Salon za manikuru u kojem ćete susresti najviše poslovnih žena grada Zagreba

09.03.2023. | AUTOR: Hana Bartolović

Život prije 5 | Ljudi u biznisu
#Nokti.hr & Beauty Boutique

Već neko vrijeme želja mi je napraviti ovu priču, jer smatram da vrijedi biti ispričana. Danas vas vodim u svijet jednog mnogima omiljenog zagrebačkog salona za manikuru, koji je na mene oduvijek ostavljao dojam najdraže “javne tajne” brojnih poslovnih žena u Zagrebu. Već ih godinama susrećem ondje i primjećujem da gajimo istu simpatiju prema kvaliteti usluge, ljubaznom i profesionalnom osoblju, ali i nepretencioznoj atmosferi koja ondje vlada, i koja nam na sat ili dva omogućuje da se potpuno opustimo i zaboravimo na brige. Salonu Nokti.hr & Beauty Boutique nikada nije trebao marketing u klasičnom smislu riječi – usmena predaja zadovoljnih klijentica pokazala se najkorisnijom investicijom u biznis.

Čini mi se da su priče o uspjehu, pogotovo s mog današnjeg gledišta svježe poduzetnice, zapravo najzanimljivije na samim svojim počecima. Tu je uvijek neka inovacija, ideja, mašta, pa i ludost s kojom se kreće u biznis, tu su i dugi radni sati i izazovi koje moraš naučiti prevladati, a svoju takvu priču ima i Dijana Kokot, vlasnica salona Nokti.hr & Beauty Boutique kojem je prethodilo njeno školovanje i usavršavanje, stjecanje iskustva u drugim salonima, a zatim i prvi vlastiti inovativni projekt iz 2010. godine – mobilni beauty salon “Spa u vašem domu”.

“U poduzetničke vode krenula sam vrlo mlada, sa samo 21 godinom, mogla bih čak reći i iz inata, dobivši otkaz na tadašnjem radnom mjestu. Sa svim informacijama kojima sada raspolažem i stvarima koje sada znam, ponekad se pitam gdje mi je bila pamet i kako me nije bilo strah, ali ne kažu bez veze mladost ludost! Sakupila sam po mom mišljenju sve potrebne informacije, napravila okvirni plan rada i budžet te sam svoju ideju o salonu ‘to go’ prvo predstavila suprugu koji je bez puno razmišljanja rekao ok, probaj da ti kasnije ne bude žao.

Dijana Kokot, Nokti.hr & Beauty Boutique
Dijana Kokot
Cijelu svoju ušteđevinu uložili smo u pokretanje biznisa, kupovinu automobila, opreme i materijala te smo uspjeli prvi u Hrvatskoj registrirati mobilni beauty salon gdje sam na adresu klijenata dolazila s full opremom, pružajući usluge manikure, pedikure, geliranja noktiju (tada trajni lak još nije postajao), masaže i depilacije.

Sve se to odigralo u jako kratkom vremenskom periodu, na nagovor drage klijentice koja je živjela na relaciji Zagreb-London i tvrdila kako je to sjajna usluga, te joj nikako nije bilo jasno zašto to ne postoji u Hrvatskoj. Znam da sam bila prva jer tada u zakonu nije postojala opcija rada na terenu za takvu vrstu usluge i sutkinja koja je radila na otvaranju d.o.o.-a je rekla da prvi put čuje za ovako nešto. Taj period je bio jako izazovan i neizvjestan te sam godinama radila 7 dana u tjednu, ponekad od 6 ujutro i do kasno navečer. Jednostavno, neuspjeh nije bio opcija”, priča mi Dijana.

Neki dan smo se našalile da nas je do ovog trenutka, nakon godina poznanstava, poslovne suradnje i prijateljstva dovela moja svekrva, koja je zbog intenziteta i obujma posla tada bila redovita klijentica salona “Spa u vašem domu”. Projekt je bio izuzetno dobro prihvaćen, baš zato što je ponudio inovativno i super korisno rješenje glavnog problema za mnoge poslovne ljude: nedostatka vremena. Pa, zašto se onda nije nastavio dalje? Prekretnica je bila trudnoća.

