“Brat summer” zapravo je postao “brat year”, piše CNN. Collins Dictionary proglasio je “brat”, po naški derište, svojom riječju godine za 2024., definirajući ga kao nekoga “koga karakterizira samouvjeren, neovisan i hedonistički stav”.
“Više od izuzetno uspješnog albuma, ‘brat’ je kulturološki fenomen koji je odjeknuo među ljudima diljem svijeta, a ‘brat summer’ se etablirao kao estetika i način života”, rekao je izdavač rječnika sa sjedištem u Velikoj Britaniji, u izjavi kojom najavljuje ovogodišnji izbor riječi godine.
Riječi godine
Rječnik je pripisao zaslugu britanskoj pjevačici Charli XCX da je riječ “brat” učinila jednom od riječi o kojoj se najviše pričalo u 2024. Prema izjavi pjevačice, “brat” je “ona djevojka koja je malo neuredna i voli tulumariti i možda ponekad kaže neke gluposti”. U intervjuu za BBC, Charli XCX opisala je neke stvari koje čine brat summer: “paket cigareta, upaljač Bic i bijeli top s naramenicama bez grudnjaka.”
U pratnji neonski zelene boje, “brat” prizori i zvukovi mogli su se ove godine pronaći posvuda – uključujući i izbornu kampanju američke potpredsjednice Kamale Harris. U srpnju je Charli XCX dala Harris svoje odobrenje, objavljujući na mreži X: “Kamala JEST brat”. Uslijedili su memeovi i majice s Harrisinim imenom u “brat” stilu.
Pjevačica je svoj izbor boje albuma objasnila kao “vrstu ideje da se napravi nešto prilično odvratno i pretvori u nešto što znate da će ljudi dosta gledati i razmišljati o tome i pitati se ‘zašto to zeleno?'”.
Druge riječi koje su ove godine ušle u uži izbor također mogu zahvaliti društvenim mrežama za svoj rast popularnosti.
Među njima su bile “delulu”, što znači biti “potpuno pogrešan ili nerealan u svojim idejama ili očekivanjima”, i “looksmaxxing”, riječ koja se obično koristi u online muškim zajednicama i koja se odnosi na “pokušaj maksimiziranja privlačnosti nečijeg fizičkog izgleda”.
Rastući trend “rawdogginga” tijekom putovanja – odlaska na putovanje bez ikakvog oblika zabave – također je prepoznat u užem izboru.
S malo ozbiljnije strane, u izbor su ušli i “anti-tourism”/”anti-turizam” (u jeku prosvjeda protiv turista širom Europe ovog ljeta) i “supermajority”/”supervećina” (velika većina u zakonodavnom tijelu koja omogućuje vladi da donosi zakone uz malo preispitivanja).
Prošle je godine rječnik proglasio “AI” – “modeliranje ljudskih mentalnih funkcija računalnim programima” – svojom riječi godine, rekavši da se to “smatra sljedećom velikom tehnološkom revolucijom”.
FOTOGRAFIJE: Pexels, Collins