Novi Marc Jacobs ured dizajniran je da bi mu se zaposlenici vraćali

14.10.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Život prije 5 | Uredske priče i iskustva
#ured

Levi Shaw-Faber i Audrey Hughes čine ahitektonski studio Faber/Hughes, a za svoj prvi zajednički projekt dobili su zadatak potpuno redizajnirati urede sjedišta tvrtke Marc Jacobs International u New Yorku. Činjenica da kao svog prvog klijenta imaju jednog od najpoznatijih modnih dizajnera na svijetu nije ih pretjerano brinula jer im je tim Marca Jacobsa pružio puno povjerenje. Tu je, naravno, i njihovo bogato iskustvo u raznim sferama dizajna: Shaw-Faber je suosnivač brenda Wiggle Room s bogatim iskustvom u dizajnu namještaja, dok Hughes donosi veliko arhitektonsko iskustvo iz svoje prethodne karijere u SHoP Architects.

Marc Jacobs ured u New Yorku

“Marc Jacobs došao je k nama zbog našeg iskustva u različitim područjima. Trebali su firmu koja može ne samo upravljati arhitektonskim dizajnom uredskog prostora, već se baviti i manjim zadacima vezanima uz namještaj. Mi smo studio koji može oboje”, rekli su iz dueta Faber/Hughes za Architectural Digest.

Kada su prvi put posjetili industrijski loft na Spring Streetu na Manhattanu, prostor je bio pretrpan uzorcima tkanina i stalcima iz prošlih kolekcija, koji su se skupljali godinama. Prilikom osmišljavanja prostora, u obzir su uzimali sve: rasvjetu, osobne preferencije i ograničenja određena ugovorom o najmu.

Na raspolaganju su imali osam mjeseci i 800 kvadratnih metara prostora da pretrpan interijer transformiraju u privlačan radni prostor

Vodili su se i mišlju kako potaknuti ljude da se vrate u ured. Levi Shaw-Faber za FeedMe je komentirao:

“Postoje određeni izazovi u svijetu dizajna uredskih prostora, koji pokušava pomiriti predcovid opsesiju otvorenim planom prostora i postcovid trend ‘hotelinga’ ili ‘hot-deskinga’, gdje zaposlenici, koji dolaze u ured nekoliko dana u tjednu, zauzimaju bilo koji slobodni stol. Pitanje kako motivirati ljude da se vrate u ured često se svodi na dodavanje elemenata doma, balansiranje između zajedničkih i privatnih radnih prostora, uz stalne pojmove poput ‘suradnje’ i ‘fleksibilnosti’.”

No, mislimo da tu nedostaje jedan važan dio – ured mora biti prostor na kojeg će ljudi biti ponosni jer rade u njemu. Prostor u kojem se zaposlenici osjećaju cijenjeno, prilagođen načinima rada određene tvrtke, a ne generičan prostor za ‘hot-desking’.

Dizajnerski je dvojac u Marc Jacobs sjedištu kombinirao nove, vintage i personalizirane komade kako bi podigao neutralni prostor. Poseban je naglasak stavljen na monogramske tepihe te posebno dizajnirane stolove i stolce. Knjige o modi, svježe cvijeće i kultni Marc Jacobs komadi uredu dodaju živopisne naglaske i osobnost. Konačni rezultat ostavlja “dojam New Yorka”, opisuju iz Architectural Digesta, u pravom Marc Jacobs stilu visoke mode.

Spoj dizajnerskog i funkcionalnosti

“Marc Jacobs uredi su primjer onoga gdje želimo ići kao studio jer cijenimo svaki aspekt dizajnerskog procesa. Važno nam je sudjelovati u svemu, od izrade plana prostora do dizajna stolaca i stolova te organizacije prostora. U konačnici, htjeli smo pokazati svoju kreativnost te spojiti funkcionalnost s ovim personaliziranim dizajnerskim elementima, posebno za klijenta kao što je Marc Jacobs”, komentirala je Hughes.

