u prohladnom jutru, s pogledom na jezero i veličanstvene planine koje ga okružuju. Gosti mogu birati između luksuznog apartmana sa saunom, superior apartmana, komfornog dvoetažnog stana, deluxe apartmana i superior obiteljskog apartmana. Ono što me kod Jasna Chalet resorta najviše dojmilo je što živi kroz cijelu godinu, u svim godišnjim dobima. Odlična je polazišna točka za razne aktivnosti u blizini, a ako poželite ne paliti automobil – i to je moguće jer već jezero i okolne staze nude pregršt sadržaja.

Jasna Chalet Resort
Komforni dvoetažni stan
Pogled na jezero Jasna i okolne planine

Dolina Tamar

Na svega desetak minuta od Jasne, smjestio se Nordijski centar Planica. Iako nisam tip od skijanja i zimskih aktivnosti, impresionirao me, pogotovo skijaške skakaonice. Letaonica u Planici jedna je od samo pet na svijetu s kalkulacijskom točkom preko 180 metara, što je svrstava među najviše skakaonice u Europi. Osim što je poznata kao kolijevka skijaških skokova, u centru se nalazi i podzmeni skijaški tunel prekriven snijegom koji omogućuje treniranje ljeti (čak je i trening bio u tijeku, a temperatura se kreće oko nule) te planinarski muzej. Planica je zapravo bila početna točka malog hikea po dolini Tamar koji je, zapravo, nezahtjevan i ugodan pa je idealan i za obitelji s djecom.

Kad sam u itineraru pročitala hike, prvo pitanje koje sam postavila samoj sebi bilo je imam li uopće prikladnu opremu. Međutim, ispostavilo se da su kvalitetne sportske tenisice, udobna odjeća, šešir, SPF i voda sasvim dovoljni! Hike po dolini Tamar uključuje šetnju po makadamskoj stazi, a nakon cca 45 minuta, ovisno o tempu, slijedi predah u planinarskom domu Tamar. Tamo možete i prizalogajiti: u ponudi su slana i slatka jela, a naš izbor je pao baš na slatku okrijepu i domaće štrukle, karakteristične za taj kraj, koje dolaze u nekoliko ukusnih varijanti. Zaboravite na štrukle kakve ovdje poznajemo jer sa slovenskima dijele tek ime – no jednako su ukusne!

Planinarski dom Tamar

I još malo dojmova s jezera Jasna…

Po povratku s hikea, osvježili smo se uz jezero Jasna i u obližnjem potoku. Točnije, to su učinili oni najhrabriji, s obzirom na to da je temperatura iznimno niska – prema slobodnoj procjeni, svega desetak stupnjeva. Domaćini su nam rekli kako smo u Kranjsku Goru stigli taman za vrijeme toplinskog vala, no osvježenje se uz rijeku i jezero definitivno može pronaći. Posebno je ugodno tijekom večeri i jutra kada se temperatura spušta ispod 20 stupnjeva, što je pridonijelo i ugodnom snu (što nam je visoko na listi prioriteta kada je godišnji u pitanju).

Ranije sam napisala kako, jednom kada ostavite automobil kod Jasna Chalet Resorta, ne morate ga više paliti. Nema ni brige oko hrane jer se na jezeru nalazi sjajan restoran koji spaja gastronomiju tri države: Slovenije, Austrije i Italije. Ponuda je raznolika pa ni oni najizbirljiviji neće ostati gladni. Jelovnik pokriva sve, od ribe do mesnih specijaliteta, a zajedničko im da su namirnice lokalno i organski proizvedene. Ugođaju doprinosi i prostor jer se hrana poslužuje na terasi smještenoj na plaži uz Jasnu. Iz resorta kažu kako je kulinarska ponuda takva da nadilazi i prekrasan pogled!

Ručak u Jasna Chalet Resortu

2. DAN

Za one koji avanture u prirodi žele nadopuniti i hedonističkim guštima, Slovenija je sjajan izbor. Tako smo se i mi drugog jutra uputili do Goriških Brda, vinske regije čiji je doživljaj u jednoj rečenici izvrsno sažeo pisac i travel blogger Adrienne Jordan za CNN:

“Najbolji način za doživjeti Brda? Polako uživati u obroku od više slijedova na terasi s pogledom na vinograd.”

