Od uspona Instagrama i Facebooka, način na koji se predstavljamo svijetu postao je suvremena opsesija. Ali kao što pokazuje Tara Isabella Burton u svojoj novoj knjizi Self-Made, to ima dugu povijest. Self-Made vodi čitatelja na nevjerojatno putovanje koje počinje u renesansi, a završava s Kardashianima i Donaldom Trumpom, prateći osebujan, moderan fenomen ljudi koji sami sebe čine predmetom svog životnog djela. To je i otkriće, ali i upozorenje: knjiga priča o načinima na koje fokus na sebe iskrivljuje naše pojedinačne živote i šire društvo.
Knjiga Self-Made
U tehnološki zasićenoj eri u kojoj se gotovo sve može vrlo lako digitalno reproducirati, svi smo gladni isklesati vlastite jedinstvene osobnosti, osobnosti po mjeri, kako bismo se istaknuli i bili viđeni. Kako se sile društvenih medija i kapitalizma sudaraju, a individualizam postaje važniji nego ikada u širokom nizu industrija, “brendiranje sebe” ili aktivno definiranje sebe za druge postalo je norma. Ipak, ovaj fenomen nije nov. U Self-Made, knjizi koja danas izlazi u Velikoj Britaniji, Tara Isabella Burton pokazuje nam kako smo došli do ovog trenutka gorljivog osobnog brendiranja.
Kako su se razvijali stavovi prema vjeri, politici i društvu, razvijao se i naš osjećaj sebe, prelazeći iz kolektivnog u individualni način razmišljanja. Kroz niz kronoloških biografskih eseja o poznatim (i zloglasnim) “samostvarateljima” u modernom zapadnom svijetu, od renesanse preko prosvjetiteljstva do modernog kapitalizma i konačno do našeg sadašnjeg trenutka masovnih medija, Burton ispituje teorije i sile iza naše beskrajne potrebe da se profiliramo i prezentiramo na određeni način. Kroz živopisnu postavu likova i zanimljivu mješavinu kulturnih i povijesnih komentara, saznajemo kako je nastao osobni brend.
“U rasponu od Aristotela do OnlyFansa preko Marquisa de Sadea i Fredericka Douglassa, Tara Isabella Burton oduševljava, ljuti i daje upute, a istovremeno nudi neke od najoštrijih i najpronicljivijih društvenih komentara napisanih danas. Ovo je knjiga koju nećete zaboraviti”, kažu neke od prvih recenzija, koje ističu i zadivljujuću povijest “self-made” muškaraca i žena za koju nismo znali, od genija renesanse do današnjih zvijezda reality TV programa.
Naizmjence filozofski, etički i pragmatičan, pristup Tare Isabelle Burton hitno preispituje kulturno dominantne mitove o individualizmu i samoostvarenju, pitajući se što gubimo kada dobijemo ono što mislimo da stvarno želimo: kada od sebe napravimo bogove.
Tko je Tara Isabella Burton?
Tara Isabella Burton autorica je romana Social Creature, The World Cannot Give i predstojećeg Here in Avalon (Simon & Schuster, siječanj 2024.), kao i publicističkih knjiga Strange Rites: New Religions for a Godless World i Self-Made: Curating Our Image from Da Vinci to the Kardashians.
Njezina beletristika i publicistika pojavili su se u The New York Timesu, National Geographicu, The Washington Postu i The Wall Street Journalu. Također zajedno sa svojim suprugom Dhananjayem Jagannathanom piše Substackov newsletter “Line of Beauty”.
Tara je doktorirala teologiju na Oxfordu 2017.
FOTOGRAFIJE: Self-Made