Početkom ove godine, Fyre Festival 2 najavljen je kao spektakularni povratak na scenu luksuznih glazbenih festivala, ali skeptici već sada vide znakove ponavljanja skandala iz 2017. godine. Organizator Billy McFarland, koji je zbog Fyrea “odležao” u zatvoru, tvrdi da će ovaj put festival biti besprijekorno organiziran, no mnogi sumnjaju u njegovu vjerodostojnost. Osim što nema potvrđenih izvođača, pojavili su se i izvještaji da lokalne vlasti na Isla Mujeresu, meksičkom otoku u Karipskom moru gdje bi festival trebao biti održan, nisu primile nikakve zahtjeve za dozvole. Hoće li Fyre Festival 2 postati novi festival iz snova ili još jedna u nizu epskih prevara? Ovo su stvari koje dosad znamo.
Kako je Fyre Festival postao simbol skandala
Prvi Fyre Festival trebao je biti luksuzno glazbeno iskustvo bez presedana, smješten na egzotičnom otoku Exuma na Bahamima. Organizatori, predvođeni Billyjem McFarlandom i reperom Ja Ruleom, obećavali su VIP iskustvo s vrhunskim izvođačima, luksuznim smještajem i prvoklasnom gastronomijom. No, umjesto glamura, posjetitelji su zatekli kaos: šatorsko naselje umjesto luksuznih vila, sendviče od kruha i sira umjesto gurmanskih obroka te potpuni logistički kolaps.
Festival se urušio prije nego što je uopće počeo, ostavljajući stotine gostiju zarobljene na otoku bez osnovnih uvjeta. Organizatori nisu uspjeli osigurati ni najosnovniju infrastrukturu, a obećani izvođači redom su otkazivali nastupe. Cijela situacija rezultirala je masovnim tužbama, čime je Fyre Festival postao globalni simbol obmane i lošeg upravljanja događajima.

Skandal je imao teške posljedice, osobito za Billyja McFarlanda, glavnog organizatora koji je osuđen na šest godina zatvora zbog prijevare i financijskih malverzacija. Njegovi partneri i investitori također su se suočili s pravnim posljedicama, dok su posjetitelji godinama tražili (i još uvijek traže) odštetu.
Priča o Fyre Festivalu dokumentirana je u dva poznata filma: “Fyre: The Greatest Party That Never Happened” na Netflixu i “Fyre Fraud” na Huluu. Ovi dokumentarci detaljno su prikazali kaos iza kulisa, a Vanity Fair Billyju je dao nadimak “the poster boy for millennial scamming“.
U ožujku 2018. McFarland je priznao krivnju za dvije točke optužnice za prijevaru putem interneta na saveznom sudu na Manhattanu i priznao da je koristio lažne dokumente kako bi privukao investitore da ulože više od 26 milijuna dolara u njegovu tvrtku. Pristao je vratiti im taj novac, no onda je 12. lipnja 2018., dok je bio na slobodi uz jamčevinu, optužen za prodaju lažnih ulaznica za događaje kao što su Met Gala, Burning Man i Coachella.
U zatvoru je proveo otprilike četiri godine prije nego što je pušten na slobodu, a onda je polako počeo najavljivati Fyre Festival 2, tvrdeći da je ovo njegova prilika za iskupljenje i povratak na scenu.

Što dosad znamo o Fyre Festival 2?
Fyre Festival 2 planiran je od 30. svibnja do 2. lipnja 2025. godine na otoku Isla Mujeres, smještenom u meksičkoj saveznoj državi Quintana Roo. Ovaj otok, poznat po svojim prekrasnim plažama i kristalno čistom moru, trebao bi poslužiti kao kulisa za obnovljeni festival.
Prema dostupnim informacijama, festival bi trebao uključivati “luksuzne smještajne kapacitete, ekskluzivne glazbene nastupe i jedinstveno iskustvo na egzotičnoj lokaciji”. No, problem je što nitko ne zna točno kakvi su ti smještaji, što podrazumijeva ekskluzivno iskustvo, a izvođača još ni nema na vidiku (jedini tko se dosad oglasio da nastupa je bivši NFL-ovac Antonio Brown). McFarland tvrdi da će line up uskoro biti otkriven, ali s obzirom na to da je događaj udaljen samo nekoliko mjeseci, mnogi vjeruju da su ovo tek prazna obećanja.
Lokalne vlasti na Isla Mujeresu izjavile su da nisu primile nikakve zahtjeve za dozvole za održavanje festivala, a hoteli u kojima je “predviđen” smještaj gostiju izjavili su da kod njih nema bookinga za Fyre Festival 2. Na Redditu, pak, korisnici pišu da je svakome tko je posjetio Isla Mujeres jasno da ovaj maleni otočić ne može ugostiti jedan takav festival i da su koordinate na službenoj stranici Fyre Festivala 2 zapravo negdje usred mora. Osim toga, glazbena industrija nije reagirala na McFarlandove tvrdnje: nijedan menadžer, agent ili PR tim poznatih izvođača nije potvrdio da su u pregovorima o nastupu na festivalu.

Ipak, velikog organizatora to ne spriječava da prodaje ulaznice. Na službenoj web stranici tako se može birati između nekoliko različitih paketa, ovisno o željama i budžetima potencijalnih posjetitelja. Ignite je osnovni paket koji uključuje opći pristup festivalu i košta 1400 dolara. Fuego je VIP paket koji pruža višu razinu iskustva s dodatnim pogodnostima. Cijena: 5000 dolara. Phoenix je paket namijenjen onima koji žele biti dio stvaranja festivala te pruža pristup iza kulisa i druge ekskluzivne sadržaje. Cijena ovog paketa je 25.000 dolara. Prometheus je najekskluzivniji paket koji nudi jedinstveno iskustvo za osam osoba, uključujući luksuzni smještaj, privatne zabave i druge premium sadržaje. Cijena ovog paketa iznosi, ni više ni manje, no milijun i sto tisuća dolara.
Društvene mreže preplavljene su komentarima o mogućem ponavljanju katastrofe, a mnogi ističu da je već i sama činjenica da netko kupuje ulaznice za ovaj festival dokaz koliko ljudi brzo zaboravljaju prošle prijevare. U nekim medijima McFarland je predstavljen kao “marketinški genij” koji zna kako stvoriti hype, čak i kada iza njega ne stoji nikakav konkretan proizvod ili događaj. Preostaje nam još doista malo vremena za vidjeti hoće li, ili bolje rečeno, koliki će fijasko ispasti Fyre Festival 2.
FOTOGRAFIJE: Unsplash+, Isla Mujeres, Netflix