Baš kao i digitalno, LinkedIn je sveprisutan i fizički, sa svojih 36 ureda diljem svijeta. Svaki je usmjeren na identitet i dizajnira se kako bi odrazio kulturu grada u kojem se nalazi, donosi Interior Design. Takvu priču ima i LinkedIn sjedište u Torontu, koje se prostire na tri kata. Rezultat je impresivan prostor koji odaje počast kulturi Toronta i njegovim stanovnicima te predstavlja smjelu viziju budućnosti rada.
Za dizajn je zadužen studio Cannon Design, a LinkedIn sjedište osmišljeno je da bude izuzetno prilagodljivo i fleksibilno, kako bi boravak u uredu osnažio različite timove, tehnologije i načine rada u budućnosti. Zajedničke prostore – lounge, konferencijske sobe i kafić – okružuje skulpturalno stubište, a prisutne su i reference na neke kultne dijelove Toronta poput The Junctiona, Distillery Districta, Roy Thompson Halla i drugih.
LinkedIn sjedište u Torontu
Meg Navin iz Cannona za Interior Design je rekla kako je riječ o prodajnom uredu pa su morali osigurati da LinkedIn sjedište bude pravi omjer prostora za sastanke, individualni rad i prostora za suradnju i druženje. Uz urede i spomenute zajedničke prostore, LinkedIn sjedište obogaćeno je velikim fitness centrom i studijem za grupno vježbanje, sobom s video igrama, meditacijskom sobom, mother’s room te glazbenim studijem s opremom za snimanje. Radno mjesto osiguralo je WELL i LEED Platinum certifikate, što je pokazatelj LinkedInove posvećenosti promicanju dobrobiti i održivosti. Cijeli ured koncipiran je kako bi, osim za rad, bio pogodan i za socijalizaciju te povezivanje.
Navin je rekla kako je pandemija koronavirusa zaustavila njihove planove oko izgradnje i uređenja ureda: morali su stati te početi razgovarati o budućnosti rada, sigurnosti, zaštiti i drugim faktorima koji su 2020. izlazili na vidjelo. Klijent je odlučio LinkedIn sjedište graditi u fazama po katovima, što je Cannon Designu omogućilo da razvijaju plan kroz vrijeme. Tako su testirali različite rasporede, prostorna rješenja, kvadraturu koju svaki zaposlenik treba… I najbolje rezultate primijenili na izgradnju sljedećeg kata. LinkedIn sjedište ima relativno malo fizičkih radnih mjesta; naglasak je na prostorima za suradnju i okupljanje, a Navin kaže kako je to dokaz da su se uspjeli prilagoditi budućnosti rada koja se brzo mijenja.
Suradnja s lokalnim umjetnicima
Jedna od najupečatljivih instalacija u prostoru je Hinterland, skulptura nalik stablu koja se kroz otvoreno stubište proteže na tri kata. Ona je referenca na reputaciju koju Toronto ima kao grad zelenih parkova. Izrađena je od cijevi u različitim materijalima; drveta, metala, betona i akrila, prozračna je, a njezina vijugava forma podsjeća na korijenje, deblo, granje i krošnju stabala. Osim toga, podsjeća na profesionalne veze između poslovnjaka, što je zapravo i bit LinkedIna.
Cijelu priču LinkedIn sjedišta oživljavaju grafike i djela lokalnih umjetnika. Vrlo su živopisna, inspirirana kulturnim mozaikom Toronta. Svako izloženo djelo istražuje veze, preklapanja i razlike koje jačaju grad, a iz LinkedIna se inače trude angažirati i lokalne umjetnike i odati im priznanje, kada god je to moguće. Izbjegnuti su “klasični” simboli Kanade poput losa, a umjetnici su se poigrali na sljedeće načine:
- Murali u predvorju lifta na apstraktan način prikazuju Auroru Borealis, Nijagarine slapove i Nacionalni park Dino. Izradila ih je ilustratorica Jeannie Phan s ciljem da ožive prostor, ali i podsjete zaposlenike na bogatstvo prirodnih ljepota u Kanadi.
- Instalacija rastavljenog Muskoka stolca nalazi se u prostoru za igre.
- Velike konferencijske sale nazvane su po festivalima koji se održavaju u Torotnu, a predstavljaju različite zajednice.
- Jedna interaktivna instalacija poziva zaposlenike i posjetitelje da “ostave svoj trag”, tako što svoje osobine povezuju s karakteristikama Toronta.
- Grafikom obiteljskog stabla ilustrira se kako različiti članovi tima definiraju uspjeh u karijeri, a postavljena je kao pozadina u prostoriji za timske sastanke.
- Grafika na jednom zidu prikazuje putovanje kroz Yonge Street – glavnu prometnicu u Torontu koja se smatra najdužom gradskom ulicom na svijetu. Prikazani su neboderi, kazališta, zgrada parlamenta, mjesta za bogoslužje, sportski objekti, prometna čvorišta, parkovi i još mnogo toga iz kultne ulice.
- Sobe za sastanke nazvane su po skupinama kanadskih životinja (npr. Sleuth za skupinu losova) i otkrićima iz Toronta (npr. Beta za otkriće inzulina). Surađivali su s Ministarstvom zaštite okoliša kako bi istražili autohtonu floru i faunu, što je pomoglo u imenovanju manjih konferencijskih soba po značajnim skupinama kanadskih životinja.
U svojoj cjelovitosti i viziji, LinkedIn sjedište u Torontu je smjelo i živopisno slavlje kulture tvrtke, grada u kojem se nalazi, ali i budućnosti rada.
FOTOGRAFIJE: Cannon Design