Ako pogledamo zadnjih 10 godina, Internet se toliko proširio da je zapravo ušao u svaki djelić naših života, a 2020. godina donijela nam je ubrzani test benefita rada od kuće.
Trenutak kada smo se svi zatvorili doma i improvizirali home office postao je je ultimativan test da je ipak moguće „raditi od kuće“, a to je otišlo toliko daleko da su neke tvrtke zaključile da je taj sistem novo normalno pa su jednostavno rasprodale zgrade i odlučile raditi od doma – cijelo vrijeme. Ovaj način rada nije izbjegao ni Hrvatsku; sve češće čujemo za firme koje su trajno usvojile hibridni način rada po principu pola-pola. Pola vremena provodite u uredu, a pola od doma. Jedino što vam treba je stabilna internetska veza.
Tako sam i ja odlučio prošlo ljeto raditi iz vikendice na moru. Pomno sam posložio home box domaćeg providera, pospajao pojačivače signala i lijepo za vrijeme tradicionalnog otvaranja sezone (1. svibnja) napravio test i sve je savršeno radilo. No, previdio sam jedan poprilično bitan detalj. Već u lipnju Internet je oslabio do razine da se jednostavno nije dalo raditi, a brzine od jedva 1 mbit/s na standardnom 4G routeru natjerale su me da se prebacim na mobitel upogonjen 5G tehnologijom i tako uspijem spasiti sezonu. Na trenutak sam se osjećao kao i moji roditelji koji su prije više od 26 godina pohodili lokalna brda da bi uhvatili signal na njihovim cigla mobitelima. Toliko sam se iživcirao da sam obećao sam sebi da na ljeto 2024. neću napraviti ovako kobnu grešku te ću pronaći rješenje, makar morao vući UTP kabel koliko god je potrebno.
Starlink
Pomnim guglanjem i praćenjem foruma zaključio sam da pola Jadranske obale ima isti problem kao i ja (masovni turizam odražava se i na repetitore, ne samo na mjesta na plaži). Optika u mom mjestu ne postoji i pitanje kada će doći, a 5G routeri su poprilično skupi.
I onda se ukazalo sjajno rješenje, potpuno neočekivano. Navečer smo običavali sjediti na terasi i gledati u nebo, a zadnjih par godina znali smo uloviti svjetla koja se ponavljaju jedna za drugima na nebu. I baš nam je jedan kolega rekao da se radi o Starlinku – tvrtki Elona Muska koja je bazično satelitski provider za Internet i koja je dostupna i u Hrvatskoj. Odmah sam se bacio na istraživanje i skovao idealan plan.
Sam uređaj, kao i pretplata za isti, mogu se naručiti online, na stranici www.starlink.com, a potrebnu infrastrukturu imate i u Svijet medija. Nije vam potrebno neko veliko predznanje, a sve se da posložiti vrlo jednostavno. Prvi korak je narudžba opreme, koja jednokratno košta 349$, a u paketu su antena, kablovi i router. Uz to, potrebno je platiti i mjesečnu pretplatu od 50$. Ono što je dobro jest to da nema pretplatničke obaveze, odnosno ako želite samo po ljeti koristiti ovaj tip interneta, možete ga uključivati i isključivati po želji, što je idealno ako ljeto provodite na jednom od Jadranskih otoka.
Kao što sam rekao, samo postavljanje antene i spajanje kablova jako je jednostavno i ne zahtijeva znanje kao za montiranje satelitske antene. Vaš pametni telefon s aplikacijom Starlink, uz pomoć GPS-a, navodi vas kako ju usmjeriti. Uz antenu dolazi i stalak, a ako tražite trajnije rješenje postoje opcije narudžbe fiksnih držača. Jedini uvjet je pogled na čisto nebo i priključak za struju. U kutiji dolaze dva kabela, jedan za router, a drugi za napajanje i to je zapravo to.
Nakon postavljanja podataka i traženja signala vaš Internet je spreman za korištenje. Ono što korisnici svakako preporučuju jest dodatni mesh uređaj (pojačivač signala) kako bi proširili signal uređaja po kući i pojačali signal samog Starlink routera. Ovog puta ništa nisam prepustio slučaju pa sam pojačao signal što je jednokratni trošak od otprilike 80 eura. Na Internet su konstantno spojene kamere oko kuće i klima s kojom se grijemo kada dođemo u zimskim mjesecima.
Sami uređaji nisu fiksni, a ako ste recimo nautičar ili kamper postoje opcije opreme i pretplate da se spojite na Internet s lokacije koja je svaki puta drugačija, točnije možete se spojiti bilo gdje. Potreban je samo pogled na čisto nebo. Jedini problem kod ovakvog tipa priključka na Internet jesu usporene veze za vrijeme velikih naoblaka odnosno oluja i teških kiša kada se znaju događati i kratkotrajni prekidi u radu. Standardna brzina varira između 150-170 mbit/s, što je naspram 1 mbit/s poprilično velika stvar.
Ovaj tip veze izvrstan je za zabačena područja na kojima nema fiksne mreže niti GSM mreže, no ako imate mogućnost spajanja na fiksnu mrežu, točnije optički internet, a tražite dugoročno rješenje, svakako ide preporuka za optiku: brža je, stabilnija i u konačnici nešto jeftinija.
Sve u svemu, Starlink se pokazuje idealnim rješenjem za povremeni “vikend” Internet koji je stabilan i brz – baš onako kako vam treba ako radite na udaljenim lokacijama.
FOTOGRAFIJE: Starlink