Ona je inženjerka koja razvija globalne blockchain proizvode. U razgovoru za After5 otkriva zanimljivosti iz industrije

14.08.2024. | AUTOR: After5

Život prije 5 | Ljudi u biznisu | Tehnologija
#konferencija | #Alice in Blockchains

Povodom nadolazeće Web3 Tales konferencije u organizaciji udruge Alice in Blockchains, fokusirane na decentralizirane financije, edukaciju, networking i uključivanje većeg broja ženskih stručnjakinja, a pod pokroviteljstvom Kanadskog veleposlanstva u Hrvatskoj i veleposlanice Jessice Blitt, razgovarali smo s Kanađankom Jacqueline Robinson, vodećom inženjerkom Consensysa – jedne od najvećih globalnih kompanija koja razvija Metamask wallet te Infura proizvode. Jacqueline će se pridružiti konferencijskoj pozornici 1. listopada u zagrebačkoj Laubi.

Web3 Tales konferencija održat će se 1. listopada u Laubi

Jacqueline Robinson na Web3 Tales konferenciji

Jacqueline, kako je krenulo vaše putovanje do pozicije QA Engineering Leada u Consensysu te što biste izdvojili kao ključne trenutke svoje karijere?  

Bilo je potrebno nekoliko godina da shvatim koji su trenuci bili ključni u mojoj karijeri. Pri završetku postdiplomskog studija iz računarstva, putem Linkedina mi je pristupio inženjerski menadžer i to nastavno na preporuku nadređene osobe s jednog od mojih developerskih stažiranja. Inicijalno sam odbila ponudu jer se nije radilo o programerskoj poziciji, no ubrzo sam se predomislila jer sam nakon završetka studija imala izazova s pronalaženjem posla. Poslala sam stotine prijava te usprkos tome što sam imala impresivan životopis pun praktičnog vodstva i industrijskog iskustva, nisam mogla dobiti posao zbog lošeg tržišta rada tijekom 2009. godine.

Upravo je taj posao bio početak najvrjednijeg iskustva moje karijere. Radilo se o poziciji u tech startupu, u izrazito funkcionalnom timu (samo)motiviranih stručnjaka, koji su gradili okruženje izuzetne psihološke sigurnosti, visoko postavljenih standarda, težeći izvrsnosti i besprijekornosti. U takvom timu imaš osjećaj da si dio “najboljih” i da samo takvi mogu i opstati. Upravo je takva poslovna filozofija, uz kombinaciju neograničenog privatnog vremena, dovela do izuzetne radne kulture, kao i međusobnog povjerenja u timu jer smo se imali vremena družiti međusobno, upoznati, ručati skupa… 

Jacqueline Robinson

Idući ključni trenutak dogodio se kada mi je nadređeni menadžer otišao te na njegovu poziciju došao novi, stvari su se nekako promijenile. Upravo je on kao osoba pridonio mom pogledu QA engineering pozicije – počela sam ju gledati istim očima kao i software development, koji je moja prva ljubav. Teme poput sigurnosti odjednom su postale zabavne te mi je kroz mentorstvo omogućio zabavne i hobi projekte poput izvršavanja Man-In-the-Middle napada s Raspberry Pi uređajem i kako otkriti nečiji otisak (engl. fingerprint) na mreži te brojne druge zabavne stvari u sigunosti interneta.

Nakon nekoliko godina, naučenih tehničkih i soft vještina, tijekom 2017. prisustvovala sam radionici na kojoj se pričalo o blockchainu i upravo je to bio novi prijelomni trenutak za mene. Prijateljica iz industrije, ujedno i blockchain programerka, pomogla mi je s edukativnim materijalima, whitepaperima i knjigama na temu blockchaina, što je samo dodatno produbilo moju znatiželju: odjednom je sve imalo smisla, sve mi je bilo itekako razumljivo. Rodila mi se želja da se uključim u industriju i počnem graditi praktično iskustvo, ali istovremeno sam imala osjećaj da mi je potreban doktorat samo da bi me se uzelo u obzir za kakvu tech poziciju. Ubrzo sam se pridružila Consensysu i dobila priliku razvijati proizvode koje koriste milijuni korisnika diljem svijeta, poput Metamaska i Infure.

Jacqueline Robinson

Iz vaše perspektive, koliko zapravo blockchain ima utjecaja na svakodnevne živote, osobito u područjima poput privatnosti, sigurnosti i transakcija? 

