Kako očistiti mail jedna je od onih tema koja postaje izrazito aktualna onog trenutka kad se pojavi crvena linija u Gmailu koja upozorava da je sandučić pretrpan. Bez obzira na to imate li dodatnu memoriju ili ne, ta obavijest uvijek izazove neku vrstu nervoze. Naravno, pogled na više od 50 tisuća nepročitanih mailova u odjeljku Promotions ne pomaže. 😅 Ako vam je ova situacija poznata i ako ste svega nekoliko dana udaljeni od toga da više ne možete primati nove poruke – osim ako ne odlučite platiti dodatni prostor – imamo korisne savjete kako da brzo i učinkovito oslobodite prostor. Sve što trebate je malo slobodnog vremena koje ćete posvetiti svojem virtualnom sandučiću.

Kako očistiti mail?
Za manjak prostora mogu biti “krivci” Google Drive i Google Photos, gdje su pohranjene teške datoteke, ali i jedan običan inbox, odnosno činjenica da se mailovima koji pristižu nismo pozabavili na vrijeme, a oni su se samo nastavili gomilati. Business Insider ima praktične savjete kako očistiti mail i takvu praksu zapravo učiniti navikom s kojom ćemo izbjeći obavijesti da nam je memorija pri kraju. Ili, još gore – puna.
Uzmite si dovoljno vremena
Čišćenje Gmaila je proces koji traje. Autorica članka na Business Insideru, koja tvrdi kako je bila prava hoarderica, toliko da joj je Gmail čak blokirao mogućnost primanja poruka na 29 dana, kaže kako je odlučila odvojiti sat-dva vikendom kako bi počela sređivati pretrpani inbox. Već je prvog dana oslobodila 20% Googleove pohrane i svjesno odlučila da će, umjesto doom scrollanja po društvenim mrežama, sada dio vremena posvetiti brisanju e-mailova.
Krenite s kategorijom Promotios (Promocije)
Upravo je to jedna od kategorija s kojom se zbilja ne želim uhvatiti u koštac. I dok mi je “redoviti” inbox na kraju dana čist i ne smije biti obavijesti o nepročitanim porukama, Promotions je sasvim druga priča. Autorica članka na Business Insideru tvrdi kako je ova sekcija najlakše mjesto za početak – devet od 10 mailova koje pronalazimo vjerojatno ni ne pamtimo kada smo zatražili. Gmail omogućuje označavanje do 50 poruka na stranici, a zatim nudi opciju za brisanje svih razgovora iz te kategorije. Autorica kaže kako je prvo obrisala nekoliko stranica, a zatim sve iz Promotions sekcije – i tako oslobodila solidnu količinu prostora i riješila se (beskorisnih) mailova.
Odjavite se s mailing lista čije poruke ne želite primati
U nekoliko klikova možete obrisati sve e-mailove, no to nije trajan odgovor na pitanje kako očistiti mail, nego samo kratkoročno rješenje. Naime, isti pošiljatelji poslat će novi e-mail već sutradan pa je bolja opcija proći nekoliko prvih stranica u mapi “Promotions” i proaktivno se odjaviti s newslettera koji vas ne zanimaju. Gmail je to učinio iznimno jednostavnim: dovoljno je preći mišem preko poruke te, ako je dostupna opcija za odjavu, pojavio bi se gumb “unsubscribe”. Klikom na njega, problem je riješen pa se u nekoliko minuta možete odjaviti s desetke neželjenih mailing lista.

Masovno obrišite neželjene poruke
Autorica članka na Business Insideru dijeli kako je ona riješila problem:
“Nakon što sam pregledala promotivne e-mailove, selektirala sam sve i poslala ih u smeće. Taj je dio išao brzo, ali brisanje iz primarnog inboxa zahtijevalo je malo više pažnje. Prošla sam svaku stranicu i svaki put kada bih naišla na ponavljajuće poruke koje nikada ne otvaram — poput onih s ljetnog plesnog kampa na koji sam prije tri godine prijavila nećakinju — prvo bih se odjavila s te mailing liste. Zatim bih u tražilicu na vrhu Gmaila upisala ime pošiljatelja u navodnicima, što bi mi izbacilo sve poruke koje sam dobila s određene adrese. Odabrala bih sve i obrisala u jednom potezu. Isti princip moguće je primijeniti i na kategorije ‘Social’ i ‘Updates’.”
Ne zaboravite isprazniti koš za smeće
Ako ne ispraznite virtualni koš za smeće, možete obrisati koliko god poruka želite – ali prostor za pohranu i dalje će ostati pun. Ova se mapa nalazi ispod “Spam” mape, a nekad je potrebno kliknuti na “More” kako bi bila dostupna. Kada je otvorite, nudit će se mogućnost vraćanja greškom izbrisanih poruka, selektivnog brisanja onih poruka koje vam više ne trebaju ili mogućnost jednostavnog klika na “Empty trash now”, čime će se svi e-mailovi ukloniti u trenu. Odaberete li tu opciju, jednom kada poruke nestanu iz koša za smeće, nestale su zauvijek.

Uživajte u čistom inboxu i oslobođenom prostoru za pohranu
Ako prođete sve korake, inbox će vam izgledati urednije nego ikad – bez da ste morali platiti centa za dodatnu pohranu kako biste mogli nastaviti primati poruke. Autorica kaže da ovi koraci, koji pojašnjavaju kako očistiti mail, možda zvuče kao puno posla, no gotovo su bezbolni. Najveća lekcija? Naučiti pustiti i – obrisati! Poručuje:
“Ionako imamo dovoljno kaosa u stvarnom životu. Zašto bismo ga čuvali i u digitalnom obliku?”
FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash