Jedan od najdražih ljetnih recepata isprobala sam sasvim nedavno, no brzo je ušao među favorite. Točnije, otkrila mi ga je prijateljica, zajedno s Instagram profilom Form, iza kojeg stoji Samantha Clarke. Riječ je o tzatziki bowl, zdjeli prepunoj proteina i vlakana koja ime duguje preukusnom tzatziki umaku grčkog podrijetla.
Tzatziki bowl – ukusan i uravnotežen ljetni obrok
Od kada sam ga prvi put probala, tzatziki bowl pripremam svaki put kada ne želim previše vremena provesti u kuhinji, tražim nešto nutritivno bogato ili mi se jednostavno jede zdrav, ukusan i uravnotežen obrok. Iako ne pripada sferi jela zbog kojih ne treba paliti pećnicu (ljeti su mi takva najdraža, a sigurna sam da nisam jedina), izvrstan je za tople dane. Najbolje od svega je što za ovakav obrok možete isprobati gotovo sve od povrća što nađete u hladnjaku. Samantha Clarke u svojem receptu koristi rajčice, cvjetaču, crveni (ljubičasti) luk, rižu i piletinu. Želite li vegeterijansku varijantu, piletinu preporučuje zamijeniti slanutkom, a iz vlastitog iskustva mogu reći da je i tofu jednako dobar izbor.
Rižu je potrebno skuhati zasebno, a ostale sastojke nasjeckati, posložiti na protvan i staviti u pećnicu na približno 200 °C, ovisno o jačini pećnice. Začini su vrlo jednostavni, dovoljni su tek maslinovo ulje, sol i papar, s obzirom na to da je preukusni tzatziki umak točka na ‘i’ cijelog jela koji stvara dodatnu raskoš okusa. Povrće i meso u pećnici se peku približno pola sata – još jednom, sve ovisi o snazi pećnice, no kada procijenite da je meso pečeno, a povrće mekano, vrijeme je da ih izvadite.
Tzatziki umak kao savršena točka na ‘i’
Povrće i meso (odnosno tofu, slanutak, losos ili neka četvrta opcija), serviraju se u zdjeli uz rižu, a zatim poslužuju s tzatziki umakom. Vrijeme pečenja povrća i mesa iskoristite za pripremu odličnog grčkog umaka. Na internetu je dostupan cijeli niz recepata za tzatziki, a svima su zajednički baza od grčkog jogurta i dodaci poput kopra, limuna i krastavca. Najčešće se poslužuje u gyrosu ili kao dodatak povrću, a umak koji mi najviše odgovara pronašla sam na portalu MissGastro i prenosim ga u nastavku:
- 3 žlice maslinovog ulja
- 1 žlica limunovog soka
- 2 režnja češnjaka
- pola žličice soli
- 300 ml grčkog jogurta
- 1 veći krastavac
- 1 žličica kopra
Ulje, limunov sok, sol, protisnuti češnjak i papar pomiješajte te dodajte jogurt i još jednom sve dobro promiješajte.
Krastavce ogulite, izvadite sjemenke i sitno naribajte.
Posolite ih i pustite da odstoje i puste vodu, a zatim ih ocijedite i ubacite u mješavinu jogurta i začina.
Najsjeckajte kopar i dodajte ga umaku.
Recept Samanthe Clark poslužio je kao super inspiracija i za neke druge inačice – umjesto cvjetače, ponekad stavim brokulu, u vrijeme sezone šparoga, one su se sjajno uklopile, mrkva daje odličnu dozu slatkoće, a naknadno volim dodati i avokado ako ga imam pri ruci… Opcije su zbilja brojne i lako se mogu prilagoditi svačijem ukusu. Najbolje od svega je što se jelo može meal preapati, a jednako je ukusno i idući dan, želite li ga ponijeti na posao ili imati već gotov obrok.
FOTOGRAFIJE: Freepik (chandlervid85), Privatni album, Instagram @form