“Godinama sam znala da moja egzistencija i plaća ovise isključivo o mom radu i trudu. Kad si sam svoj šef, postoje obaveze koje moraš podmiriti bez obzira na to u kojoj se životnoj fazi nalaziš. Nitko ne pita jesi li na godišnjem i salon je zatvoren pa nemaš prihoda ili si kojim slučajem bolestan i posao stoji. U trenutku kada sam počela razmišljati o trudnoći, koju sam zbog posla stalno odgađala, prvi put sam se istinski zabrinula za sebe, posao i budućnost. Prvi put nakon 5 godina neumornog rada zapitala sam se jesam li možda pogriješila, hoću li imati posao za godinu dana i jesam li trebala trudnoću “odraditi” kod nekog drugog. Kako sam počela raditi sa 15 godina na praksi i preko učeničkog servisa, pomisao da sam o nekome ovisna ili da nemam kontrolu nad svojim financijama me užasavala.

Iz neznanja, neiskustva i očaja radila sam doslovno do kraja trudnoće i na sam dan poroda sam imala dogovorene nokte, a vratila sam se na posao laganim tempom već nakon 2 tjedna. Gledajući iz današnje perspektive, mislim da je glupo planirati trudnoću prema poslu i svakako ju ne bih više odgađala zbog posla jer posao neće pobjeći. Generalno gledajući, uz dobru organizaciju sve se može, ali ja sam mjesecima bila rastrgana između obiteljskih i poslovnih obaveza i u nekom trenutku sam morala presjeći te se pomiriti s činjenicom da s malim djetetom, radeći nepuno radno vrijeme uz svu podršku supruga i roditelja, jednostavno ne zarađujem dovoljno kako bih pokrivala sve troškove poslovanja. Ovo je bila prva teška poslovna odluka koju sam donijela – morala sam zatvoriti jedno poglavlje i krenuti ispočetka, opet.”

Ustati i početi ponovno

U tom trenutku, Dijana je klijente imala po cijelom Zagrebu i okolici, ali nije imala ideju gdje bi se mogla skrasiti da ih i zadrži. Znala je da se mora odlučiti za jednu djelatnost jer najam velikog salona nije dolazio u obzir, te je odabrala nokte i iznajmila radno mjesto u salonu ljepote u Bužanovoj. Otad ju pratim(o) na svim njenim adresama, a promijenila ih je nekoliko unutar istog kvarta, da bi nakon godina rentanja poslovnih prostora napokon kupila i onaj vlastiti, u Štriginoj ulici 1a.

“Zanimljivo je kako je salon Nokti.hr započeo s radom kao iznajmljeno radno mjesto u kozmetičkom salonu koji se nalazio u Bužanovoj samo 200 metara od sadašnjeg salona. U svakom trenutku sam bila svjesna svojih mogućnosti i nisam se htjela zalijetati s velikim poslovnim prostorima. Kako se širio tim, tako smo se i mi selili u sve veće salone. Prvi salon je imao 7 kvadrata i jedva sam se mogla okrenuti u toj prostoriji, a danas brojimo 9 radnih mjesta. Odluka o kupovini je došla spontano, širili smo tim i tražili smo veći prostor. Nakon korone, cijene najma počele su divljati i jednostavnom računicom došla sam do zaključka da bi nam bilo isplativije plaćati ratu kredita, nego rentu za istu kvadraturu i lokaciju”, pojašnjava Dijana.

Manikure, pedikure i još mnogo toga

Danas ih je u salonu ukupno deset, šest stalno zaposlenih (Dijana, Martina, Una, Paola, Lorena i Petra) i četiri naučnice. Iako je sve počelo s noktima, salon Nokti.hr ekstenziju je dobio u Beauty Boutiqueu, pa je tako ponuda u salonu narasla u skladu s potražnjom i stanjem na tržištu. Uz izradu i njegu noktiju, manikure i pedikure, žene i muškarci ovdje već godinama mogu doći i na lasersko uklanjanje dlačica, lash lift i brow up, a nedavno su u ponudu uveli i puder obrve.

Ime Nokti.hr odlučili su ne mijenjati, jer većina klijenata do njih ionako dolazi preko preporuke, a i budimo realni, nokti su doista velik dio njihovog biznisa. Baš zato, izbor brendova s kojima obavljaju svoju uslugu izuzetno je bitan.

