serija Sram, serija Skam, HRT, hrvatska serijaserija Sram, serija Skam, HRT, hrvatska serija

“Sram” na HRT-u: Stiže adaptacija hit teen serije o prijateljstvu, ljubavi i seksualnosti

16.10.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Život iza 5 | Kultura
#serija

Norvešku seriju “Skam”, prvi put prikazanu 2015. godine, njemački list Die Welt opisao je kao “najveću dramu o odrastanju našeg vremena”, a serija sada dobiva i hrvatsku adaptaciju – Sram. Nakon norveškog originala i brojnih adaptacija u Europi i SAD-u, od 27.10. na HRT-u ćemo imati pratiti i hrvatsku verziju ove iznimno uspješne serije koja je privukla generacije mladih gledatelja.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli @sramhr

“Sram” serija na HRT-u

“Sram” serija svoju popularnost duguje autentičnoj priči zasnovanoj na istraživanju mladih, kroz koju se govori o problemima adolescenata. Radnja se istovremeno odvija na nelinearnim i linearnim platformama distribucije.

Što to znači?

Svaka je epizoda podijeljena na najmanje pet sekvenci koje su obilježene danom u tjednu i točnim vremenom u kojem se svaka od sekvenci objavljuje na društvenim mrežama i portalu. Takvim pristupom se stvara dojam da se radnja odvija u realnom vremenu, dok se cijela epizoda emitira jednom tjedno na televiziji i platformi na zahtjev.

Hrvatski naziv serije “Sram” izravni je prijevod naslova “Skam” s norveškog, čime se izravno opisuje osjećaj koji je često prisutan kod adolescenata koji se u procesu sazrijevanja suočavaju s manjkom samopouzdanja i pronalaženjem svojeg mjesta u svijetu.

O čemu se radi u seriji “Sram”?

Domaća adaptacija serije “Sram” prati priču o 16-godišnjoj Evi. Prelazi u novu srednju školu, čime započinje jedno izazovno i turbulentno razdoblje. Pokušava se uklopiti u novu sredinu te se pritom bori s vlastitim samopouzdanjem. Istovremeno, ima sve manje povjerenja u svog dečka Jakova, a i sama dolazi u iskušenja. Jakovljev najbolji prijatelj Lovro pokušava pomoći, no pritom samo staje na put rješavanju problema. Eva sklapa prva prijateljstva s grupom djevojaka koje se bore za status u školi. Spletom okolnosti, Eva prevari Jakova.

Serija prati hoće li se svi uspjeti oduprijeti vanjskim pritiscima i prihvatiti svoje nesigurnosti.

Serija “Sram” emitirat će se u jesenskoj shemi Hrvatske televizije, no format napušta dogmu kako igrana serija treba prvo biti objavljena u linearnom televizijskom programu. Zato je prioritet objave sekvenci iz svake epizode prepušten nelinearnim platformama, odnosno kanalima i profilima na društvenim mrežama, web stranici sram.hr i platformi na zahtjev HRTi. Time se, kažu, projekt prilagođava navikama konzumacije sadržaja kod ciljane skupine mladih gledatelja.

Prva sezona ima 10 epizoda, s prosječnim trajanjem epizode od 20 minuta i prosječno 5 sekvenci. Serija ima čak 17 popratnih kanala i profila na raznim društvenim mrežama na kojima se već aktivno objavljuje sadržaj, a emitiranje je predviđeno od sredine listopada do kraja prosinca 2024. godine.

Autorski tim koji stoji iza serije “Sram” čine scenartistice Hana Jušić i Nikica Zdunić, redateljica Jelena Gavrilović, direktor fotografije Frane Pamić, montažer Tomislav Stojanović, glazbeni urednik Mihovil Šoštarić, producenti Ivan Lovreček i Bruno Mustić te urednici HRT-a Maja Fišter i Tomislav Mršić.