Tako smo ih doživjeli i mi jer smo guštali cijeli dan, od vinarije do restorana, upoznajući gastronomsku tradiciju Brda kroz priče lokalaca.

Pogled na Goriška brda

Klet Brda

Naša prva postaja su Klet Brda, vinarija smještena u zapadnom dijelu Slovenije. Cijela regija izgleda prilično nestvarno, s vinogradima dokle pogled seže. Klima u Brdima spaja svježinu Alpi s mediteranskim utjecajem, a zajedno s mineralnim tlom, stvara idealne uvjete za uzgoj vinove loze. Vina su mineralna, bogate arome i jedinstvenog karaktera, a Klet Brda ujedinjuju četiri stotine obitelji koje uzgajaju vinograde na strmim padinama i proizvode grožđe najviše kvalitete. Vodeći su proizvođač i izvoznik slovenskog vina, a vjeruju da kvaliteta počinje upravo u vinogradu. Kažu kako ključ svog dugoročnog ekonomskog uspjeha vide u tome što vina proizvode s poštovanjem prema prirodi i vinogradarima, kao i u posvećenosti održivoj proizvodnji.

Ručak u restoranu i vinariji Kabaj

Preporuka za pravo guštanje u ručku je Kabaj, obiteljski restoran i vinarija koju spominje i američki magazin Wine&Spirits te ju uvrštava među 100 najboljih vinarija na svijetu. Poznate namirnice na novi način, tako bih najpreciznije opisala jela koja Kabaj nudi, a spoj su slovenske, furlanske i austrijske tradicije povezane u jedno kulinarstvo. Iz Kabaja kažu kako su se tri kuhinje ispreplele na jednom području, a na gastronomiju su značajan utjecaj imali i blaga klima te krajolik. Inspiracija za recepte seže iz davnina, zapisale su ih još bake, a u Kabaju ih danas interpretiraju na moderan način, čime impresioniraju i najzahtjevnija nepca.

Restoran i vinarija Kabaj

Vila Vipolže & Šmartno

Nakon uživanja u hrani, slijedi još malo razgledavanja. Naša sljedeća odredišta u itineraru bili su Vila Vipolže i šarmantni gradić Šmartno. Posebno sam se veselila posjetu Vili Vipolže, s obzirom na to da je riječ o najljepšoj renesansnoj vili u Sloveniji. Apsolutno opravdava taj epitet jer spaja bogatu povijest i prirodne ljepote koje ju okružuju.

I dok je nekad bila lovački dom grofova Gorice, a kasnije pripadala plemićkim obiteljima, danas je namijenjena izložbama, kulturnim događanjima te formalnim i neformalnim okupljanjima. Popularan je odabir među mladencima za vjenčanja (taman je u tijeku bila priprema za jedno vjenčanje i izgledalo je impresivno!), a u njoj se može i prespavati.

Vila Vipolže

Šmartno je šarmantno – ova rečenica, koju sam ponovila desetak puta, nije samo zvučna igra riječima, nego uistinu na dobar način opisuje slovensko mjesto koje bih mogla usporediti s istarskim gradićima poput Motovuna i Grožnjana. Za đir oko grada ne treba duže od 10-15 minuta, no u pogledu koji se iz njega pruža mogli biste uživati puno, puno duže. Naime, Šmartno je smješteno u samom središtu pokrajine Brda pa je pogled fantastičan. Opisuju ga kao jedno od najljepših sela u tom području: izgrađeno je na rimskim temeljima, a danas se smatra arhitektonskim draguljem, dok njegovi domaćini i njegove zidine pričaju bogate i interesantne priče iz prošlosti.