Osjećaj svježine u prostoru dolazi, između ostalog, i iz igre geometrije i neobičnih oblika koji stvaraju kontrast s oštrim rubovima i industrijskim materijalima poput nehrđajućeg čelika, betona i rebrastog stakla. Hughes objašnjava kako su koristili namještaj mekih formi, poput stolova od bijelog hrasta, zaobljenih radnih stolova i okruglih pultova, kao ključni arhitektonski element koji ne odvraća pozornost od prirodnog šarma zgrade. Hughes je dodala:

“Bilo da se radi o uredu ili kuhinji, željeli smo upotrijebiti geometrijski dizajn kako bismo omekšali prostor i učinili ga ugodnijim, a pritom ga održali čistim i funkcionalnim.”

Nije bilo potrebe da se odreknu klasičnih industrijskih karakteristika, što je inače tipično za brojne prostore u New Yorku. Pogotovo ako je riječ o najmu, kao u slučaju Marc Jacobs ureda. Kao što je spomenuto, mekani oblici ublažavaju oštrinu materijala, poput betona i čelika. Kuhinjski je prostor sjajan primjer spajanja najboljih karakteristika oba svijeta – elegantne čelične radne plohe i ormarići u kontrastu su s mekim drvenim podovima i neutralnim krem zidovima. Prirodni detalji, poput svježeg cvijeća, uvijek su dobar izbor za kontrast industrijskoj pozadini.

Modnim se elementima na neočekivan način unosi osobnost i boja u relativno minimalistički prostor. Slavni Marc Jacobs komadi izloženi su kao samostalni artefakti, djelujući poput umjetničkih djela na policama. Uostalom, riječ je o modnom uredu pa uzorci odjeće vise u čeličnim ormarima i na stalcima. Shaw-Faber komentira:

Stvorili smo minimalističku chic pozadinu, a zatim je Marc Jacobs tim unio svoje boje i personalizirao ugođaj u svakom uredu. Znali smo da će odjeća, obično svijetlih i živopisnih boja, unijeti živost u prostor.

Koncept feng shuija odigrao je ključnu ulogu u redizajnu Marc Jacobs ureda, osobito kada se radi o rasvjeti. Radne zone postavljene su u blizini velikih prozora, a stolovi su opremljeni poluprozirnim pregradama koje propuštaju sunčevu svjetlost i potiču stimulativnu radnu atmosferu. Bilo je ključno smjestiti radne stolove uz prozore, učiniti središte prostora funkcionalnijim i riješiti problem nedostatka svjetlosti.

“Željeli smo uzeti u obzir sunčevu svjetlost, s obzirom na to da je prostor toliko dubok da središnji dio ovog tlocrta ne dobiva mnogo svjetla”, objašnjava Hughes. Tim je maksimalno iskoristio svjetlost i pogled na panoramu Manhattana, tako što je smjestio skladišne jedinice u tamnije dijelove u sredini. Shaw-Faber za Architectural Digest je dodao kako su željeli postići da se tim osjeća povezano s gradom i mjestom u kojem provode toliko sati kroz dan.

Ured koji ima toplinu doma

Dizajnerski tim susreo se s problemom organizacije ureda, restrukturirajući prostor uz pametnu upotrebu namještaja. Većina je dobila višenamjensku svrhu, dok su skladišni prostori integrirani u cijeli ured. Izgradili su skladišne ormare koji istovremeno služe kao pregradni zidovi i ormari. Čelični se ormari ne koriste samo kao pregrade, već u njima pohranjuju tkanine i uzorke.

Marc Jacobs sjedište podsjetnik je da ured ne mora nužno izgledati kao klasični ured da bi funkcionirao kao takav. Primjer je kako toplinu i ugodu doma prenijeti u ured, a da se pritom ne gubi na profesionalnosti. Izbor meke rasvjete i rezidencijalnih, ali ergonomskih predmeta, poput čeličnih vanjskih stolaca i drvenog namještaja, pruža savršen balans. Hughes objašnjava da je kombinacija vintage i personaliziranih komada bila važan dio procesa:

“Uključili smo mnogo namještaja po mjeri u prostor, s dizajnom nadahnutim talijanskom estetikom, poput Marenco sofe iz sedamdesetih i vintage stolaca Fabija Lencija, kako bi prostor dobio osjećaj slojevitosti.”

FOTOGRAFIJE: Marc Jacobs, Faber/Hughes

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5