Zašto nas “kupuju” kratka videa i algoritmi: Ovo je psihologija iza short-form sadržaja

05.06.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Novosti | Život prije 5
#psihologija | #Instagram | #TikTok

Dugo sam odolijevala pod krinkom “nisam fan video sadržaja”, no prvi, peti, deseti link koji bi mi došao na WhatsApp… I gotovo, TikTok, koji mi je dotad samo stajao kao jedna od aplikacija na mobitelu, počela sam koristiti na dnevnoj bazi. Algoritam se brzo savršeno posložio, “kupio” me short-form video, a čini se da nisam jedina. Zapravo, baš suprotno, iza kratkih videozapisa stoji cijela psihologija koja pojašnjava što ih čini toliko primamljivima.

Što je short-form video?

Kako mu i samo ime kaže, short-form video je videozapis koji traje manje od 60 sekundi. Međutim, neki marketinški stručnjaci i kreatori sadržaja slažu se da kratki videozapisi mogu trajati i do tri minute. Generalno, odnosi se na one u trajanju do minute jer se s vremenom pozornost smanjuje, no o tome više nešto kasnije. Short-form video prenosi informacije u “probavljivom”, malom formatu tako da gledatelji mogu brzo pogledati sadržaj ako su u pokretu ili, ako im je interesantan, u kratkom ga roku pogledati više puta, piše HubSpot.

Brojke kažu kako 73% korisnika preferira gledati kratke videozapise kako bi doznali više o proizvodu ili usluzi, a 56% marketinških stručnjaka izvijestilo je kako je short-form video glavni trend u koji planiraju ulagati u 2024. Pa, zašto su kratki videozapisi toliko popularni? Nekoliko je razloga, od kojih jedan uključuje i malo psihologije. Znanost nam govori da je jedan od ključnih razloga zašto volimo short-form video činjenica da je naš raspon pažnje sve kraći i kraći.

Zašto je short-form video tako popularan?

Psihologinja dr. Gloria Mark nedavno je napisala knjigu pod imenom “Attention Spam: A Groundbreaking Way to Restore Balance, Happiness, and Productivity” u kojoj kaže kako je njezino istraživanje pokazalo da se raspon pažnje kod ljudi smanjio u posljednjih 20 godina. Svoja je otkrića podijelila u podcastu Američke udruge psihologa “Speaking of Psychology”, a njezina su otkrića proizašla iz eskperimenta dugog nekoliko desetljeća u kojem je sudjelovala. Proveden je praćenjem sudionika i bilježenjem njihovih aktivnosti pomoću štoperice.

Objasnila je:

“Dakle, radite u Word dokumentu. Čim dođete do tog dokumenta, kliknemo za početno vrijeme. Čim se osoba okrene i provjeri e-poštu, kliknemo za završno vrijeme Word dokumenta i početno vrijeme za e-mail. Još 2004. otkrili smo da je prosječan raspon pažnje na bilo kojem ekranu bio u prosjeku dvije i pol minute. Kroz godine je postao kraći pa je oko 2012. iznosio 75 sekundi.”

Kako je tehnologija napredovala, tako su tehnike bilježenja postale sofisticiranije, što je samo učinilo obrazac skraćivanja raspona pozornosti još jasnijim. Brojka je, govori psihologinja za HubSpot, nastavila padati s godinama:

“U posljednjih pet, šest godina otkrili smo da taj raspon iznosi oko 47 sekundi. I drugi su replicirali ovaj rezultat s odstupanjem od nekoliko sekundi.”

Ovaj trend pada raspona pažnje utječe na način na koji konzumiramo sadržaj. Ne odnosi se to samo na videozapise na društvenim mrežama, nego čak i kadrovi na televiziji i u filmovima postaju sve kraći. Činjenica je, objašnjava, da se sve više navikavamo na kraće sadžraje, što se prelijeva u vrstu sadržaja koji konzumiramo i koji se stvara. U prilog tome idu u istraživanja koja su otkrila da će većina korisnika pogledati cijeli videozapis samo ako je kraći od 60 sekundi. Zatim, tu su formati poput TikToka, YouTube Shortsa i Instagram Reelsa koji korisnicima prikazuju short-form video tijekom “beskonačnog skrolanja”.

Nadalje, Marketing Trends Report za 2024. otkrio je da gotovo trećina marketinških stručnjaka kaže da će njihove tvrtke koristiti kratke videozapise u 2024., a 53% izjavilo je da će povećati svoja ulaganja u takvu vrstu sadržaja. To ima smisla, s obzirom da je većina marketinških stručnjaka u provedenoj anketi izjavilo kako im je short-form video donio najveći povrat ulaganja u prošloj godini.

Osim psihološke strane, HubSpot donosi još nekoliko razloga zašto mnogi vole short-form video.

Ekonomični su i lakši za kreiranje od dugačkih videozapisa

S dugačkim video-sadržajem, kreatori sadržaja moraju dodatno zadržati pažnju publike. To podrazumijeva dodatne dinamične kadrove, glazbu za raspoloženje te dugačak i uvjerljiv scenarij. Sve to oduzima više vremena, truda i novca. Kratki videozapisi su koncizniji i uglavnom zahtijevaju manje dodatnih efekata kako bi bili upečatljivi.

Uzmimo za primjer Duo Lingo. Platforma za učenje jezika na TikToku ima preko 10,8 milijuna pratitelja, a njihov najpopularniji video više od 60 milijuna pregleda i vrlo je jednostavan u izvedbi. Prikazuje plišanu sovu kako je bacaju niz stepenice u uredu tvrtke, zatim kako sjedi vani za kišnog dana i kako se kupa pod tušem. Caption videa glasi: “When you ignore my notifications”. Očito je da je videozapis snimljen na smartphoneu, bez fancy osvjetljenja ili kuteva snimanja. Glazba je viralna, iz arhive, a rezultat je jednostavan, jeftin, a ipak učinkovit.

Mogu pružiti vrijedne informacije u kratkom vremenskom roku

Prema nedavnom istraživanju tvrtke Adobe, 2 od 5 Amerikanaca koristi TikTok kao tražilicu, a gotovo 1 od 10 pripadnika Generacije Z više se oslanja na TikTok nego na Google tražilicu. Između posla, obitelji, hobija u slobodno vrijeme i odmora, vrijeme je dragocjeno, a short-form video omogućuje upijanje potrebnih inormacija u manje od minute.

Moguće ih je gledati gotovo bilo kada i bilo gdje

Dosadno nam je u javnom prijevozu? Gledamo TikTok. Treba “ubiti” vrijeme između dvije obveze? Otvaramo YouTube Shorts ili Instagram Reels na mobitelu. Želimo iskoristiti petominutnu pauzu između sastanaka kako bismo popratili novi dokumentarac o kojem svi pričaju? Vraćamo se na TikTok. Kratki videozapisi lako se gledaju gotovo bilo gdje i bilo kada s naših smartphonea. To pomaže i marketinškim stručnjacima jer isti sadržaj mogu upotrijebiti na različitim platformama, znajući da će ga vidjeti i nova publika.

Bez obzira na razloge zašto volimo short-form video, činjenica je ista – kratki videozapisi neće tako skoro nestati.

FOTOGRAFIJE: Pexels, Unsplash, KaboomPics

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5