Na onu poznatu frazu “vrijeme je novac” neki će preokrenuti očima, a neki ju žive iz dana u dan, stalno pronalazeći nove načine kako unaprijediti svoje vrijeme. Danas to radimo prvenstveno uz pomoć tehnologije i tu sam definitivno “guilty as charged”. Već nekoliko godina izluđujem ukućane nabavkom uređaja po kriteriju povezivosti s Wi-Fijem, a aplikacija za upravljanje gadgetima po domu imam više od onih s loyalty predznakom. Želim uštedjeti vrijeme i pojednostaviti procese, a kada s veseljem – i s par stotina kilometara udaljenosti – pokrenem klimu u kući na moru kako bi me dočekao ugodno temperiran interijer, jasno vam je da sam potpuno zagrizao u ovu priču.
Kada sam započinjao solo život ili bolje rečeno život bez roditelja, cilj mi je bio samo jedno: sve one stvari za koje su mojim roditeljima trebali sati tjedno, ja sam htio svesti na par minuta tjedno. To se najviše odnosilo na tromeđu između kuhinje, kupaone i dnevnog boravka. Kuhinje u kojoj se često pralo suđe na ruke, kupaone u kojoj je vešmašina nekoć znala otplesati rock’n’roll i dnevnog boravka u kojem bi usisavač svako toliko “zaurlikao” jer ga je netko prethodno zaboravio isprazniti. Život u vlastitom interijeru, s poslom i lifestyleom koji vodim, pokazao mi je da definitivno moram unaprijediti svoje vrijeme pomoću tehnologije, jer sve one obaveze po kući koje su moji roditelji nekim čudom uspjeli obaviti i uz posao i uz djecu, ja ne stižem.
Napetost modernog života, srećom, prepoznali su poznati tech brendovi poput tvrtke Samsung koja nam već neko vrijeme demonstrira u kojoj mjeri stalno spominjana umjetna inteligencija može biti od koristi u svakodnevnom životu. Danas ti isti uređaji koji se koriste već dugi niz desetljeća – perilice, hladnjaci, pećnice, usisavači – razmišljaju umjesto nas i uspješno prate naš dnevni ritam u kojem nam je uvijek potreban “dodatni par ruku”, odnosno ispomoć u planiranju i obavljanju kućanskih poslova.
“Moja kućica, moja slobodica” dovela me do toga da prosječan radni dan započinjem pregledom kalendara i taskova: pranje suđa, pranje i sušenje veša, jednostavno sam stavio u taskove, baš kao i sastanke koji se održavaju taj tjedan. Pametne aplikacije, koje su spona između kućanskih uređaja i mene, pritom mi pomažu da efektivno rasporedim dan i obaveze u njemu, a neke stvari otišle su toliko daleko da su automatizirane i gotovo više ni ne marim za njih.
Bespoke AI
S velikim interesom u posljednje vrijeme zato pratim što radi Samsung sa svojim Bespoke AI programom, u sklopu kojeg smo dobili još pametnije kućanske uređaje, odnosno rješenja za naš svakodnevni život koja su pokretana umjetnom inteligencijom. Ako mislite da imate najbolju i najpametniju perilicu, sušilicu ili pećnicu, velike su šanse da je Samsung to već nadmašio ili će to učiniti u vrlo skoroj budućnosti. Dao mi je to za zaključiti pregled njihovih aktualnih uređaja koje pokreće Bespoke AI tehnologija i recimo samo da je cilj da radimo manje, a živimo više.
Sada je tu cijeli sustav Samsung pametnih uređaja – hladnjaka, perilica i sušilica rublja, perilica suđa, usisavača i klima, ploča za kuhanje, pećnica, čak i pročistača zraka – koji dolaze s praktičnim AI rješenjima, dajući svojim vlasnicima više slobodnog vremena, ali i više uštede energije. Sve ih u isti “svemir” povezuje Samsung SmartThings aplikacija, što znači jedna, jednostavna aplikacija koju pokrećete kako biste s lakoćom i u sekundi upravljali uređajima u vlastitom domu, čak i bez ustajanja s kauča.