Iz perspektive područja koja me zanimaju, a to su ponajviše umjetničko i intelektualno vlasništvo, osobito mi se sviđa činjenica da umjetnici i “kreatori” mogu pohranjivati i pratiti svoje radove na blockchainu, što riješava problem krivotvorenih radova. Primjerice, ove godine sam prvi puta imala priliku raditi s Aura Blockchain Consortium, neprofitnoj organizaciji koja nudi blockchain-agnostic rješenja modnoj industriji, i mogla sam na blockchainu provjeriti vjerodostojnost tenisica koje sam kupila i na taj način potvrditi njihovu autentičnost

Što se tiče anonimnosti, korisnici se svakako osjećaju ugodnije jer blockchain omogućuje visoku razinu sigurnosti i pseudonimnosti kada su u pitanju transakcije, što štiti ljudsku privatnost.

S obzirom na činjenicu da sam kroz odrastanje bila izložena različitim oblicima korupcije u El Salvadoru, bilo je stvarno olakšanje kada su 2021. uveli bitcoin kao službenu valutu i sredstvo plaćanja. Upravo je time slanje novca mojim rođacima u El Salvadoru postalo sigurno i jednostavno.

Tech industrija je brza, napredna i promjenjiva. Koji su vam najveći izazovi u poslu i kako se suočavate s njima? 

Rekla bih da imam nekoliko značajnijih izazova. Prvi je održavanje koraka s brzim napretkom i razvojem Ethereum blockchaina, a naučila sam se nositi s tim kroz kontinuirano učenje, angažiranje sa zajednicama kao što je SheFi te poticanje mog tima na redovite sesije dijeljenja znanja. Cilj je da svi zajedno rastemo.

Drugi izazov je osiguravanje kvalitete proizvoda usprkos kratkim rokovima. Izazov je balansirati s jedne strane potrebu za preciznim testiranjem te s druge strane pritisak za čestom isporukom poboljšanih i novih značajki proizvoda. Rekla bih da je rješenje u automatizaciji, primjenjujući što više agilnih metodologija koje su kompatibilne s mojim timom, prioritiziranjem i upravljanjem mojim globalno raspodijeljenim timom sa što više iskrenosti.

Treći je vezan za upravljanje timom koji je raspoređen po različitim vremenskim zonama i kontinentima, što dodatno postavlja izazove u komunikaciji i suradnji. Ono što mi je pomoglo bilo je uspostavljanje jasnih komunikacijskih kanala, timskih normi i očekivanja. Važno mi je  da svi “imaju riječ” i da su posvećeni onome što je timu potrebno za uspjeh. Alati koje u timu koristimo su Slack, Zoom, a u jednom trenutku smo koristili Gather za virtualni coworking prostor. 

Kao posljednji, spomenula bih element kulturne osjetljivosti: biti svjestan kulturnih razlika i promicanje inkluzivne timske kulture među mojim su glavnim brigama kao inženjerskog voditelja.

Kao žena na tehničkoj liderskoj poziciji, kakvo je vaše iskustvo u pogledu raznolikosti i uključenosti u tehnološkoj industriji?

Blockchain industrija izuzetno je poticajna, a s obzirom na to da imam tehničku poziciju, rekla bih da mi upravo ova industrija daje maksimalnu podršku kada je u pitanju moje radno mjesto. Prisustvovala sam nizu blockchain konferencija poput F3STIVALIPFS Thing, ETHDenverFarCon i veselim se što ću kao jedna govornica prisustvovati na Web3 Tales. Na svim tim događajima redovito su sve žene s kojima sam komunicirala u različitim ulogama (organizatorice, sugovornice, članice publike itd.) bile ljubazne, visoko kompetentne, dobro upoznate s blockchainom i uz to su pružale veliku podršku. 

U Consensysu su snažne žene na vodećim pozicijama u cijeloj organizaciji, uključujući i upravu, što pojačava vrijednost rodno uravnotežene organizacije i ističe prednosti raznolikog tima. Usporedno s drugim industrijama, iz mog iskustva, blockchain industrija je najviše prijateljski nastrojena prema ženama u tehničkom vodstvu.

Što bi poručila ženama koje se žele uključiti u web3 svijet? 

Ulazak u blockchain industriju izuzetno je nagrađujuć. Ženama i mladima bih dala nekoliko praktičnih savjeta. Razvijte tehničke vještine, poput programskih jezika (Solidity, JavaScript, Go, itd.), naučite termine koji se koriste u blockchainu i proučite ih kako biste mogli čitati daljnji materijal. Upoznajte se s alatima kao što su MetaMask, Infura, Block Explorers i Remix, aktivno se umrežavajte kroz udruge, mentorstva i konferencije. Prihvatite cjeloživotno učenje jer decentralizirane tehnologije se stalno razvijaju, stoga se posvetite redovitom učenju i razvoju vještina.

Konferencija će se održati 1. listopada u zagrebačkoj Laubi. Ulaznice su dostupne na poveznici, a više informacija možete pronaći na službenim stranicama konferencije.

FOTOGRAFIJE: Privatno vlasništvo

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5