“Razočarana poslovnim odlukama nekih brendova s kojima sam do tada surađivala i nedostatkom asortimana, prije par godina bacila sam se na istraživanje tržišta i slučajno nabasala na Bio Sculpture. Stavili su naglasak na zdravlje noktiju, a ne samo na izgled. Daljnjim istraživanjima došli smo do informacija da je Bio Sculpture ustvari veganski high end brend, cruelty free, bez štetnih kemikalija, koji štiti i hrani nokte dok ujedno imate savršenu manikuru.

Svidjela mi se filozofija brenda koja se nekako poklopila s mojom idejom da su samo zdravi nokti lijepi nokti, njihov odnos prema meni kao kupcu i pažnja koju su pridavali sitnicama, svidjele su mi se karakteristike i mogućnosti koje mi je taj brend nudio kako bi mi olakšao svakodnevni posao, a najvažnije od svega inzistirali su na tome da nas educiraju kako pravilno raditi s njihovim proizvodima. Nakon nekoliko godina suradnje, na njihov prijedlog osmislila sam edukacije za nokte za početnike i profesionalce, uz mogućnost daljnjeg mentorstva curama koje su tek zakoračile u svijet noktiju”, priča Dijana o suradnji svog salona s brendom Bio Sculpture.

Where business meets beauty

Poslovne žene ovdje su core publika; mlađe, starije, svih mogućih zanimanja. Konstantno ulaze i izlaze i ne šalim se kada kažem da je biti ovdje odlična prilika za networking – u zadnjih godinu dana isto mi se dogodilo više od nekoliko puta. Možda najsimpatičnije je kada u istom popodnevu sretnem vlastite prijateljice za koje nisam ni znala da dolaze, pa susret posluži kao prilika za kratku ćakulu o životu koju bismo inače obavile na kavi.

Kako Dijana doživljava svoje klijentice?

“Poslovne žene su izuzetno divne i jednostavne klijentice, pravo je zadovoljstvo surađivati s njima. Znaju što žele, cijene našu točnost, poštuju naše poslovno i privatno vrijeme, kao i mi njihovo, zato ponekad radimo više tretmana paralelno kako bi maksimalno iskoristile svaku minutu slobodnog vremena. Prilikom svakodnevnog rada maksimalno se držimo rasporeda jer znamo da je većina njih došla između dva sastanka ili doslovno između dva leta i nema mjesta za kašnjenje. Manikure i pedikure najčešće dogovaraju po dva-tri tjedna unaprijed, iako se stvarno trudimo izaći u susret stalnim klijenticama u slučaju iznenadnih situacija – ponekad se jednostavno dogodi život i dolazi do promjena u zadnji čas.”

Nokti.hr & Beauty Boutique tim

I dok su manikure žena zaposlenih u raznim korporacijama uglavnom svedene na clean stilove, jednostavne oblike i neutralne boje, Dijana ističe da su mlađe klijentice mnogo odvažnije, no s obzirom na to da u ponudi imaju preko 150 boja, njen tim uspije nagovoriti čak i zagrižene klasičarke da se barem jednom odvaže na promjenu, najčešće za vrijeme godišnjih odmora.

Što joj je danas najdraža stvar u odnosu s klijenticama, pitam ju?

“Povjerenje. Nikada nisu preispitivale moje odluke, bilo o promjeni brenda, promjeni lokacije ili korigiranju cijena. Sretna sam što se klijentice u salonu osjećaju kao kod kuće i dolaze neopterećene izgledom, slobodno pričaju i međusobno se druže, znajući da sve ostaje unutar naša četiri zida.”

Kako u današnje vrijeme zadržati radnika?

Dijani je jako bitno da je radno mjesto sigurna zona, da nitko ne dolazi zato jer mora i nema druge opcije ili s grčem u želucu. Također, svojim zaposlenicama pružila je povjerenje i slobodu u kreiranju radnog vremena u skladu s obiteljskim obavezama i privatnim životom, jer vjeruje u to da život nije salon. Cure su kliknule i ta atmosfera definitivno se osjeti u zraku, druže se i poslovno i privatno, odlaze na team buildinge, slave rođendane zajedno… Uključene su i u mnoge odluke salona, te se njihovo mišljenje cijeni i uvažava.

