Ljeto i ljetovanje dva su pojma koja na prvi spomen svaku osobu odmah povuku na razmišljanje kada će početi i kako je brzo prošlo. Ova godina sa svojim rekordnim temperaturama, o kojima su Vakula, mali Vakula i svi ostali meteorolozi zborno pjevali već u proljeće, dovela me do zaključka da je stvarno došlo vrijeme da investiram u klimu u kući na moru.
Starija generacija uspješno je liječila vrućine ventilatorima, lubenicama i meni omiljenim „ranojutarnjim prozračivanjem“, tako da uglavnom nije bilo spavanja do kasno jer se prostor morao proluftati. Drugi problem bio je taj da, kada bi se našli zajedno u prostoriji koja ima klimu, nije postojao opći konsenzus oko temperature na upravljaču: dio kućanstva smatrao je da je prehladno, dok bi drugi dio najradije izjednačio sobnu temperaturu s onom u frižideru.
Vrlo rano postalo mi je jasno da treba investirati u klimu koja svojim rashlađivanjem neće udarati u glavu i uz koju nam neće biti hladno (mora biti ugodno, a ne hladno). Istraživanjem sam nedavno došao do možda najboljeg rješenja za sve ukućane u našoj ljetnoj rezidenciji – ili bolje rečeno slabo izoliranoj kući s ravnim krovom (čija izgradnja traje od 70-ih do danas jer se “furt nekaj mora delat”, rekli bi u Dalmaciji).
Samsung WindFree
I tu sam pomnim guglanjem i gledanjem mnogobrojnih YouTube testova našao savršeni komad tehnologije gotovo diplomatskih karakteristika da ugodi baš svima. Samsung WindFree omogućio je da rasprave o paljenju i gašenju klime “jer je prehladno” napokon završe, ponajprije radi toga što nova napredna struktura protoka zraka ravnomjerno raspršuje zrak kroz 23.000 mikro rupica, a to omogućava da nemate osjećaj puhanja ili onaj neugodan osjećaj hladnjače nakon što ste mokre kose došli s kupanja. Smanjeni su i buka uređaja i trenje zraka pa nećete imati dojam da je okrenulo na buru kao što se znalo događati sa starim klimama, kada bi usred noći ničim izazvan nastao propuh radi kojeg ujutro osjećate nos i grlo.
Svakako meni najbitnija osobina ove klime, ali i osobna preporuka ide funkciji za spavanje dok klima radi. Riječ je o WindFree™ Good Sleep opciji koja, usudio bih se reći, spašava živote. Naime, ovaj mod na klimi omogućava čvrst i ugodan san, balansirajući svježi zrak i istovremeno upravljajući temperaturom, tako da je spavanje gotovo pa idealno. Preporod je to naspram godina znojenja i spavanja pod vedrim nebom na luftićima i ležaljkama jer je unutra bilo neizdrživo – oni koji imaju ravan krov sa slabom izolacijom na Jadranu, jako dobro znaju o čemu govorim.
Odlična je stvar i to što je ova klima maleni potrošač, a posebna fora koja me jako razveselila je, naravno, pametna aplikacija na kojoj klimu palim i gasim (vjerujte mi, daljinski je uvijek predaleko) i njome upravljam uoči dolaska i odlaska iz vikendice (odmah eliminiramo onu neugodnu nedoumicu “ups, jesam li je zaboravio ugasiti?”).
Ako vam pametne aplikacije za upravljanje uređajima više i nisu tolika novost, onda ću vam otkriti idući moment koji me oduševio, a to je da Samsung WindFree klimu možete upariti s pametnom roletom pa klima radi samo kad je roleta spuštena ili pak klima prepozna kada napustite prostoriju pa se sama ugasi (ovo bi bilo korisno za pegle diljem svijeta), a sve u službi iskorištavanja što manje energije i optimiziranja ušteda.
Također, jedan od bitnijih elemenata ove klime jest i mogućnost grijanja. Ako recimo navratite po zimi do svoje ljetne rezidencije, napokon susjed više nije u funkciji paljenja grijanja i kontroliranja temperature, već putem Wi-Fija sve odradite sami, na daljinu. Na sobama koje su oko 30m2 potrebno je par sati da se zagriju i već par minuta da se ohlade. Recimo, ako krećete iz Zagreba na Krk po zimi, ako na naplatnim kućicama Lučko upalite grijanje, stići ćete u zagrijani prostor.
Generalno gledano, ova klima pružila nam je taj zadnji detaljčić u idealnom ljetovanju i spavanje je gotovo pa savršeno. Iako smo na početku imali bojazan kako izgleda spavanje pod klimom cijelu noć, prostor je konstantno na temperaturnoj razini koja je ugodna, a istovremeno nije hladno niti imamo problema sa sinusima po buđenju. Kada bi nastala neka devijacija kao što je klasično nezatvaranje vrata, klima bi sama redefinirala odluku, je li potrebno dohladiti ili stati s hlađenjem. Iako je radila doslovno danonoćno jer je ljetovanje bilo nepodnošljivo bez klime, to nije ostavilo preveliki trag na računu za struju.
Naposljetku bih dodao još jednu praktičnu sitnicu: daljinski upravljač od klime je, kao i kod novijih Samsung televizora, upogonjen Solar Cell tehnologijom pa se tako nadopunjuje sunčevom svjetlošću, bez bojazni da će u jednom trenu prestati raditi kao i sve baterije koje dugo stoje.
Bilo da kupujete klimu za vikendicu koja će vam spasiti ljetovanje ili stalnog suputnika u životnom prostoru u vrućim ljetnim mjesecima, ovo je definitivno komad tehnologije za vas, pogotovo ako pogledamo najave malih i velikih Vakula za nadolazeća ljeta.
Plaćeno partnerstvo s tvrtkom Samsung Hrvatska
Fotografije: Samsung