Šmartno

Vidikovac Gonjače

Prije degustacije u vinariji Ferdinand, koja je idealna adresa za zaokružiti dan, preporučujem da napravite još jednu mini-stanku za uživanje u spektakularnoj prirodi, točnije pogledu: vidikovac Gonjače smješten je na 321 metra visokom Mejniku, brdu iznad istoimenog sela. Toranj je visok 23 metra, do njegovog vrha treba prijeći 144 stepenice, no definitivno se isplati jer je pogled nevjerojatan! Izgrađen je 1961., djelo je akademskog slikara i kipara Janeza Boljke, a za lijepog vremena s njega se pruža pogled na razne dijelove regije: Brda, Julijske i Karnske Alpe, Dolomite, Furlaniju-Julijsku krajinu, Tršćanski zaljev, Kras, Vipavsku dolinu, Trnovski gozd…

Vinarija Ferdinand

Dan smo završili u obiteljskoj vinariji Ferdinand, gdje su nas dočekali Matjaž i Jasmina Četrtič. Matjaž je agronom koji je od malih nogu želio postati vinar. Oživio je obiteljsku tradiciju vinogradarstva iz vremena kada je njegov pradjed uspješno proizvodio vino. Njegova je vizija bila izgraditi vinski podrum i proizvoditi ekskluzivna, visokokvalitetna vina. Jasmina je zadužena za marketinšku stranu posla. Magistrirala je na prestižnom Sveučilištu Bocconi u Milanu, a danas je njezin fokus na razvoju robnih marki vinarije Ferdinand te promociji u Sloveniji i inozemstvu.

Jasmina i Matjaž Četrtić

U svojoj namjeri da proizvodi vina vrhunske kvalitete, Matjaž je i uspio pa je danas prva i najvažnija sorta u njihovom podrumu Rebula. Predstavljaju je u svim svojim vinskim linijama: kao svježe vino odležano u hrastovim bačvama (Época), kao maceriranu Rebulu (Brutus) i u pjenušavom vinu Sinefinis. Inače, osim u sjajnim vinima, u vinariji možete uživati u pomno uređenom interijeru, ali i prekrasnom pogledu na Alpe i Jadransko more jer je Ferdinand jedna od najviših vinarija u Brdima.

3. DAN

Nakon dana potpunog hedonizma, dolazi još jedan dan uživanja u prirodnim ljepotama Slovenije. Treći dan rezervirali smo za gradiće Bovec i Kobarid te rijeku Soču i nevjerojatan slap Kozjak.

Alpine Haven Bovec

Znamo da svako putovanje počinje potragom za smještajem, a naša preporuka ide za Alpine Haven Bovec. Riječ je o svojevrsnom apartmanskom naselju gdje nas je dočekao izvrsno uređen stan s pogledom zbog kojeg poželite ne pomaknuti se s terase. Na samo 150 metara od apartmana nalazi se gondola za planinu Kanin, a u blizini su dvije trgovine i benzinska postaja pa se sve potrebno nalazi nadohvat ruke. I živopisno središte Bovca nalazi se na pješačkoj udaljenosti, dok za odredišta iz našeg itinerara ipak treba upaliti automobil. Ili možda sjesti na bicikl, ako ste potpuno avanturistički nastrojeni i spremni provesti nekoliko sati u vožnji.

Pogled iz Alpine Haven Bovec

Prije odlaska do rijeke Soče i slapa Kozjak, u rasporedu vrijedi ostaviti vremena za dozu povijesti i vrhunsku gastronomiju.

Doručak u baru Terramystica

Dan smo započeli u šarmantnom baru Terramystica koji, između ostalog, u ponudi ima i fantastičan doručak, odnosno brunch. Velika sam ljubiteljica kvalitetnog doručka (i bruncha, naravno), a bogata ponuda koju smo imali prilike isprobati u Terra Mystici nalazi se vrlo visoko na ljestvici najboljih doručaka koje sam probala. Posebno su atraktivne tri vrste bruncha, svaki sastavljen od dva slijeda: granole s voćem te kombinacije jaja i/ili raznih namaza uz salatu. Rekla bih, točno ono što treba za aktivan dan u prirodi. Osim zdravog, obilnog i ukusnog doručka, u ponudi je i talijanska kava, lokalno pivo i vino te osvježavajuća pića. Inače, Terramystica je agencija specijalizirana za outdoor sportove u dolini Soče i Julijskim alpama: rafting, kajakarenje, packrafting, sve popularniji spoj biciklizma i raftinga te kanjoning.