Produkcijska kuća CGM Films početkom 2022. otkupila je prava za adaptaciju formata Skam od norveške javne televizije NRK. Razvoj projekta trajao je dvije godine, a iz autorskog tima iza serije “Sram” kažu:

Slijedeći stroga pravila formata, u suradnji s prof.dr.sc. Mirandom Novak s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2022. i 2023. provedeno je nekoliko istraživanja među hrvatskim adolescentima starosti između 15 i 18 godina. Cilj je bilo prikupljanje informacija o životu i navikama mladih, s naglaskom na međusobne odnose i komunikaciju, interese i navike, ljubavni i seksualni život, korištenje tehnologije i glazbu koju slušaju. Rezultati istraživanja bili su ključni u prilagodbi formatom zadane priče i glavnih likova hrvatskom društvu i životima hrvatskih tinejdžera. 

Serija bazirana na istraživanju navika mladih

Prikupljene informacije bile su važne za scenaristice Hanu Jušić i Nikicu Zdunić koje su imale zahtjevan zadatak adaptacije originalnog predloška. U tom su procesu imale stalnu podršku stručnjakinja norveške javne televizije NRK, koje su i posjetile Zagreb, čime su stečena ključna znanja za uspješan razvoj projekta. Prema originalnom formatu, glumci u seriji trebaju biti nepoznati široj javnosti.

Tako je kroz proces castinga prošlo čak 600 mladih, većinom između 16 i 19 godina. Odabranih desetak glumaca prošlo je intenzivne glumačke radionice pod vodstvom redateljice Jelene Gavrilović. Osim toga, format serije “Sram” štiti mlade glumce koji se prvi put susreću s interesom javnosti pa za vrijeme emitiranja postoje samo kao likovi u seriji, bez izlaganja javnosti putem medija.

Serija “Sram” svojim gledateljima gleda izravno u oči, obrađujući teme s kojima se susreću svi tinejdžeri: prijateljstvo, ljubav, seksualnost, društveni status, prihvaćanje, razočaranje i sram – i pritom im ne docira niti ih osuđuje. Promiče različitost i prihvaćanje, educira o seksualnosti i otvoreno progovara o mentalnom zdravlju mladih.

Važno je napomenuti kako se serija “Sram” bazira na formatiranom istraživanju u ciljanoj skupini mladih, kako bi bila prilagođena ciljanoj skupini gledatelja na specifičnom tržištu. Naime, krajem 2017. HRT je, prema ugovoru s Vladom RH, dobio obvezu provođenja strateškog projekta za razvoj programa za djecu i mlade. Uz pomoć psihologa, pedagoga i znanstvenika, provedena su mnoga opsežna istraživanja među djecom i mladima u Hrvatskoj.

“Cilj je bio doznati potrebe svake generacije u skupini, te im sadržajem ponuditi identifikaciju, dati im glas, znanje i alate koji će im olakšati svakodnevni život. Vodeći se istraženim potrebama publike, a najviše iskustvom norveških kolega (NRK) čiji se sadržaji temelje na metodi NABC (Needs, Approach, Benefits, Competition), HRT upravo taj model aplicira na cijeli program za djecu i mlade kao dio strateškog projekta”, kažu iz autorskog tima i dodaju kako je strateški cilj bio stvoriti sadržaj koji će oduševiti tinejdžere i postati njihov tutorial za uspješno navigiranje životom, pružiti im nadu i način kako pronaći sebe u današnjem svijetu gdje se, zbog razvoja tehnologije, spajaju medijska i realna stvarnost.

Iz autorskog tima iza serije “Sram” su dodali:

“Istraživanja publike pokazala su kako generacija tinejdžera ima nedostatak formalnog obrazovanja iz područja spolnog odgoja, uočena je i povećana depresivnost i anksioznost te kreiranje slike o sebi temeljem utjecaja društvenih mreža i TV serija. Saznanja su značila da sadržaj koji ćemo raditi mora biti javna intervencija u živote ciljane publike te da će, između ostalog, biti i dokaz odgovornosti javnog servisa prema vlastitoj publici. Nije nam više bio važan samo čin proizvodnje, već njezin ishod. Naš utjecaj postao je imperativ i zato je više nego ikada ranije bilo važno da se duboko poštuju medijske preferencije ciljane skupine (igrana serija) te da široko čitljivim kodovima ponudimo duhovit i vedar sadržaj koji će promijeniti živote tinejdžera u Hrvatskoj.”

Serija će na HRT-u započeti s emitiranjem u nedjelju, 27. listopada.

FOTOGRAFIJE: Sram

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5