Andrea Golubić je otvorila prvi muzej smijeha na svijetu: “Ako je smijeh najbolji lijek, mi smo dežurna ljekarna”

17.01.2025. | AUTOR: After5

Život prije 5 | Ljudi u biznisu
#Zagreb | #promo | #muzej

S početkom siječnja, Zagreb je postao bogatiji za novo mjesto u kojem smijeha nikad ne nedostaje – HaHaHouse ili Muzej smijeha otvoren je u samom centru grada u Gajevoj ulici, a iza projekta stoji Andrea Golubić koja je s timom mjesecima predano radila na projektu. Njime je htjela doprinijeti odmaku od negative kojom smo često okruženi – oko sebe, u medijima, na licima slučajnih prolaznika, u pričama poznanika… Željela je da se, kao društvo, povremeno ipak sjetimo veselih stvari u životu, a najbolji podsjetnik za to definitivno je – iskreni prasak u smijeh.

HaHaHouse, Muzej smijeha, Zagreb

Andrea Golubić o prvom muzeju smijeha u svijetu

Iako je po struci magistra prava, Andrea kaže kako je pravo za nju bilo – krivo:

“Moj životni poziv je instruktor smijeha, a proteklu sam godinu stažirala kao voditelj gradilišta (smijeh). Život me vodio u raznim smjerovima, nakon fakulteta sam dugo radila u prodaji i marketingu, usput sam naučila nekoliko jezika, a nedugo prije pokretanja HaHaHousea živjela sam četiri godine u Pragu. Upravo sam tamo stekla iskustvo koje me nagnalo na ovaj poduzetnički pothvat. Naime, u Pragu sam sudjelovala u kreiranju i pokretanju dva različita muzeja, s dva različita koncepta, no njima je, nažalost, timing bio kriv. Otvoreni su početkom lockdowna. Sreća u nesreći, put me vratio u Zagreb gdje sam i odlučila započeti vlastitu priču.”

Ideja za HaHaHouse je Andreina, no tek kada je proširila ekipu, neke su stvari dobile novu dimenziju. U užem timu, velik je doprinos dala Ivana Patricia Đilas Čeranić, arhitektica koja je dizajnirala interijer HaHaHousea, zatim umjetnik Patricio Alejandro Agüero Marino koji je ručno rađenim crtežima udahnuo život u dijelove postava, dizajnerica Neva Kiš koja je uz grafički dizajn brenda radila i ilustracije u postavu, dežurni vicmaher Filip Majić koji je na sebe preuzeo marketinški dio priče, Dubravka Brkić u prodaji… Svi su suradnici, dodaje, dolazili postupno, u vremenu u kojem ih je Andrea najviše trebala i na tome je beskonačno zahvalna.

Konačni rezultat kombinacija je naših znanja, vještina i iskustava – originalan, interaktivan i dinamičan postav koji varira od ilustracija i maketa preko audio i vizualnih eksponata do stripa i skulpture. U postav smo dali svu svoju kreativnu energiju, entuzijazam i vrijeme i nadamo se da će publika to i prepoznati.
HaHaHouse, Muzej smijeha, Zagreb
Andrea Golubić
HaHaHouse, Muzej smijeha, Zagreb
Tim iza HaHaHousea, na čelu s osnivačicom Andreom Golubić

Proces nastanka HaHaHousea trajao je godinama – ideja se rodila prije pune tri godine, no veći dio tog vremena trajala je borba s birokracijom, prije nego je uopće započeo rad u prostoru. I on je sam po sebi vrlo zahtjevan jer je ranije bio prazan 12 godina, a zatečeno stanje Andrea opisuje kao prilično izazovno. S radovima su krenuli početkom prošle godine, a na trenutke se, kaže, činilo da projekt nikada neće privesti kraju. Danas ga promatra s velikim ponosom jer zna koliko je posla bilo potrebno da se realizira.

“Velik izazov je bio ishoditi sve potrebne papire i dozvole. Nakon toga, došao je red na prostor, ništa manje izazovan”, prisjeća se Andrea i dodaje kako je transformacija napuštenog i zapuštenog prostora u šarenu eklektiku prepunu tehnički zahtjevnih izložaka zahtijevala jako puno strpljenja, snalažljivosti i zajedničkog truda. No, uz dobre i predane suradnike, naglašava, i taj se zadatak pokazao izvedivim.

HaHaHouse kao “dežurna ljekarna” za smijeh

“Želja mi je da HaHaHouse bude oaza veselja, jednako oslobađajuća za djecu koja čuče u odraslima, a istovremeno urnebesno zabavna za mlađe uzraste”, kaže Andrea i dodaje da, kada se razmišlja o tome kako zabaviti odrasle, potrebno je savjetovati se i s djetetom u sebi. Rezultat toga je muzej u kojem su nastojali zastupiti sve vrste humora, a postoji ih preko 20 – oko konačnog broja se nitko nije uspio usuglasiti.

Tako kroz edukativni dio postava prezentiraju što podrazumijeva, primjerice, crni humor, deadpan ili slapstick comedy, a postavljena je i velika povijesna lenta koja posjetitelje informira o poimanju smijeha kroz povijest, od antičkih vremena do danas. Osim toga, postav obiluje interaktivnim sadržajem među kojim će, sigurna je Andrea, i najveći cinik pronaći nešto što će mu izmamiti smiješak.

Kao najdraži dio muzeja Andrea izdvaja sam ulaz u postav, na gornjoj etaži, gdje se nalazi perilica rublja. U njemu se krije i centrifuga života, posebna mašina koja posjetitelja odvodi u centar postava. Tu počinje nova realnost, HaHa dimenzija – iz koje nema povratka. Andreina je želja da ta nova realnost bude utočište od svakodnevnog stresa i mali odmak od briga jer u HaHaHouseu smijeha nikada ne nedostaje:

“Humor mi se čini važniji nego ikad, i nije važno o kakvoj je vrsti humora riječ, dok je god dobronamjerna i svima prisutnima izvlači širok osmijeh na lice. Svjesna sam da se ne možemo svi po cijele dane zafrkavati i smijati, ali vrijeme za opuštanje i veselje ipak treba redovito izdvojiti kao dio mentalne higijene – ne kažu uzalud da je smijeh najbolji lijek!”

A da smijeha uistinu neće nedostajati, potvrđuju i planovi poput održavanja rođendana za odrasle, team buildinga i raznih gostujućih evenata koji će biti odlična prilika za istraživanje humora.

“Ako je smijeh najbolji lijek, mi smo dežurna ljekarna”, poručila je Andrea Golubić.

FOTOGRAFIJE: Privatno vlasništvo, HaHaHouse

POVEZANI ČLANCI
©2025 after5