Brunch u baru Terramystica

Utvrda Kluže & Kobariški muzej

Mi smo ovog puta preskočili takvu vrstu adrenalina i prijepodne rezervirali za povijest. Prva postaja na našoj povijesnoj mini-turi bila je utvrda Kluže, smještena na samo nekoliko minuta vožnje od centra Bovca. Riječ je, zasigurno, o jednoj od najljepših tvrđava u Sloveniji. U modernijem ruhu kakvog danas vidimo izgrađena je 1882. iznad klanca Koritnica kao uporište na putu prema dolini Soče, a njezina povijest u formi drvene utvrde seže do 15. stoljeća. Danas je muzej i pozornica za razne kulturne događaje, dok je kroz povijest bila važna u obrani od turskih napada, Napoleonove vojske, kao i tijekom Prvog svjetskog rata. Svakako preporučujem posjet muzeju koji se nalazi u sklopu utvrde, a posebno je interesantno uz vodiča koji ture drži svake srijede, subote i nedjelje u podne.

Nakon Bovca, predlažemo da se zaputite u 25 minuta udaljen gradić Kobarid koji je idealan i za ljubitelje povijesti, ali i ukusnih zalogaja, a odlična je početna točka i za odlazak do slapa Kozjak. U Kobaridu se nalazi Kobariški muzej koji danas služi kao podsjetnik na događaje koji su se odvijali na Soškoj fronti tijekom Prvog svjetskog rata. Čak će i oni koji nisu veliki ljubitelji povijesti s interesom pratiti cijelu turu po muzeju, zahvaljujući izvrsnom vodiču. Inače, tura traje oko sat i pol, uključuje gledanje dokumentarca u trajanju od 20 minuta te je moguće birati između vođenja na slovenskom, talijanskom, njemačkom, engleskom ili hrvatskom. Muzejski eksponati, impozantni reljefi okolnih planina, opsežna fotografska zbirka i animacije bitke pričaju priču o teškom razdoblju u dolini Soče.

Tura u Kobariškom muzeju, FOTO: Žiga Koren
Tura u Kobariškom muzeju, FOTO: Žiga Koren

Ručak u restoranu Topli val

Kvalitetna gastronomska preporuka uvijek je dobrodošla, a u Kobaridu ona odlazi za restoran Topli val. Vrhunski sastojci, sezonska ponuda i širok izbor lokalnih vina – tako se najjednostavnije i najpreciznije može opisati restoran koji se nalazi u sklopu hotela Hvala. Na našem je meniju bila fantastična riba, a nekoliko slijedova zaokruženo je kobariškim štrukljima, tipičnima za taj kraj, za koje smo se svi složili da su izvrsni. Topli val ima tradiciju dužu od 45 godina, osoblje je iznimno ljubazno, a jelovnik se mijenja ovisno o dostupnosti namirnica. Najsvježija riba svakodnevno dolazi iz Savudrije, a od lokalnih specijaliteta, pastrva je glavna zvijezda – dobivena iz lokalnog ribnjaka u Kobaridu. Uz ribu, moguće je isprobati i svježu divljač, domaće njoke te mesne i mliječne proizvode od raznih lokalnih farmera i proizvođača.

Rijeka Soča & slap Kozjak

I – veličanstvena Soča sa slapom Kozjak za kraj! Teško je uopće riječima i fotografijom dočarati intenzitet njezine tirkizne boje, kao i osjećaja svježine kojeg stvara cijelim putem do slapa Kozjak. Staza nije zahtjevna, gotovo cijelim putem je hlad, a dobar par tenisica je, uz kapu i dovoljnu količinu vode, ono što vam treba za odlazak do slapa. Tko želi, može se i okupati u rijeci, što svakako predstavlja idealno osvježenje za kraj. Usput rečeno, bazen slapa nije prikladan za kupanje, s obzirom na to da je riječ o zaštićenom prirodnom području. Kada ga vidite uživo, odmah postaje jasno zašto je 15-metarski slap popularna atrakcija među turistima. Tako pomalo skriven između visokih i tamnih stijena, za mnoge je i najljepši slap u Sloveniji.

FOTOGRAFIJE: Privatno vlasništvo, Jasna Chalet Resort, Vila Vipolže, vinarija Ferdinand, Alpine Haven Bovec, Žiga Koren (arhiva Kobariškog muzeja)

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5