Provodite li previše vremena na mobitelu? Forest App “sadi drvo”, kako bi ostali fokusirani na zadatak

25.09.2024. | AUTOR: Iva Kordić

Tehnologija
#produktivnost | #aplikacija

Aplikacija osmišljena kako bi nam pomogla da provodimo manje vremena na mobitelu? Zvuči, složit ćemo se, kontradiktorno, no upravo je to zadatak Forest aplikacije za koju kažu da nam pomaže da ostanemo fokusirani na bitne stvari u poslu i tako povećamo produktivnost. Kako, ukratko, funkcionira? Kada god želite ostati usredotočeni, posadite drvo. Drvo će rasti dok se fokusirate na svoj rad. Uzmete li mobitel u ruke unutar zadanog vremena, drvo će uvenuti.

Aplikacija Forest za povećanje usredotočenosti

Smartphone revolucija nesumnjivo nam je olakšala život, ali tu je i druga strana. Mogućnost konstantne povezanosti dovela je do toga da mnogi od nas provode previše vremena na mobitelima. Srećom, za uspostavljanje novih, boljih navika, tu su razni korisni alati, a jedna od njih je i aplikacija Forest, idealna za sve one koji žele smanjiti korištenje mobilnog uređaja. Možda zvuči čudno da aplikacija pomaže u smanjivanju korištenja mobitela, ali upravo je to svrha Foresta. Korisnici postave vrijeme koje žele provesti bez uređaja i “posade drvo” unutar aplikacije. Uspije li koisnik ostati podalje od mobitela u zadanom vremenu, drvo raste i cvjeta. No, prekine li rast provjerom uređaja, drvo umire.

Forest se od drugih sličnih aplikacija izdvaja po mogućnosti da se na jednom mjestu vidi ukupan broj uspjeha i neuspjeha, pojašnjavaju iz Business Insidera. Pregled digitalnog šumarka daje brzi uvid u to koliko se korisnik drži svojih ciljeva, a ujedno može biti i snažan motivator. Kako korisnik napreduje, tako otključava nove vrste drveća, čime svoju šumu može učiniti jedinstvenom. Osim same šume, aplikacija prati i druge statistike, uspoređujući napredak s prijašnjim rezultatima, ali i s korisnicima diljem svijeta. Na App Storeu i Play Storeu ima sjajne recenzije i ocjenu, što znači da je mnogima pomogla da smanje korištenje mobitela i budu produktivniji.

Kako Forest funkcionira?

Aplikacija je prilično jednostavna. Nakon postavljanja accounta, postavlja se mjerač vremena i zadatak kreće. Ovisno o zadanom vremenu, moguće je pratiti odbrojavanje dok iznad njega raste stablo. Također, tu su i različite ohrabrujuće fraze koje se povremeno mijenjaju kako bi korisnika podsjetile da nastave poput: “Odloži telefon!” ili “Nemoj me gledati!”. Sučelje je vrlo jednostavno i clean, ali i simpatično. Moguće je postaviti mjerač od samo 10 minuta za neke kraće zadatke ili do dva sata za dulje obveze. Kada korisnik klikne “Posadi”, mjerač vremena kreće, no moguće je i otkazati početak mjerenja, ako se korisnik predomisli, pojasnili su iz Digital Trendsa.

Ako ste tip osobe koja provjerava mobitel čak i kad nema obavijesti (ta sam, nažalost), Forest aplikacija mogla bi biti zgodno i korisno rješenje. Vjerujem kako se mnogima dogodilo da se jedno vrijeme fokusiraju za zadatak, a u sljedećem trenutku se ulove kako provjeravaju Instagram ili TikTok, iako feed izgleda isto kao prije nekoliko minuta. No, uz Forest to učestalo čekiranje mobitela se smanjuje jer znamo da će naše malo digitalno drvo uvenuti ako izađemo iz aplikacije. Moguće je dodati i umirujuću glazbu u pozadini, u stilu kiše u šumi, koja ima opuštajući učinak.

Za one koji žele extra dodatak, Digital Trends kaže kako je moguće skinuti i browser extension koji onemogućuje korištenje društvenih mreža i drugih ometajućih stranica i na laptopu, čime osigurava da korisnik “ne vara”. Ta ekstenzija funkcionira na isti način kao i na telefonu, a uz to je moguće dodati i specifične stranice na crnu listu. Pokušavate li pristupiti stranici, korisnik dobiva obavijest o tome da stablo još uvijek raste i koliko je vremena preostalo. Oni koji su je isprobali, kažu kako aplikacija ne ostavlja drugog izbora nego fokusirati se na posao jer je fizički bilo nemoguće pristupiti stranicama koje su na tzv. crnoj listi.

Tu je i humanitarni benefit

Svaki put kada stablo izraste bez prekidanja, korisnik zarađuje određeni “iznos”. Može ga koristiti za otključavanje drugih opcija stabala. S druge strane, oni koji žele pomoći u stvarnom životu, novčiće mogu koristiti za sadnju pravog drveta. U partnerstvu s organizacijom Trees for the Future, neprofitnom organizacijom iz Marylanda koja surađuje s obiteljima poljoprivrednika u podsaharskoj Africi, korisnik ima opciju posaditi stablo za svakih 2500 zarađenih novčića. Iako se to može činiti mnogo, brzo će se nakupiti za one koji veći dio dana provode ispunjavajući zadatke sa svojeg popisa obveza.

Od ostalih značajki, tu su spomenuti grafikoni koji prate napredak tijekom tjedna. Moguće je vidjeti timeline uzgojenih biljaka i koliko im je trebalo da narastu, kao i ilustraciju svih uzgojenih stabala, ali i stabala koje je korisnik “ubio” zbog prekida aplikacije. Aplikacija je dostupna putem App Storea i Google Playa.

FOTOGRAFIJE: Forest

POVEZANI ČLANCI
©2024 after5