Uzmimo za primjer perlicu rublja iz Bespoke AI obitelji uređaja. U nju možete staviti čak 11 kilograma veša, a uz nju potrošiti još manje energije na ovaj uobičajeni kućanski zadatak. Način rada AI Energy mode omogućuje vam provjeru potrošnje energije i procjenu Vašeg računa za struju, a AI Ecobubble™ tehnologija stvara mjehuriće koji uklanjaju 24% više prljavštine** čak i u hladnoj vodi. Također prepoznaje vrstu tkanine i prilagođava količinu mjehurića, vrijeme pranja rublja, temperaturu i brzinu vrtnje bubnja. Troši manje vode, ali i deterdženta – Auto Dispense tehnologija automatski dozira potrebnu količinu deterdženta i omekšivača za svaki ciklus i nije potrebno puniti dozator nakon svakog pranja.
Sušilica za rublje s Bespoke AI predznakom isto ima impresivan razred energetske učinkovitosti, A+++! U nju stane čak 9 kilograma veša, a za njegovo sušenje brine umjetna inteligencija. AI značajka u ovoj sušilici omogućuje brže i preciznije sušenje koje blaže djeluje na odjeću. Senzori pritom nadziru vlažnost odjeće u stvarnom vremenu i pametno stvaraju optimalnu količinu topline prilagođenu težini i sadržaju. Interna ispitivanja korištenja uređaja u Samsungu otkrila su da smanjuje potrošnju za 10%, a QuickDrive™ tehnologija u sušilici skraćuje vrijeme sušenja rublja do 35%. SmartThings aplikacija pomoći će vam definirati vaše najčešće cikluse sušenja i jednostavno ih pokretati svaki idući put.
Oko mene sada već zbilja dosta ljudi ima Samsung hladnjake i uglavnom slušam samo hvalospjeve o njima, od toga da imaju vrlo tanke stijenke pa unutra puno toga stane do činjenice da super hlade, održavaju svježinu namirnica i nema neugodnih mirisa. E sad, ovu novu generaciju hladnjaka dodatno možete energetski optimizirati kroz AI Energy Mode u sklopu SmartThings aplikacije i tako dodatno uštedjeti na računu za struju, a SpaceMax™ tehnologija osigurava još više prostora za pohranu namirnica. Nadograđeni visokoučinkoviti kompresor dolazi s impresivnim dvadesetogodišnjim jamstvom, energetski je učinkovit i tih. Tu je naravno i No Frost tehnologija koja je sada već standard, a ono što mi se dodatno svidjelo je Power Cool i Power Freeze funkcija – jednim klikom gumba u hladnjak i/ili zamrzivač ulazi jako hladan zrak – super za situacije kada trebate brzo ohladiti vino ili napraviti led.
Za kraj ću vam spomenuti Bespoke Jet AI, Samsung za njega kaže da im je najjači štapni usisavač u ponudi trenutno. Temeljito čisti sve vrste podova, a po njihovim internim testiranjima jedna baterija bila je dovoljna za usisati cijelu kuću. Ima sustav višeslojne filtracije pa van ispušta čist zrak. I sada dolazimo do meni najboljeg dijela: usisavač dolazi s multifunkcionalnom postajom za čišćenje, što znači da ne morate sami čistiti usisavač od nakupljenog smeća, već će tehnologija “Air Pulse” isprazniti spremnik za prašinu dok je usisavač na postaji, a rotirajući ciklon uklonit će 99% dlaka zahvaljujući tehnologiji Air Spin Edge.
Ako kod kuće imate Samsung uređaje koji su vam se pokazali super korisnima, a možda čak i nezamjenjivima, čini mi se da ćete u budućnosti poželjeti graditi ostatak Samsung svemira kojem će se potencijalno priključiti sve od pametnih pećnica do trenutno popularnih pročišćivača zraka. U svakom slučaju, Internet of things više nije budućnost, već sadašnjost, i polako, ali sigurno ulazi u naše stanove i kuće, pružajući nam rasterećenost i bezbrižnost kada je riječ o onim mrskim kućanskim poslovima.
Plaćeno partnerstvo s tvrtkom Samsung Hrvatska
Fotografije: Samsung