Na moje pitanje što još, po njoj, čini zadovoljnog radnika, Dijana odgovara da je to mogućnost usavršavanja u području vlastitog interesa, i naravno, kao najveću ulogu u zadržavanju radnika vidi financijsku sigurnost, kao i razne benefite u obliku slobodnih dana i bonusa.

Da je salon imati lako, imao bi ga svatko, zar ne? Što ljudi danas idealiziraju po tom pitanju, a vrlo je drugačije od stvarnosti?

“Količina uloženog vremena i truda najčešće nije u skladu s očekivanim rezultatima. Ovo nije vrsta posla gdje ti možeš uložiti određenu količinu novca, zaposliti ljude i napraviti projekciju u kojem vremenskom periodu će ti se ulaganje vratiti. U beauty biznisu ti kao vlasnik moraš raditi direktno s klijentima i ostvariti taj prvi kontakt, a onda kasnije delegirati posao. Klijenti vrlo često poistovjećuju salon s osobom koja im pruža uslugu pa tako idu na nokte kod Dijane ili Une, a na obrve kod Lorene.

Nije lako preko noći zamijeniti radnika koji je ostvario odnos s klijentima, treba vremena dok klijenti steknu povjerenje u drugu osobu. Vrlo često cure bez imalo radnog iskustva u salonima otvaraju firme bez dovoljno klijenata, bez ikakve pripreme i procjene tržišta te se nadaju najboljem. Nisu svjesne da kada si vlasnik firme u tom trenutku postaješ “one man band” – nisi samo šef ili vlasnik, ti si radnik, knjigovođa, komercijalist, pravnik, PR, čistač, fizikalac, community manager, fotograf, tajnik, šofer, dostavna služba…

Puno njih živi u iluziji kako je biti vlasnica salona jako glamurozan posao i da će zaposliti osobu koja će raditi tretmane, a one će samo voditi salon.

Nije tajna da i u ovom području biznisa manjka dobro educiranog kadra, čemu u prilog svjedoči i Dijana:

„Cure nakon srednje škole nisu sretne kada im se ponudi pozicija pripravnika, nemaju strpljenja i želje za znanjem, te se umjesto daljnjeg usavršavanja radije odluče na posao van struke. Nakon par godina kada shvate kolika su primanja na pozicijama samostalnih pedikera, kozmetičara i nail tehničara odlučuju se za povratak u branšu, ali kozmetika toliko napreduje da jednostavno ponekad ne mogu uhvatiti korak s novitetima. S druge strane imamo problem gdje se cure drugih zanimanja odlučuju na promjenu zvanja, upisuju edukacije za nokte i očekuju da će nakon par sati biti u potpunosti samostalne i spremne za salone. Izrada noktiju je vještina i potrebno je neko vrijeme kako bi se u potpunosti savladala.”

Prije 5 godina pozvana je od strane stručnog osoblja kako bi pri Ministarstvu obrazovanja radila na novom kurikulumu i reformi školstva te na taj način sudjelovala u obrazovanju budućih kolegica, a paralelno s tim otvorila je vrata salona mladim kolegicama koje u Nokti.hr & Beauty Boutique obavljaju stručnu praksu. Jedan od razloga zašto je ušla u suradnju s Bio Sculpture bile su dodatne edukacije za profesionalce i totalne početnike u svijetu noktiju koje im ima priliku držati. Danas kaže da je sretna što može biti mentor ženama koje ulaze u svijet noktiju i biznisa, a nakon edukacije sa svima ostaje u kontaktu i stoji im na raspolaganju za bilo kakva pitanja oko izrade noktiju ili otvaranja vlastitog salona.

Za kraj, na što je danas najviše ponosna?

“Zahvaljujući svojim curama koje sjajno funkcioniraju i kada mene nema, uspjela sam si posložiti poslovni i privatni život, tako da sam popodne mama i supruga. Mislim da sam ostvarila slobodu koja je bila glavni motiv pokretanja vlastitog biznisa, odnosno postigla sam dobar balans između privatnog i poslovnog koji mi je bio glavni cilj. Svjesna sam da to nikako ne bih mogla sama, jer kako kažu, iza svake uspješne žene stoji mama koja joj čuva dijete. I ja bih još nadodala: muž koji brine da joj ne fali jedan papir kada nosi dokumentaciju na državne institucije.”

FOTOGRAFIJE: Tatjana Bukvić

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5